Υγεία

10 ιδέες για έξυπνα σνακς

Τα σνακς είναι απαραίτητα τόσο για να συμπληρώνουν τη διατροφή μας αλλά όσο και για να μας κάνουν να ξεχνιέται η πείνα μας! Ακολουθούν μερικές ιδέες για σνακς εύκολα και γρήγορα: 

 

1. Φρέσκα φρούτα και κυρίως μπανάνα. Επίσης τα μανταρίνια και το μήλο!

2. Αποξηραμένα φρούτα όπως σταφίδες, χουρμάδες και βερίκοκα. Αν δεν σου αρέσουν τα φρέσκα φρούτα τότε σίγουρα μπορείς να δοκιμάσεις τα αποξηραμένα που είναι μια καλή εναλλακτική. 

3. Ξηροί καρποί, ωμοί και ανάλατοι (αμύγδαλα, φουντούκια και καρύδια). Θρεπτικοί, δυναμωτικοί και συμπληρώνουν διατροφικά ένα φρούτα. 

4. Μπάρες δημητριακών ολικής αλέσεως ή ξηρών καρπών και φρούτων. Ένα μικρό παστέλι με σουσάμι και μέλι είναι επίσης μία καλή επιλογή.

5. Ροφήματα, smoothies και χυμούς φρούτων ή λαχανικών που σε δροσίζουν και σε γεμίζουν ενέργεια. Προσοχή: Να είναι 100% φυσικοί.

6. Καλές επιλογές: Πολύσπορα κριτσίνια, κριθαρένια παξιμάδια, κουλούρι ή φρυγανιές ολικής με ελιές, βραστό αυγό, ελαφρύ στραγγιστό γιαούρτι ή ένα κομμάτι καλής ποιότητας τυρί.

7. Τονοσνακ: Ψάρι τόνος σε έξτρα παρθένο ελαιόλαδο με Κρητικά παξιμαδάκια ολικής άλεσης. Ένα απόλυτα Μεσογειακό σνακ για κάθε στιγμή.

8. Μία σαλάτα σε τάπερ ή ένα έτοιμο γεύμα που ακολουθεί κάποιες βασικές προδιαγραφές, όπως να μην έχει συντηρητικά, να είναι μαγειρεμένο με ελαιόλαδο και να είναι νόστιμο!

9. Έξυπνα Σάντουιτς: Μπορείς να ετοιμάσεις από το σπίτι ένα υγιεινό σάντουιτς με τόνο, ζαμπόν γαλοπούλας, ελαφρύ τυρί. Μην ξεχάσεις τα λαχανικά όπως πολύχρωμες πιπεριές ντομάτα και μαρούλι.

10. Κομμένα λαχανικά (αγγούρι, καρότο, πιπεριές, ντομάτα) με το αγαπημένο σου ντιπ. Μπορεί να είναι χούμους, κρέμα από αβοκάντο ή γιαούρτι.

 

Επόμενο άρθρο

Ξεχνάς ονόματα; Μάθε πως να το διαχειριστείς

Σε όλους έχει συμβεί έστω και από μία φορά και σίγουρα πρέπει κάπως να το μπαλώσουμε
04/04/2017 - 10:14

ΣχετικέςΕιδήσεις

Αυτό είναι το "θαυματουργό" αντιοξειδωτικό smoothie! Πώς θα το φτιάξεις...

Όλα όσα πρέπει να γνωρίζεις και η διαδικασία εκτέλεσής του
04/07/2019 - 20:31

Το "Παφίτικο πράμα μάνα μου, παφίτικο" που έγινε viral (ΦΩΤΟ)

Η ετικέτα σε ντοματίνια που προκάλεσε γέλιο στους καταναλωτές
29/06/2019 - 12:01

Πόσες θερμίδες έχουν οι αγαπημένοι σου ξηροί καρποί;

Αμύγδαλα, καρύδια και λοιπά ξηροκάρπια στον θερμιδομετρητή
05/06/2019 - 19:39

Κλόε Καρντάσιαν: Αυτή είναι η διατροφή ... που έχασε 20 κιλά

Έτσι έγινε η Καρντάσιαν που αγάπησε ο κόσμος
31/05/2019 - 17:46

Κάτια Δανδουλάκη: Τα μυστικά διατροφής που την κρατούν σε φόρμα και λαμπερή

Σε ηλικία 71 ετών διατηρείται σε τέλεια φόρμα...
31/05/2019 - 10:49

Δέσποινα Βανδή: Τα μυστικά ομορφιάς της και τα "απαγορεύω" στη διατροφή της!

Όλα όσα πρέπει να ξέρεις και αξίζει να ακολουθήσεις
30/04/2019 - 16:50

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Έχετε δει την ανήλικη που εξαφανίστηκε από το Μακάριο; (ΦΩΤΟ)

Δείτε τη φωτογραφία της και βοηθήστε την Αστυνομία να εντοπίσει τα ίχνη της

Ψάχνουν ξανά την ανήλικη Ελευθερία (ΦΩΤΟ)

Ελλείπει για τρίτη φορά σε διάστημα μόλις δύο εβδομάδων

Mε τους γονείς του ήρθε στην Κύπρο ο 15χρονος ύποπτος για τον ομαδικό βιασμό

Βγήκε από το δωμάτιο του ξενοδοχείου η 19χρονη και φώναζε ότι την βίασαν οι 12 νεαροί
Ελλάδα

Ελεύθερη η Ρένα Δούρου μετά την απολογία της για της πλημμύρες στη Μάνδρα

"Ο σεβασμός στη μνήμη των νεκρών και στην οδύνη των οικείων τους απαιτεί πράξεις"

Αυτός είναι ο 27χρονος δολοφόνος της Αμερικανίδας βιολόγου στην Κρήτη (ΦΩΤΟ)

"Δεν μπορώ να ελέγξω τη μανία μου" είπε ο  καθ' ομολογίαν δολοφόνος

Αυτός είναι ο νέος Πρόεδρος της Βουλής των Ελλήνων

Με ρεκόρ ψήφων εξελέγη στο αξίωμα ο Κώστας Τασούλας
Διεθνή

Νέες προειδοποιήσεις Μπαρνιέ προς Βρετανία για το "no deal" στο Brexit

Θα πρέπει να αντιμετωπίσει τις συνέπειες εφόσον επιλέξει αυτή την οδό.

Δεν αλλάζει στάση ο Σαλβίνι για το μεταναστευτικό (ΒΙΝΤΕΟ)

"Εργαζόμαστε για να δημιουργηθεί ένας σθεναρός μεσογειακός άξονας"

Παραδόθηκε στις φλόγες στούντιο κινουμένων σχεδίων στην Ιαπωνία (ΒΙΝΤΕΟ)

Ένας νεκρός και δεκάδες τραυματίες είναι ο απολογισμός της πυρκαγιάς

tv news

Ο χωρισμός της Αντιγόνης πέφτει σαν κεραυνός εν αιθρία πάνω σε Βούλα και Μηνά...

Νέα ξεκαρδιστικά επεισόδια της «Μουρμούρας»! Δείτε τις περιλήψεις της εβδομάδας...
Alpha TV Κύπρου

Ο Χρήστος Φερεντίνος από την καινούρια σεζόν φέρνει τα «Πάνω Κάτω» στον Alpha!

2 παίκτες, 2 κερκίδες, 2 ομάδες, πολλά βραχιολάκια! Δήλωσε και εσύ συμμετοχή τώρα! (VIDEO)
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Πέμ, 18/07/2019 - 19:00ΤΟ ΣΟΪ ΣΟΥ