«Κόλλησε» με τη Δόξα και μπήκε με το… αριστερό η ΑΕΚ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 29/8/2022 - 21:58

«Άσφαιρο» έληξε το παιχνίδι της ΑΕΚ με την Δόξα, στα πλαίσια της πρεμιέρα του πρωταθλήματος Cyta.

Πολύ μέτρια η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο δυσκολεύτηκε να κρατήσει μπάλα και να γίνει δημιουργική. Από την άλλη η Δόξα πρέσαρε ψηλά χωρίς την μπάλα στα πόδια και προσπάθησε να γίνει επικίνδυνη, όταν είχε την κατοχή.

«Φτωχό» το πρώτο μέρος από ευκαιρίες, αφού καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να διεισδύσει στην περιοχή του αντιπάλου.

Στην ανάπαυλα και οι δύο ομάδες μπήκαν με περισσότερη ενέργεια, δημιούργησαν κλασσικές ευκαιρίες, όμως δεν τις μετέφρασαν σε γκολ. Η ομάδα της Κατωκοπιάς είχε ένα εξαιρετικό δεκάλεπτο, ενώ οι «κιτρινοπράσινοι» ανέβηκαν μετά το 66ο λεπτό.

Εντέλει καμία από τις δύο ομάδες δεν άνοιξε το σκορ και το παιχνίδι έληξε ισόπαλο., μοιράζοντας από έναν βαθμό στην κάθε μία.

Τα στιγμιότυπα της αναμέτρησης:

Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τα πατήματα τους, στον αγωνιστικό χώρο. Η ΑΕΚ πίεσε για να βρει νωρίς το γκολ, με την Δόξα κυρίως να αμύνεται, αλλά να προσπαθεί να γίνει και αυτή επικίνδυνη με την μπάλα στα πόδια.

Οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να γίνουν απειλητικές, ούτε να επισκεφθούν την αντίπαλη περιοχή. Η ομάδα της Κατωκοπιάς, μετά το 20ο λεπτό κράτησε παραπάνω την μπάλα και προσπάθησε να δημιουργήσει φάσεις, όμως δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά.

Η μόνη τεράστια ευκαιρία στο παιχνίδι ανήκει στους Λαρνκαέις, με τον Ρομό να προσπαθεί να χτυπήσει στην αντεπίθεση στο 27ο λεπτό, να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Σισκόφσκι, με τον τελευταίο να  τοποθετείται  σωστά και να αποκρούει την μπάλα.

Στην συνέχεια η Δόξα έλεγχε τον ρυθμό, με τους «κιτρινοπράσινους» να εμφανίζονται νωθροί, χωρίς ενέργεια και φαντασία. Εντέλει οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια, με το σκορ να παραμένει 0-0.

1

Στην ανάπαυλα και οι δύο ομάδες μπήκαν με παραπάνω ενέργεια, κατάφεραν να δημιουργήσουν κλασσικές ευκαιρίες για γκολ, όμως δεν τις εκμεταλλεύτηκαν.

Η Δόξα είχε ένα πολύ καλό δεκάλεπτο, πίεσε ψηλά κράτησε την κατοχή και δημιούργησε τεράστια ευκαιρία στο 57ο λεπτό, με τον Ασαντέ να σουτάρει και τον Πίριτς να αποκρούει κα στην συνέχεια την μπάλα να βρίσκει στον Εγγλέζου και να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι.

Η ΑΕΚ απάντησε ένα λεπτό αργότερα με με πλασέ του Μάμα και τον πορτιέρο των φιλοξενούμενων να διώχνει σε κόρνερ. Η ομάδα του Ρικάρντο Τσέου βρέθηκε μια ανάσα πριν από το γκολ , μετά από πλασέ, ο Ρομό έδιωξε την μπάλα πάνω στην γραμμή.

Κλασσική ευκαιρία πάλι για τους φιλοξενούμενους στο 64ο λεπτό, με τον Ασαντέ να εκμεταλλεύεται την ταχύτητα του, να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Πίριτς στην περιοχή και τον τελευταίο να του λέει όχι.

Ο Χοσέ Λουίς Όλτρα βλέποντας την ομάδα του, να μην μπορεί να αντιδράσει έκανε αλλαγές και έδωσε φρεσκάδα στους «κιτρινοπράσινους». Οι οποίοι πίεσαν ψηλά δημιούργησαν φάσεις, όμως δεν κατάφεραν να σκοράρουν.

Τόσο στα τελευταία λεπτά της κανονικής διάρκεια όσο και στις καθυστερήσεις οι Λαρνακέις, είχαν τον πρώτο λόγο, με την Δόξα να επικεντρώνεται στα αμυντικά της καθήκοντα και να προσπαθεί να χτυπήσει στην κόντρα.

Εντέλει οι δύο ομάδες συμβιβάστηκαν με την «λευκή» ισοπαλία και μοιράστηκαν από έναν βαθμό η κάθε μία.

ΑΕΚ (Χοσέ Λουίς Όλτρα): Πίριτς, Τόμοβιτς, Κάσας, Λέδες, Μπρούνο Γκάμα, Ρόμο, Τρισκόφσκι, Μιλίσεβιτς, Εγγλέζου, Γιούρτσο, Μάμας

Δόξα (Ρικάρντο Σέου): Σισκόφσκι, Στυλιανού, Κέρλα, Μεσέν, Κοβάσεβιτς, Τραιτσέφσκι, Ίλιτς, Μπένι, Τιντζανί, Σαντίκ, Φασουλιώτης

Χοσέ Λουίς Όλτρα (ΑΕΚ):

Αρχική δήλωση: «Δεν είμαι χαρούμενος. Μετά το πρώτο ημίχρονο είμαι αρκετά θυμωμένος γιατί μίλησα με τους παίκτες πριν το παιχνίδι για το ματς και τον αντίπαλο, ήθελα ψηλή πίεση, ψηλό ρυθμό με την μπάλα, γρήγορες αντιδράσεις και για εμένα τίποτα δεν έγινε, καμία πίεση, κανένα κόρνερ, η άλλη ομάδα άνετη με την μπάλα. Είναι δικό μου λάθος, σίγουρα. Όταν η ομάδα δεν παίζει καλά είναι θέμα του προπονητή. Δεν μετέφερα στους παίκτες αυτό που ήθελα. Στο δεύτερο ημίχρονο ρισκάραμε, πήραμε πολλά ρίσκα, μπορούσαμε να κερδίσουμε αλλά και να χάσουμε. Είχαν δυο-τρεις καθαρές ευκαιρίες να σκοράρουν. Εμείς είχαμε κάποια γεμίσματα αλλά όχι μεγάλες ευκαιρίες. Δεν είμαι χαρούμενος με το παιχνίδι, πρέπει να βελτιώσουμε πολλά πράγματα. Είναι το πρώτο ματς παιχνίδι στο πρωτάθλημα αλλά πρέπει να βελτιωθούμε, να είμαστε καλύτεροι».

Για το ροτέισιον (έξι αλλαγές): «Ναι, νομίζω ήταν απαραίτητο σήμερα να αλλάξουμε κάποια πράγματα στην ενδεκάδα επειδή νομίζω κάποιοι παίκτες είναι κουρασμένοι επειδή έπαιξαν στα ευρωπαϊκά ματς, έκαναν σπουδαία προσπάθεια, σήμερα διάλεξα τους καλύτερους μου 11 για τη νίκη, αυτή είναι η γνώμη μου αλλά σίγουρα αυτοί οι 11 παίκτες δεν ήταν καλοί στο πρώτο ημίχρονο με την μπάλα κι αυτό είναι δικό μου λάθος. Πριν το παιχνίδι πρέπει να παίρνω αποφάσεις για την ομάδα αλλά κάποιοι παίκτες δεν ήταν καλοί σήμερα. Αλλά δεν μπορώ να παίζω σε όλα τα παιχνίδια με τους ίδιους».

Για το ότι δεν σκόραρε παρά τις πολλές ευκαιρίες: «Το πρώτο ημίχρονο δεν φτιάξαμε καθόλου ευκαιρίες. Μόνο αυτή του Ρόμο και το σουτ του Μάμα αλλά για μένα δεν ήταν μεγάλες ευκαιρίες. Στο δεύτερο παίξαμε με τριάδα πίσω, δύο ακραίους, δύο μέσους, τρεις επιθετικούς, ήταν καλύτερο για την επίθεση, φτάναμε περισσότερο στην περιοχή και μπορούσαμε να σκοράρουμε. Αλλά υπήρχε κίνδυνος στην άμυνα γιατί αφήσαμε κενούς χώρους στον αντίπαλο, είχαν ευκαιρίες, δοκάρι. Αλλά ήμασταν καλύτεροι στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά μπορούσαμε και να νικήσουμε και να χάσουμε».

Ρικάρντο Σέου (Δόξα):

Αρχική δήλωση: «Ήταν πολύ καλό παιχνίδι για την ομάδα μου, παίξαμε πολύ καλά στο πρώτο ημίχρονο, κρατούσαμε την μπάλα, με ταχύτητα στα άκρα, προσπαθήσαμε να σκοράρουμε. Η καλύτερη ευκαιρία ήταν για την ΑΕΚ στο πρώτο μέρος. Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν φυσιολογικό να μας πιέσουν αλλά οι δύο-τρεις κορυφαίες ευκαιρίες ήταν για την ομάδα μου. Στο τέλος είναι καλό αποτέλεσμα για εμάς. Ήρθαμε για να νικήσουμε. Αξίζαμε τον βαθμό, η ΑΕΚ είχε την κατοχή αλλά δώσαμε τον χώρο. Κάναμε καλή δουλειά, πιστεύουμε πως είμαστε σε καλό δρόμο και θα έχουμε καλό πρωτάθλημα.

Είμαι χαρούμενος, βλέπω σωστή νοοτροπία στους παίκτες μου. Πιστεύουν στην ομάδα. Θέλουμε να παλέψουμε για κάτι διαφορετικό από ό,τι πάλευε η Δόξα στο παρελθόν. Νομίζω όλοι είδαν ότι μπορούσαμε να φύγουμε από αυτό το γήπεδο με τρεις βαθμούς. Με αυτή τη νοοτροπία μπορούμε να είμαστε πετυχημένοι. Δεν έχουμε τα ίδια όπλα με τους άλλους αλλά με αυτή τη νοοτροπία μπορούμε να νικήσουμε όλες τις ομάδες. Προσπαθούμε να παίξουμε θετικό ποδόσφαιρο. Η Δόξα αυτή τη στιγμή κτίζει μια νέα ομάδα, με αρκετούς παίκτες, χρειαζόμαστε χρόνο να βελτιώσουμε την κατάστασή τους».

Αν τον προβληματίζει το ότι η ΑΕΚ έφτιαξε 23 τελικές: «Εξαρτάται από το πώς θα δεις το ματς. Δεν συμφωνώ. Ο τερματοφύλακας μας είχε μία απόκρουση. Το άλλο ήταν ο Κέρλα που έδιωξε στη γραμμή. Είχαμε τις τρεις καλύτερες ευκαιρίες. Αυτό είναι το πρώτο μου ματς στην Κύπρο. Θα δείτε πως όταν αξίζουμε να χάσουμε θα είμαι ο πρώτος που θα το πω. Το αποτέλεσμα είναι ένας καλός βαθμός για εμάς, όλοι ξέρουν τη δύναμη του αντιπάλου, πέρασε στους ομίλους, έχει πολλή ποιότητα. Αλλά από την άλλη βλέπεις μια μαχήτρια και φιλόδοξη ομάδα που ήθελε να κερδίσει. Είχαν περισσότερη κατοχή αλλά είναι φυσιολογικό. Ήταν το πρώτο ματς επίσημο ματς, οι άλλοι έπαιξαν αρκετά μεγάλα παιχνίδια. Η κατοχή είναι καλή αλλά η Σίτι κάποτε έχει 90% και δεν κερδίζει».

Για τον Ασάντε: «Είναι πολύ καλός παίκτης, ξέρει το πρωτάθλημα, είναι έμπειρος, πήρε πρωτάθλημα με την Ομόνοια. Δεν είναι ακόμη έτοιμος, ήρθε αργά. Προσπαθεί να μπει στο κλίμα της ομάδας να καταλάβει τον τρόπο που θέλουμε να παίζουμε. Θα μας βοηθήσει πολύ στο μέλλον όχι μόνο με την ταχύτητά του αλλά και με την ποιότητα του. Είμαι χαρούμενος για όλους. Εγώ θέλω να βοηθήσω και τους Κύπριους. Ο Φασουλιώτης 17 χρονών έπαιξε πρώτη φορά βασικός απέναντι σε αυτή την ομάδα και τα πήγε πολύ καλά».