«Πάτησε» την... αδιόρθωτη Ανόρθωση και επέστρεψε στις νίκες η ΑΕΚ (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 1/10/2022 - 21:56

«Ισοπέδωσε» την Ανόρθωση και επέστρεψε στις νίκες η ΑΕΚ!

Οι Λαρνακείς πραγματοποίησαν σπουδαία νίκη, με το εμφατικό 4-0 στο ντέρμπι κόντρα στην «Κυρία» και πανηγύρισαν τους τρεις βαθμούς, στην 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

Οι «κιτρινοπράσινοι» ήταν καλύτεροι και πιο αποτελεσματικοί καθ' όλη την διάρκεια του αγώνα, ενώ η ομάδα της Αμμοχώστου δεν παρουσιάστηκε αντάξια των προσδοκιών και για άλλη μια φορά έκανε πολλά λάθη.

Το σκορ άνοιξε στο 14ο λεπτό ο Γκιούρτσο και στο 45ο ο Τρισκόφσκι το διπλασίασε, από την άσπρη βούλα. Το 3-0 έκανε με αυτογκόλ ο Αμπαρτζουμιάν και το τελικό σκορ διαμόρφωσε με νέο αυτογκόλ ο Δημήτρης Χριστοφή.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα της Λάρνακας φτάνει τους 9 βαθμούς, ενώ η Ανόρθωση θα παραμείνει στους 7 και πλέον έχει δύσκολο έργο μπροστά της, έτσι ώστε να ανακάμψει, τόσο στον αγωνιστικό, όσο και στον ψυχολογικό τομέα.

Στην επόμενη (6η) αγωνιστική η ΑΕΚ φιλοξενείται την Κυριακή (09/10 , 19:00), στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» από τον Άρη και η Ανόρθωση υποδέχεται την Δευτέρα (10/10, 19:00), στο ίδιο γήπεδο τον Απόλλωνα

(διαθέσιμα μετά το τέλος του ματς)

Στο 1' η πρώτη τελική του ματς, με τον Ουάρντα να δίνει στον Γουαρίς, αυτός έκανε με τη μια το σουτ εκτός περιοχής και ο Πίριτς μπλόκαρε.

Τέσσερα λεπτά μετά, ο Κορέια έδωσε στον Νινγκά κι αυτός έπιασε ένα δυνατό σουτ με τον Πίριτς να αποκρούει ξανά.

Στο 8ο λεπτό, ο Γκουστάβο επιχείρησε να απειλήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ από μακριά και διαγώνια δεξιά, με τη μπάλα να βρίσκει στο δεξί κάθετο δοκάρι και να περνάει έξω.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Γουαρίς έπιασε ένα σουτ στην κίνηση, η μπάλα κόντραρε στον Μιλίτσεβιτς και πέρασε σε κόρνερ.

Στο 14' η ΑΕΚ κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Γκιούρτσο πήρε μπάλα και δοκίμασε ένα καταπληκτικό σουτ από μακριά, «καρφώνοντας» τη μπάλα στα δίχτυα του Λόρια για το 1-0.

0

Τρία λεπτά μετά, ο Γουαρίς δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής και η μπάλα πέρασε έξω.

Στο 25ο λεπτό, ο Γκιούρτσο δοκίμασε ξανά ένα μακρινό σουτ, αυτή τη φορά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Φαράζ έστρωσε στον Τρισκόφσκι κι αυτός έκανε το σουτ, με τον Λόρια να μπλοκάρει.

Στο 44' η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι. Ο Σάμπο έπαιξε επικίνδυνα πάνω στον Φαράζ και ο Φωτίου έδειξε την άσπρη βούλα.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τρισκόφσκι, ο οποίος σημάδεψε το κέντρο της εστίας και σκόραρε για το 2-0 στο 45ο λεπτό.

Στο 54ο λεπτό πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση, με τον Γουαρίς να κάνει το γύρισμα από τα αριστερά, τον Πίριτς να διώχνει και τον Χριστοδουλόπουλο σε δεύτερο χρόνο, να κάνει ένα τακουνάκι μπροστά από την εστία, με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Στο 61ο λεπτό, ο Λάζαρος εκτέλεσε απευθείας φάουλ, με τον πορτιέρο της ΑΕΚ να μαζεύει.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Χριστοδουλόπουλος θα εκτελέσει νέο φάουλ, με αποδέκτη τον Αμπαρτζουμιάν, ο οποίος θα κάνει την κεφαλιά, με τον Πίριτς να πραγματοποιεί φανταστική απόκρουση.

Απειλεί ξανά η «Κυρία» στο 71ο λεπτό. Ο Αμπαρτζουμιάν μπήκε στην περιοχή από δεξιά, έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στα σώματα και έφυγε.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, Ο Λάζαρος θα εκτελέσει το φάουλ από πολύ μακριά και ο Πίριτς θα διώξει δύσκολα σε κόρνερ.

Στο 77ο λεπτό, ο Ράντονιτς θα σουτάρει με τον πορτιέρο των γηπεδούχων να μαζεύει.

Γκολ για την ΑΕΚ στο 81ο λεπτό και 3-0. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα χτύπησε στην πλάτη του Αμπαρτζουμιάν και κατέληξε στα δίχτυα.

Στο 90ο λεπτό οι Λαρνακείς θα κάνουν το 4-0, με αυτογκόλ του Χριστοφή.

1

ΑΕΚ (Χοσέ Λουίς Όλτρα): Πίριτς, Τόμοβιτς, Κάσας (46′ Χριστοφόρου), Σανχούρχο, Λουίς Γκουστάβο, Τρισκόφσκι, Φαράζ (84′ Ναούμ), Μιλίτσεβιτς, Εγγλέζου (75′ Εγγλέζου), Γκιούρτσο (65′ Ασάντε), Άλντμαν (65′ Λόπες)

Ανόρθωση (Ντάρκο Μίλανιτς): Λόρια, Μπαϊσίνιο (46′ Κορρέα), Κορέια, Αμπαρτζουμιάν, Γουαρίς (80′ Χριστοφή), Σαμπό (80′ Εμπραλίτζε), Νίνγκα (60′ Ράντονιτς), Χάρογιαν, Πάντσεον, Ιωάννου (46′ Χριστοδουλόπουλος), Ουάρντα.