Ψυχαγωγία

Ο λόγος που η βασίλισσα Ελισάβετ γιορτάζει δυο φορές τον χρόνο τα γενέθλια της!

Μπορεί όλοι εμείς να γιορτάζουμε μια φορά τον χρόνο τα γενέθλια μας ωστόσο κάτι τέτοιο δεν ισχύει για τη βασίλισσα Ελισάβετ. 

Τα πραγματικά γενέθλια της είναι στις 21 Απριλίου αλλά οι επίσημοι εορτασμοί γίνονται το δεύτερο Σάββατο του Ιουνίου στο «Trooping The Colour».

Διαβάστε επίσης: Η πρώτη δημόσια εμφάνιση της Μέγκαν Μαρκλ μετά τη γέννηση του γιου της! (ΦΩΤΟ)

Αυτό γίνεται γιατί το επιβάλει το βασιλικό πρωτόκολλο όπου σύμφωνα με τους κανονισμούς του, ο άνθρωπος που βρίσκεται στον θρόνο πρέπει να γιορτάζει τα γενέθλια του το καλοκαίρι. Έτσι, η βασίλισσα μπορεί να σβήνει τα κεράκια της κάθε χρόνο στις 21 Απριλίου αλλά οι μεγάλοι εορτασμοί, με παρελάσεις αλόγων και διάφορες άλλες εκδηλώσεις γίνονται στις 8 Ιουνίου. 

Μάλιστα, αυτή την ημέρα βγαίνουν στο μπαλκόνι του παλατιού του Μπάκιγχαμ και εκτός από τη βασίλισσα βλέπουμε τον πρίγκιπα Κάρολο, την Καμίλα, τον πρίγκιπα Χάρι με την Μέγκαν Μαρκλ,  αλλά και τον πρίγκιπα Ουίλιαμ με τη σύζυγο του Κέιτ και τα τρία τους παιδιά.

 

Επόμενο άρθρο

Η πρώτη δημόσια εμφάνιση της Μέγκαν Μαρκλ μετά τη γέννηση του γιου της! (ΦΩΤΟ)

Με αφορμή τα 93α γενέθλια της βασίλισσας Ελισάβετ έκανε την πρώτη της εμφάνιση
08/06/2019 - 13:25

ΣχετικέςΕιδήσεις

ΑΕΚ ετών... 25

Γενέθλια μέρα η σημερινή (18/07) για την ομάδα της Λάρνακας
18/07/2019 - 10:00

Το εντυπωσιακό πάρτι γενεθλιών για την Ινώ Αναστασιάδη και οι...κιθαρίστες(ΦΩΤΟ)

Πόσα κεράκια έσβησε η κόρη του Προέδρου της Δημοκρατίας;
09/07/2019 - 11:22

Κουφαλίδου:Η συγκινητική έκπληξη του άντρα και του γιου της στα γενέθλια της

Η τούρτα, οι ευχές και τα χαμόγελα μετά την περιπέτεια υγείας της
06/07/2019 - 15:07

Μέγκαν ή Κέιτ; Με ποια από τις δυο έχει καλύτερη σχέση η βασίλισσα Ελισάβετ;

Με ποια από τις δυο έχει περισσότερα κοινά η βασίλισσα;
29/06/2019 - 12:42

Ποια Μέγκαν! Η Αθηνά Οικονομάκου εντυπωσιάζει μια ανάσα από την Βασίλισσα(ΦΩΤΟ)

Η γνωστή ηθοποιός βρέθηκε στο Λονδίνο για να παρευρεθεί στις ιπποδρομίες Royal Ascot
23/06/2019 - 14:57

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Τροχαίο ατύχημα με μοτοσικλετιστή στην Αγία Νάπα

Μεταφέρθηκε με ασθενοφόρο στο νοσοκομείο

Κυκλοφοριακό κομφούζιο στον Πρωταρά λόγω... κατσικιών (ΦΩΤΟ)

Κατσίκες μπήκαν σε κυκλικό κόμβο και σταμάτησαν την τροχαίο κυκλοφορία

Από βραχυκύκλωμα καλωδίων η πυρκαγιά που ξέσπασε στην Κρήτου Μαρρότου

Η φωτιά τέθηκε υπό πλήρη έλεγχο, σύμφωνα με το Τμήμα Δασών
Ελλάδα

Κυριάκος Μητσοτάκης: Πολύ ανίκανη η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ

Ο Έλληνας Πρωθυπουργός είπε πως οι πολίτες ψήφισαν με τη λογική και όχι με το συναίσθημα

Εκκενώνεται παραλία στο Πόρτο Ράφτη λόγω επικίνδυνου βράχου

Σοβαρός κίνδυνος να αποκολληθεί και να πέσει πάνω στους λουόμενους

Μαίνονται οι πυρκαγιές στα Μέγαρα και Μαρκόπουλο

Μάχη με τις φλόγες δίνουν πυροσβέστες
Διεθνή

14+1 φωτογραφίες ζώων πριν και μετά την υιοθεσία τους από καταφύγια

Πως μία καλή πράξη δίνει μία δεύτερη ευκαιρία για μία χαρούμενη ζωή

Ο Βρετανός ΥΠΟΙΚ λέει ότι θα παραιτηθεί πριν τον διώξει ο Μπόρις Τζόνσον 

"Είμαι σίγουρος ότι θα με διώξει. Θα παραιτηθώ πριν φτάσουμε σε αυτό το σημείο"

Μία εντυπωσιακή έκλειψη ηλίου ετών... 119 (ΒΙΝΤΕΟ)

Ένα μοναδικό και σπάνιο βίντεο δημοσιοποίησε το Βρετανικό Ινστιτούτο Κινηματογράφου

tv news

Ο χωρισμός της Αντιγόνης πέφτει σαν κεραυνός εν αιθρία πάνω σε Βούλα και Μηνά...

Νέα ξεκαρδιστικά επεισόδια της «Μουρμούρας»! Δείτε τις περιλήψεις της εβδομάδας...
Alpha TV Κύπρου

Ο Χρήστος Φερεντίνος από την καινούρια σεζόν φέρνει τα «Πάνω Κάτω» στον Alpha!

2 παίκτες, 2 κερκίδες, 2 ομάδες, πολλά βραχιολάκια! Δήλωσε και εσύ συμμετοχή τώρα! (VIDEO)
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Κυρ, 21/07/2019 - 17:50ALPHA NEWS