Διεθνή

Ταγιάνι: Είμαι πάντα ακλόνητος αντιφασίστας

ΤΑΓΙΑΝΙ

"Ως πεπεισμένος αντιφασίστας, ζητώ συγνώμη από όλους όσους μπορεί να έχουν προσβληθεί από αυτά που είπα, τα οποία σε καμία περίπτωση δεν σκοπεύουν να δικαιολογήσουν ή να υποβαθμίσουν ένα αντιδημοκρατικό και ολοκληρωτικό καθεστός", δήλωσε σήμερα απολογούμενος ο Πρόεδρος του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Αντόνιο Ταγιάνι.

"Είμαι βαθιά λυπημένος που, παρά την προσωπική και πολιτική ιστορία μου, μερικοί μπορεί να αισθάνονται ότι θα επέλεγα να είμαι επιεικής σε σχέση με το φασισμό", ξεκαθαρίζει ο Πρόεδρος του ΕΚ. "Είμαι πάντα ακλόνητος αντιφασίστας. Πάντα τόνιζα ότι ο Μουσολίνι και ο φασισμός ήταν το πιο σκοτεινό κεφάλαιο στην ιστορία του περασμένου αιώνα, χωρίς καμία διάκριση". "Πάντα έχω αγωνιστεί ενάντια σε οποιαδήποτε μορφή δικτατορίας ή ολοκληρωτισμού", τονίζει ο Ταγιάνι και καταλήγει: "όπως είπα με μεγάλη αποφασιστικότητα τον περασμένο Οκτώβριο στην αίθουσα της Ολομέλειας, η Ευρώπη χτίστηκε πάνω στην ήττα του φασισμού και είναι το ισχυρότερο προπύργιο ενάντια σε κάθε μορφή ολοκληρωτισμού".

Υπενθυμίζεται ότι ο Πρόεδρος του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου υποστήριξε κατά τη διάρκεια συνέντευξης του ότι ο Μπενίτο Μουσολίνι "έκανε μερικά θετικά πράγματα επί των ημερών του καθεστώτος του". Πρόσθεσε μάλιστα ότι:

"Πριν κηρύξει πόλεμο εναντίον όλου του κόσμου, μιμούμενος τον Χίτλερ· πριν να θεσπίσει τους ρατσιστικούς νόμους· πριν από την τραγική υπόθεση Ματεότι, έκανε μερικά θετικά πράγματα, έφτιαξε υποδομές στη χώρα μας. Δεν είμαι φασίστας, δεν ήμουν ποτέ φασίστας. Αλλά αν θέλουμε να είμαστε τίμιοι, έφτιαξε δρόμους, γέφυρες, κτίρια, αθλητικές εγκαταστάσεις, ανέκτησε μεγάλο μέρος της γης της χώρας μας. Όταν κάνεις μια ιστορική κρίση, πρέπει να είναι αντικειμενικός".

Επόμενο άρθρο

Καθηλώνει και η Ρωσία τα Boeing 737 MAX 8

"Μπλόκο" και στους ρωσικούς αιθέρες για τον τύπο αεροπλάνου που συνετρίβη στην Αιθιοπία
14/03/2019 - 12:14

ΣχετικέςΕιδήσεις

Συνεχίζεται ο σάλος μετά τις αποφάσεις της Bουλής για τις εκποιήσεις (ΒΙΝΤΕΟ)

Θα υπάρξουν αρνητικές επιπτώσεις στο σύνολο της οικονομίας αναφέρει η ΟΕΒ
14/07/2019 - 21:41

Αντιδρούν τα κόμματα του ενδιάμεσου για την τηλεφωνική διασύνδεση (ΒΙΝΤΕΟ)

"Χαμόγελα" και προβληματισμός για την έκθεση της ΟΥΝΦΙΚΥΠ
12/07/2019 - 22:06

Οργή για τον Τσιτσιπά! Η ανάρτηση στο twitter που...αναγκάστηκε να σβήσει(ΦΩΤΟ)

Το σεξιστικό σχόλιο και οι αντιδράσεις για τον τενίστα
12/07/2019 - 14:18

Οι αντιδράσεις των ομάδων από την κλήρωση

Πως είδαν την κλήρωση οι ομάδες για τη νέα αγωνιστική περίοδο
03/07/2019 - 13:09

Ενοχλημένη από τη Διακήρυξη της Βαλέτας η 'Αγκυρα (ΒΙΝΤΕΟ)

"Ξεσπά" το Τουρκικό Υπουργείο Εξωτερικών για την κοινή διακήρυξη των MED7
15/06/2019 - 20:30

Σταθεροί στις θέσεις τους για ΓεΣΥ ΠΙΣ, ΠΑΣΙΝ και Πλατφόρμα Ιδιωτικής Ιατρικής

Χαιρετίζει τη δήλωση Αναστασιάδη για νομοθετικές αλλαγές ο Καραϊσκάκης
31/05/2019 - 20:52

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Στο κελί για έξι μέρες ο 32χρονος που έκρυβε στο γραφείο του κοκαΐνη

Ιδιοκτήτης νυχτερινού κέντρου στην Αγ. Νάπα συνελήφθη μετά από έφοδο της ΥΚΑΝ

Έπεσαν οι υπογραφές για αναβάθμιση και συντήρηση οδικού φωτισμού στη Λάρνακα

Τι περιλαμβάνει η σύμβαση και πότε αναμένεται να ολοκληρωθούν τα έργα

Ρολόγια και μετρητά αξίας 17.000 ευρώ έκαναν "φτερά" από οικία στο Παραλίμνι

Παραβίασαν την πόρτα εισόδου και έδρασαν ανενόχλητοι
Ελλάδα

Άγρια συμπλοκή κρατουμένων σε φυλακές στα Χανιά

Με σοβαρά τραύματα μεταφέρθηκαν στο νοσοκομείο δυο πρόσωπα

Ρήγμα της Πάρνηθας που δεν ενεργοποιήθηκε το 1999 προκάλεσε το σεισμό στην Αθήνα

"Έχουμε μάθει να ζούμε με σεισμούς" δήλωσε ο Έλληνας Πρωθυπουργός
Διεθνή

Εκρήξεις στο ηφαίστειο Ουμπίνας στο Περού (ΒΙΝΤΕΟ&ΦΩΤΟ)

Απομάκρυνση των κατοίκων από τα σπίτια τους διέταξαν οι Αρχές

"Έφυγε" ο διάσημος αρχιτέκτονας Σέσαρ Πέλι

Ίσως το πιο διάσημο αρχιτεκτόνημα του είναι οι δίδυμοι πύργοι της Πετρόνας

Τουλάχιστον 10 νεκροί μετά την έκρηξη σε εργοστάσιο στην Κίνα (ΦΩΤΟ)

Άλλοι 5 άνθρωποι αγνοούνται ενώ οι τραυματίες ανέρχονται στους 19

tv news

Ο χωρισμός της Αντιγόνης πέφτει σαν κεραυνός εν αιθρία πάνω σε Βούλα και Μηνά...

Νέα ξεκαρδιστικά επεισόδια της «Μουρμούρας»! Δείτε τις περιλήψεις της εβδομάδας...
Alpha TV Κύπρου

Ο Χρήστος Φερεντίνος από την καινούρια σεζόν φέρνει τα «Πάνω Κάτω» στον Alpha!

2 παίκτες, 2 κερκίδες, 2 ομάδες, πολλά βραχιολάκια! Δήλωσε και εσύ συμμετοχή τώρα! (VIDEO)
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Σάβ, 20/07/2019 - 17:50ALPHA NEWS