Ψυχαγωγία

Αθηνά Οικονομάκου: Η εξομολόγηση για την αλλαγή στη ζωή της μετά την μητρότητα

Για τις δυσκολίες που αντιμετώπισε το πρώτο διάστημα μετά τον ερχομό του παιδιού της μίλησε η Αθηνά Οικονομάκου. 

Σε πρόσφατη συνέντευξη που παραχώρησε στο Tv Έθνος η ηθοποιός που πρωταγωνιστεί στην επιτυχημένη σειρά του Alpha "Έλα στη θέση μου" αναφέρθηκε στη δύσκολη περίοδο που βίωσε μετά τον ερχομό του γιου της, Μάξιμου και δεν έκρυψε την επιθυμία την να μεγαλώσει κι άλλο η οικογένεια της, με ένα δεύτερο παιδί. 

Διαβάστε απόσπασμα από τη συνέντευξη: 

Ποιο είναι το πιο δύσκολο στάδιο στη ζωή μιας γυναίκας όταν περνάει στη μητρότητα;

Για κάποιες γυναίκες είναι πολύ δύσκολη η περίοδος της εγκυμοσύνης, για άλλες αυτή που ακολουθεί μετά τη γέννηση του μωρού. Εγώ πέρασα πολύ όμορφη και ήρεμη εγκυμοσύνη. Δυσκολεύτηκα το πρώτο διάστημα μετά τον ερχομό του μωρού. Χρειάστηκα χρόνο να αποδεχθώ και να συνειδητοποιήσω την αλλαγή που έγινε στη ζωή μου. Πρόκειται για μια τεράστια αλλαγή και δεν είναι εύκολο να προσαρμοστείς από τη μία μέρα στην άλλη. Το άγχος, η πίεση, οι ευθύνες, ο φόβος για το άγνωστο και οι αγωνίες που έχει κάθε μητέρα σε εξουθενώνουν. Και φυσικά, αλλάζουν και οι ορμόνες. Χρειάζεται χρόνος μέχρι να αποκατασταθούν οι ισορροπίες μέσα σου. Αυτό, λοιπόν, έπαθα. Ευτυχώς ήμουν τυχερή, γιατί κάνω χρόνια ψυχοθεραπεία, τη συνεχίζω και δεν πέρασα επιλόχειο κατάθλιψη, που είναι κάτι σοβαρό και επικίνδυνο εάν το αμελήσεις.

Τελικά αλλάζει κάτι ουσιαστικά στη ζωή ενός ζευγαριού μετά τη επισημοποίηση της σχέσης;

Κάθε νέο βήμα που γίνεται σε μία σχέση, είτε πολιτική τελετή, είτε θρησκευτικός γάμος, είτε συγκατοίκηση, είτε ο ερχομός ενός παιδιού, αλλάζει τα δεδομένα. Έστω και σε ψυχολογικό επίπεδο. Όλα τα βήματα εξέλιξης σε μια σχέση κάτι της προσδίδουν. Για μένα δεν ήταν μεγάλες διαφορές, αλλά υπήρξαν σε συναισθηματικό επίπεδο. Βεβαιότητα, ασφάλεια, δέσιμο. Σε πολλά κομμάτια.

Θα ήθελες ένα δεύτερο παιδί;

Ναι, θέλω ένα δεύτερο παιδί, αλλά όχι ακόμη. Δεν είναι ποτέ δεδομένο το πότε θέλεις. Και το πρώτο δεν ήρθε στην λογική “α, τώρα το θέλω”. Το συζητάς με τον σύντροφό σου και βέβαια αυτά τα πράγματα έρχονται και μόνα τους, προκύπτουν. Δεν θέλω να καθυστερήσει πολύ, αλλά θέλω πρώτα να βρω τους ρυθμούς μου και μετά να αρχίσω να το σκέφτομαι. Πότε βέβαια δεν ξέρεις τι έρχεται στη ζωή.

Επόμενο άρθρο

Tάμτα: H ανατροπή που ετοιμάζει στο video-clip και οι πρώτες λεπτομέρειες!

Ξεκίνησαν τα γυρίσματα στην Ελλάδα για το "Replay"
20/02/2019 - 09:49

ΣχετικέςΕιδήσεις

Αθηνά Οικονομάκου: Μας δείχνει τα δώρα που έλαβε ο γιος της για τα γενέθλια του!

Τα δώρα ήταν πολλά αλλά ο μικρός Μάξιμος ξεχώρισε ένα...
18/03/2019 - 11:17

Γιώργος Παπαδόπουλος: Πατέρας για δεύτερη φορά;

Η δήλωση γνωστού παρουσιαστή που "πρόδωσε" το χαρμόσυνο γεγονός
17/03/2019 - 10:38

Αθηνά Οικονομάκου: Η επιθυμία της για δεύτερο παιδί και οι σκέψεις της (ΒΙΝΤΕΟ)

"Ο άντρας μου θέλει χθες, ένα δεύτερο παιδί, εγώ δυσκολεύομαι.."
16/03/2019 - 11:24

Αθηνά Οικονομάκου: Πάρτι υπερπαραγωγή για τα γενέθλια της! (ΦΩΤΟ)

Δείτε πόσο χρονών έγινε η ηθοποιός, την τριώροφη τούρτα και τους καλεσμένους της
10/03/2019 - 09:53

Πολλά τα εργασιακά προβλήματα λόγω μητρότητας για χιλιάδες γυναίκες (ΒΙΝΤΕΟ)

Τι καταδεικνύουν στοιχεία της Στατιστικής Υπηρεσίας για το ωράριο και τις απολύσεις
08/02/2019 - 15:11

Αθηνά Οικονομάκου: Η συγκίνηση της on air όταν αναφέρθηκε στον πατέρα της-ΒΙΝΤΕΟ

Η φάρσα και τα ουρλιαχτά της στο πλατό της εκπομπής...
04/02/2019 - 12:45

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Πίσω από τα σίδερα οι δύο Πολωνοί για το φόνο Λετονού στη Λεμεσό

Δείτε τις ποινές που τους επέβαλε το Δικαστήριο

"Αξίζω και εγώ το χειροκρότημά σας, γιατί μπορούμε" (ΒΙΝΤΕΟ&ΦΩΤΟ)

Επιστρέφουν στην Κύπρο με το χρυσό και στέλνουν μέσω του AlphaNewsLive το δικό τους μήνυμα

Στη δημοσιότητα η Έκθεση του Γενικού Ελεγκτή για το ΡΙΚ

Εξέτασε τον Ημικρατικό Οργανισμό με αφορμή αναφορές για κακοδιαχείριση
Ελλάδα

Συναγερμός στη λεωφόρο Βουλιαγμένης μετά από πυροβολισμούς

70χρονος φέρεται να έστρεψε όπλο εναντίον της συντρόφου του

Το πρόγραμμα του Έλληνα Πρωθυπουργού στη Σύνοδο του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου

Κυρίαρχο θέμα θα αποτελέσει το ζήτημα της εξόδου του Ηνωμένου Βασιλείου από την ΕΕ

Πίσω στην Ελλάδα το μοντέλο που συνελήφθη με κοκαΐνη στο Χονγκ Κονγκ (ΦΩΤΟ)

Δείτε τι δήλωσε στις κάμερες μετά την αθώωσή της με την επιστροφή της στην πατρίδα της
Διεθνή

Δύο μήνες παράταση φαίνεται να δίνουν οι 27 στο ΗΒ για το Brexit

Πάνω από 700.000 Βρετανοί υπέγραψαν για την παραμονή της χώρας τους στην ΕΕ

Σε ισχύ από σήμερα η νέος μηχανισμός πολιτικής προστασίας RescEU της ΕΕ

Θεσπίζει ένα νέο απόθεμα ικανοτήτων για πρόληψη καταστροφών και μέτρα ετοιμότητας

tv news

O Τόνυ ενδίδει στο πάθος του για την Τατιάνα... Θα δώσει το οριστικό τέλος;

O δρόμος όμως με το εμπόριο όπλων δεν έχει γυρισμό... «To Τατουάζ» Πέμπτη:Νέο Επεισόδιο
Alpha TV Κύπρου

Ο Φώτης αναγκάζεται να παραδεχτεί στην Μάρθα για τη σχέση που είχε με την Κάτια

Η Μάρθα καταλαβαίνει πως η Μαρίνα είναι κόρη του «Γυναίκα Χωρίς Όνομα»Πέμπτη:Νέο επεισόδιο
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Πέμ, 21/03/2019 - 17:40DEAL