Απίστευτη ανατροπή... η Γιουνάιτεντ στα προημιτελικά με σύμμαχο το VAR

Τετάρτη, 6/3/2019 - 23:55

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Πόρτο συμπλήρωσαν το καρέ των τεσσάρων ομάδων που έχουν ήδη περάσει στα προμητελικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι άλλες δυο ο Άγιαξ και  η Τότεναμ.

Παρί-Μάντσεστερ Γιουν 1-3

Η Παρί είναι πλέον η αδιαμφισβήτητη βασίλισσα της αυτοκτονίας στο παγκόσμιο ποδόσφαιρο. Κατάφερε να χάσει με 3-1 από τη Γιουνάιτεντ των μεγάλων απουσιών και να αποκλειστεί. Ένα αμφισβητούμενο πέναλτι στις καθυστερήσεις έκρινε την πρόκριση με την Παρί όμως να βγάζει τα μάτια της με τραγικά λάθη και νωθρότητα σε μεγάλο διάστημα του αγώνα.

Μόλις στο 2ο λεπτό ο Κέρερ έκανε κακό γύρισμα, ο Λουκάκου έκλεψε και αφού πέρασε και τον Μπουφόν έκανε το 0-1. Πέντε λεπτά μετά ο Μπερνάρντ έκοψε την μπάλα παράλληλα με την εστία αλλά ο Εμπαπέ δεν κατάφερε να τη βρει και να τη σπρώξει στα δίχτυα. Στο 12' όμως ήρθε το γκολ για τους Γάλλους. Μια κάθετη, ένα γύρισμα από τον Εμπαμπέ και ο Μπερνάτ, προ κενής εστίας, έγραψε το 1-1. Λίγο μετά (14') ο Άλβες βρέθηκε σε πολύ καλή θέση αλλά σούταρε άουτ.

Στο 20' ο Μπερνάτ βρέθηκε και πάλι μόνος του όμως αυτή τη φορά το Ντε Χέα είπε "όχι" ενώ στο 21' ο Ντι Μαρία έστειλε την μπάλα λίγο άουτ. Ένα ακόμα ατομικό λάθος όμως έφερε και πάλι τη Γιουνάιτεντ μπροστά στο σκορ. Συγκεκριμένα στο 30' ο Ράσφορντ σούταρε, ο Μπουγόν δεν κατάφερε να μπλοκάρει την μπάλα και ο Λουκάκου ήταν και πάλι εκεί για να κάνει το 1-2.

Στο 35' ο Σόλσκιερ προχώρησε σε αναγκαστική αλλαγή καθώς ο Μπεϊγί τραυματίστηκε. Επτά λεπτά μετά ο Νταλότ έκανε πολύ ωραία ενέργεια, έκοψε την μπάλα και ο Μαρκίνιος λίγο έλειψε να πετύχει αυτογκόλ (μπλόκαρε ο Μπουφόν).

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες μπήκαν πιο προσεκτικά και η πρώτη αξιοσημείωτη φάση ήρθε στο 56' όταν η Παρί σκόραρε με τον Ντι Μαρία αλλά το γκολ ακυρώθηκε, σωστά, για οφσάιντ. Στο 70' ο Ντράξλερ σε μια προσπάθεια να σεντράρει ένιωσε τράβηγμα σε μυ και βγήκε αλλαγή. Το παιχνίδι στη συνέχεια ήταν κακό με τον Μενιέ να απειλεί στο 82' με σέντρα-σουτ. Στο επόμενο λεπτό ο Εμπαπέ μπερδεύτηκε και δεν μπόρεσε να πλασάρει με τον Μπερνάτ στη συνέχεια να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι. Στο 90' ο Νταλότ βρήκε χώρο και σούταρε με την μπάλα να κοντράρει στο χέρι του Κιμπεμπέ. Ο διαιτητής είδε το VARκαι έδωσε πέναλτι. Την εκτέλεση του ανέλαβε ο Ράσφορντ και έγραψε το 1-3.

ΠΑΡΙ: Μπουφόν, Σίλβα, Μπερνάτ, Άλβες (95'Καβάνι), Μαρκίνιος, Κέρερ (70'Παρέδες), Κιμπεμπέ, Βεράτι, Ντράξλερ (70'Μενιέ), Ντι Μαρία, Εμπαπέ

ΜΑΝ.ΓΙΟΥΝ: Ντε Χέα, Λίντελεφ, Σμόλινγκ, Μπεϊγί (35'Νταλό), Σο, ΜακΤόμινεϊ, Γιανγκ (87'Γκρίνγκουντ), Φρεντ, Αντρέας Περέιρα (80'Τσονγκ), Ράσφορντ, Λουκάκου

Πόρτο-Ρόμα 3-1 (παράταση)

Στους «8» του Champions League η Πόρτο. Οι «δράκοι» μπορεί να είχαν χάσει με 2-1 στην έδρα της Ρόμα, αλλά στο «Ντραγκάο» κέρδισαν με 3-1 στην παράταση και τσέκαραν εισιτήριο. Με πέναλτι που δόθηκε από το VAR, το 3ο γκολ των Πορτογάλων

Στο 3ο λεπτό, μετά από κόρνερ η άμυνα της Ρόμα απομάκρυνε και ο Κορόνα έπιασε φοβερό βολέ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να περνά λίγο έξω ενώ στο 10’ η μπάλα στρώθηκε στον Τέγιες μετά από κόντρες, αλλά ο άσος της Πόρτο αστόχησε από ιδανική θέση. Στο 21’ ο Κορόνα έπιασε νέα σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να ξύνει το δοκάρι του Όλσεν και στο 26’ ο Μανωλάς έχασε από τον Μαρεγκά, εκείνος άλλαξε με το Κορόνα και έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Τικίνιο από  κοντά πλάσαρε για το 1-0.

Ωστόσο στο 36’ ο Μιλιτάο ανέτρεψε τον Περότι στην περιοχή, ο Τσακίρ έδειξε την άσπρη βούλα και ο Ντε Ρόσι εκτέλεσε όμορφα για το 1-1. Στο 45ο λεπτό ο Όλσεν έσωσε εντυπωσιακά μετά από όμορφο σουτ του Ερέρα.

Στο 49ο λεπτό, ο Μιλιτάο σέντραρε από δεξιά, ο Τικίνιο από κοντά πήρε την κεφαλιά ψαράκι αλλά η μπάλα έσκασε στο έδαφος και πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Όλσεν, ενώ στο 51’ ο Τικίνιο πέρασε κάθετα στον Μαρεγκά εκείνος με τη μία γύρισε και σούταρε αλλά ο Όλσεν έσωσε με τα ακροδάχτυλα.

Και στο ακριβώς επόμενο λεπτό, ο Κορόνα σέντραρε από αριστερά και ο Μαρεγκά εξ επαφής με προβολή έγραψε το 2-1. Στο 66’ μετά από κόρνερ ο Φελίπε πήρε  την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω, όπως και το σουτ του Ντζέκο στο 68’.

Στο 77’ ο Μπραχίμι έκανε πανέμορφο γυριστό μέσα από την περιοχή αλλά ο Όλσεν έδιωξε με τα πόδια και στο 82’ ο Περότι βρέθηκε σε ιδανική θέση στην περιοχή αλλά πλάσαρε άστοχα. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Οτάβιο έκλεψε λίγο κάτω από το κέντρο, πήρε μερικά μέτρα κι έκανε το σουτ αλλά είδε τον Όλσεν να πέφτει και να διώχνει.

Έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση όπου στο 94’ το σουτ του Μαρεγκά έφυγε λίγο έξω όπως  και η κεφαλιά του Ντζέκο στο 108’ ενώ στο 111’ ο Ντζέκο από αριστερά έφερε την μπάλα στο δεξί και μόνος με τον Κασίγιας, σούταρε άστοχα. Μάλιστα στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Κριστάντε έβγαλε πανέμορφα στον Ντζέκο, ο Βόσνιος πλάσαρε τον Κασίγιας αλλά ο Πέπε έσωσε στη γραμμή, ενώ στο 115’ ο Φλορέντζι τράβηξε στην περιοχή τον Φερνάντο και μετά από χρήση VAR ο Τσακίρ έδωσε το πέναλτι. Ο Τέγιες το εκτέλεσε εύστοχα κι  έκανε το 3-1.

ΠΟΡΤΟ: Κασίγιας, Κορόνα (69’ Μπραχίμι), Πέπε, Μιλιτάο (103’ Μάξι Περέιρα), Τέγιες, Ερέρα, Ντανίλο, Οτάβιο (93’ Ερνάνι), Φελίπε, Μαρεγκά, Τικίνιο (78’ Φερνάντο)

ΡΟΜΑ: Όλσεν, Κάρσντορπ (55’ Φλορέντζι), Μανωλάς, Κολάροβ, Μαρκάνο (77’ Κριστάντε), Ζουάν Ζέσους, Περότι, Ντε Ρόσι (45+5’ Πελεγκρίνι, 96’ Σικ), Τζανιόλο, Ν’Ζονζί, Ντζέκο