Υγεία

Μέχρι ποια ηλικία μεγαλώνει το ανδρικό μόριο και γυναικείο στήθος;

Γνωρίζοντας καλύτερα το σώμα μας, συχνή απορία γυναικών και ανδρών είναι ως ποια ηλικία μεγαλώνει το μόριο και το στήθος αντίστοιχα.

Το γυναικείο στήθος και το ανδρικό μόριο  φτάνει στο οριστικό του μέγεθος όταν ολοκληρωθεί η ανάπτυξη των παιδιών. Όμως δεν υπάρχει συγκεκριμένη ηλικία γι’ αυτό, καθώς το πότε θα ολοκληρωθεί η ανάπτυξη ενός ανθρώπου εξαρτάται από πολλούς παράγοντες και κυρίως από το πότε μπήκε στην εφηβεία.

Στην πλειονότητα των περιπτώσεων η έναρξη της εφηβείας στα αγόρια σημειώνεται ανάμεσα στα 10-14 χρόνια και η ανάπτυξη τους ολοκληρώνεται τέσσερα με έξι χρόνια αργότερα. Έτσι κάποιος μπορεί να φτάσει στο οριστικό του μέγεθος στα 16 κι άλλος στα 20, αλλά αν η εφηβεία του είχε αρχίσει λίγο αργότερα από τον μέσο όρο, τότε μπορεί να συνεχίσει να αναπτύσσεται μέχρι ίσως και τα 22. Η ίδια λογική ισχύει και για το γυναικείο φύλο.

 

Επόμενο άρθρο

Αυτή είναι η καλύτερη στάση στο σεξ! Οι ειδικοί αποφάσισαν και εξηγούν το γιατί

Η στάση "πολυέλαιος" που θα αλλάξει ότι ξέρεις μέχρι σήμερα για τον έρωτα...
30/05/2019 - 18:16

ΣχετικέςΕιδήσεις

Αυτός είναι ο λόγος που οι γυναίκες...παχαίνουν πιο εύκολα

Η διαφορά από τους άντρες και η αιτιολογία
11/08/2019 - 09:02

Αυτό είναι το σώμα της...Δέσποινας Βανδή χωρίς ρετούς και φίλτρα(ΦΩΤΟ)

Η εντυπωσιακή σιλουέτα και τα θαλάσσια σπορ με γνωστό ηθοποιό
07/08/2019 - 16:28

Η κόρη της Δέσποινας Βανδή μας έδειξε το σώμα της με μαγιό και μείναμε...άφωνοι!

Το καλλίγραμμο κορμί και η καλλιτεχνική φωτογραφία στη παραλία
07/08/2019 - 11:58

Προς λουκέτο το γυναικείο βόλεϊ του Απόλλων,τοποθετήθηκε ο πρόεδρος

Η κατάσταση στην ιστορική ομάδα της Λεμσού και ποια η θέση του προέδρου
03/08/2019 - 18:34

Μεγάλη ανατροπή και πρόκριση για τη Σάκκαρη

Προκρίθηκε στα ημιτελικά της διοργάνωσης η Ελληνίδα πρωταθλήτρια
03/08/2019 - 10:00

Έτσι θα αποκτήσετε το "σώμα-κλεψύδρα" της....Μπιγιονσέ!

Το σύστημα γυμναστικής που ακολουθεί και τη διατηρεί σε φόρμα
02/08/2019 - 16:15

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Aυτός είναι ο 44χρονος Grzegorz που χάθηκε στη θάλασσα της Λεμεσού (ΦΩΤΟ)

Ενώ κολυμπούσε στη θάλασσα, απομακρύνθηκε από την ακτή και δεν επέστρεψε στην ξηρά

Τα κάρβουνα άναψαν στην Προεδρική εξοχική κατοικία στο Τροόδος (ΦΩΤΟ)

Πυρετώδεις προετοιμασίες για το γεύμα στα μέλη του Υπουργικού Συμβουλίου

Άμεσες ενέργειες Υπουργείου Υγείας για εισαγωγή φαρμάκου για τον μικρό Αντώνη

Τι αναφέρει σε γραπτή ανακοίνωση για πλήρη κάλυψη των εξόδων θεραπείας του παιδιού
Ελλάδα

"Το έβλεπαν να πετά χαμηλά και φώναζαν για να το δείξουν στα παιδιά τους" (VID)

Συγκλονιστική μαρτυρία δημοσιογράφου για την μοιραία πτώση του ελικοπτέρου στον Πόρο

Πτήση θανάτου για τους επιβάτες του ελικοπτέρου που συνετρίβη στον Πόρο (ΒΙΝΤΕΟ)

Ανασύρθηκαν τρείς σοροί ενώ στο νησί έχει προκληθεί black out από την αποκοπή καλωδίων

Νεκροί από την πτώση ελικοπτέρου στη θαλάσσια περιοχή του Πόρου (ΦΩΤΟ)

Σε εξέλιξη έρευνες των ελληνικών αρχών για τον εντοπισμό σορών και τυχών επιζόντων
Διεθνή

Συρία: Αποφασισμένος ο Άσαντ να ελευθερώσει τα εδάφη από τρομοκράτες (ΧΑΡΤΗΣ)

«Μην παίζετε με τη φωτιά», το μήνυμα της Άγκυρας προς το καθεστώς

Απίστευτες εικόνες καταστροφής στις Κανάριες Νήσους (ΦΩΤΟ)

9000 ντόπιοι και τουρίστες εκκενώθηκαν από το Σάββατο

tv news

Δύο γυναίκες απέναντι στην αλήθεια...Μόνο μία θυσία θα φέρει την εξιλέωση...

«Γυναίκα Χωρίς Όνομα» Β' Κύκλος έρχεται στο νέο πρόγραμμα του Alpha (ΔΕΙΤΕ ΤΟ TRAILER)
Alpha TV Κύπρου

Όλοι έχουν μια ιστορία.... Ποιο είναι το τραγούδι της δικής σου;

Δήλωσε και εσύ συμμετοχή στο "Soundtrack Of Love..." Παρουσιάζει η Χριστιάνα Αριστοτέλους
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Τετ, 21/08/2019 - 13:45DEAL