Ψυχαγωγία

Η επίθεση των Pink Floyd στην Madonna με αφορμή την εμφάνιση της στην Eurovision

Ο θρυλικός καλλιτέχνης, Roger Waters, των Pink Floyd "επιτέθηκε" δημόσια στην Μαντόνα μετά την απόφαση της να εμφανιστεί στην Eurovision στο Ισραήλ, από την οποία θα εισπράξει ένα εκατομμύριο δολάρια. Μάλιστα ο καλλιτέχνης αποκάλεσαι την τραγουδίστρια "ηλικιωμένη" και με ανοιχτή επιστολή του, την οποία δημοσιεύει η βρετανική εφημερίδα "Guardian" αναφέρει: 

Η αποδοχή από τη Madonna μιας πρόσκλησης να εμφανιστεί στο Τελ Αβίβ στους τελικούς του διαγωνισμού τραγουδιού της Eurovision τον Μάιο εγείρει, για άλλη μια φορά, θεμελιώδεις σημαντικές ηθικές και πολιτικές ερωτήσεις για τον καθένα από εμάς να εξετάσουμε.

Στο Παρίσι, το 1948, τα Ηνωμένα Έθνη που συνήλθαν στη συνέχεια συνέταξαν και εν συνεχεία υιοθέτησαν μια Οικουμενική Διακήρυξη των Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων, η οποία κατοχυρώνει στο διεθνές δίκαιο ότι όλα τα αδέρφια μας σε όλο τον κόσμο, ανεξάρτητα από την εθνικότητά τους ή την εθνικότητα ή τη θρησκεία τους, , συμπεριλαμβανομένων, χωρίς περιορισμό, του δικαιώματος στη ζωή, την ελευθερία και την αυτοδιάθεση.

Επομένως, η ερώτηση που πρέπει να θέσει ο καθένας μας είναι η εξής: συμφωνώ με τη Διακήρυξη των Ηνωμένων Εθνών;

Εάν η απάντησή σας σε αυτή την ερώτηση είναι ναι, τότε τίθεται ένα δεύτερο ερώτημα: είμαι διατεθειμένος να υποστηρίξω την υποστήριξή μου για τα ανθρώπινα δικαιώματα και να ενεργήσω επ 'αυτής; Θα βοηθήσω τους αδελφούς και τους αδελφούς μου στον αγώνα τους για τα ανθρώπινα δικαιώματα ή θα περάσω και θα περπατήσω από την άλλη πλευρά;

Μερικοί από τους συναδέλφους μου που είχαν εμφανιστεί πρόσφατα στο Ισραήλ, λένε ότι το κάνουν για να χτίσουν γέφυρες και να προωθήσουν την ειρήνη. Καλώ όλους όσους εμπλέκονται σε αυτό που βλέπω ως προδοσία της κοινής ανθρωπιάς, να επικεντρωθούν στην ικανότητά τους να συναισθάνονται με τους παλαιστίνιους αδελφούς και αδελφές τους. Προσπαθήστε να φανταστείτε, εδώ και 70 χρόνια, να ξυπνάτε κάθε πρωί με τη συστηματική, πλημμυρισμένη λεηλασία της ζωής του λαού σας. Και αυτοί, που κράτησαν ψηλά τα κεφάλια τους και αντιστάθηκαν με πολύ θάρρος, σθένος και χάρη, ζχήτησαν την βοήθειά μας. Εμείς, όλοι έχουμε, κατά την άποψή μου, μια απόλυτη ηθική και ανθρώπινη υποχρέωση ως συνανθρώπων ανθρώπων να απαντήσουμε στο αίτημα τους.

Επόμενο άρθρο

Ελένη Μενεγάκη: Με την μικρή Μαρίνα στο πλατό της εκπομπής! (ΦΩΤΟ)

Η φωτογραφία που ανάρτησε με την κορούλα της από το στούντιο της εκπομπής "Ελένη"
18/04/2019 - 13:20

ΣχετικέςΕιδήσεις

Ο απόηχος της Eurovision - Ο νικητής η Φουρέιρα και τα...παρατράγουδα (ΒΙΝΤΕΟ)

Η εμφάνιση της Madonna και η θέση που κατέκτησε η Κύπρος και η Ελλάδα
19/05/2019 - 21:12

H Μαdonna εμφανίστηκε στην Eurovision και...απογοήτευσε(ΒΙΝΤΕΟ)

Future και Like a Prayer σε μια εντυπωσιακή εμφάνιση
19/05/2019 - 02:43

Eιναι γεγονός!Η Μadonna κατέφθασε στο...Ισραήλ - Δείτε βίντεο από τις πρόβες της

Έτοιμη να ανέβει στη σκηνή του διαγωνισμού και να γράψει Ιστορία
15/05/2019 - 20:30

Eurovision 2019: Η Μαντόνα επιβεβαίωσε την εμφάνισή της και...παέι Ισραήλ!

Όλα ανέφερε στο Reuters και η τί μεταδίδουν τα Ισραηλινά μέσα ενημέρωσης
15/05/2019 - 09:57

Aνατροπή! Στον "αέρα" η συμμετοχή της Madonna στην Eurovisiοn (BINTEO)

H επίσημη θέση της EBU και το τελεσίγραφο που έδωσε στην super star
13/05/2019 - 22:04

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Τίποτα ύποπτο ή επικίνδυνο στις βαλίτσες έξω από το σπίτι του serial killer

Τι αναφέρει η Αστυνομία για τις έρευνες που διεξήγαγε το πρωί στη Λακατάμια

19χρονη: "Είμαι πολύ καλά μορφωμένη και δεν υπάρχει περίπτωση να τα έγραψα εγώ"

Tι ισχυρίζεται η κατηγορούμενη στην υπόθεση "ομαδικού βιασμού" για την κατάθεση της

Ανοίγουν τραπεζικούς λογαριασμούς των υπόπτων για την απάτη εις βάρος αστέγων

Στο κελί για άλλες τέσσερις ημέρες, με απόφαση του Επαρχιακού Δικαστηρίου Λεμεσού
Ελλάδα

Ελλάδα: Πολιτική αντιπαράθεση για το "όχι" των Ευρωπαίων στη Β. Μακεδονία

Ο ΣΥΡΙΖΑ επιτέθηκε στην Κυβέρνηση και έλαβε σκληρή απάντηση

Ελλάδα: Εντοπίστηκε αποθήκη με πάνω από 30.000 είδη «μαϊμού»

Συνελήφθησαν πέντε άτομα και σε βάρος τους σχηματίσθηκε δικογραφία
Διεθνή

Brexit: Απορρίφθηκε νέα ψηφοφορία στη Βουλή επί της συμφωνίας εξόδου

Ο Πρόεδρος της Βουλής είπε όχι στον Μπόρις Τζόνσον

Ινδία: Γιατί φόρεσαν χαρτόκουτα στα κεφάλια μαθητών;

Το αμφιλεγόμενο μέτρο που προκάλεσε μεγάλες αντιδράσεις

Βραζιλία: Αεροσκάφος έπεσε σε κατοικημένη περιοχή (ΒΙΝΤΕΟ)

Τουλάχιστον τρεις άνθρωποι έχασαν τη ζωή τους

tv news

Ο Μάξιμος σε αναμονή των αποτελεσμάτων της εξέτασης DNA δεν μπορεί να πει τίποτα

Δείτε αυτή την εβδομάδα στα νέα επεισόδια της σειράς «Αστέρια Στην Άμμο» στον Alpha Κύπρου
Alpha TV Κύπρου

Η Μαρίνα σε μια αμήχανη συνάντηση με Ιωάννα και Μιχάλη, που θα την περιπλέξει...

«Γυναίκα Χωρίς Όνομα» Δείτε στα νέα συγκλονιστικά επεισόδια της εβδομάδας
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Δευ, 21/10/2019 - 18:00ALPHA NEWS