«Αντίο» στο Τσίρειο με... άγονο συμβιβασμό για ΑΕΛ και Άρη (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 11/12/2022 - 21:03

Συμβιβασμός στο «αντίο»!

ΑΕΛ και Άρης έμειναν στο «άγονο» 0-0 στο Τσίρειο, για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta και στο τελευταίο μεταξύ τους ματς στο εν λόγω γήπεδο της Λεμεσού, πριν τη... μετακόμιση τους στο «Άλφαμέγα Stadium».

Σε ένα παιχνίδι όπου κυριάρχησαν οι δυνατές «μονομαχίες», καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να βρει στόχο και έτσι πήραν από ένα βαθμό.

0

Οι «λέοντες» έδειξαν βελτίωση, συγκριτικά με τα προηγούμενα παιχνίδια, δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν και το αριθμητικό τους πλεονέκτημα και έτσι δεν κατάφεραν να πάρουν το ζητούμενο, ενώ υπάρχει ανησυχία για τον τραυματισμό του Μπάστο που αποχώρησε με φορείο.

Η «ελαφρά ταξιαρχία» είχε τις δικές της ευκαιρίες, κυρίως στο β' ημίχρονο, εκεί όπου έπαιζε και με 10 ποδοσφαιριστές, λόγω της αποβολής του Μουσούντα στο 71ο λεπτό, ούτε αυτή μπόρεσε να σκοράρει έτσι μένει με τον πόντο.

0

Με αυτή την ισοπαλία η ΑΕΛ ανέβηκε στην 9η θέση με 15 βαθμούς πλέον και την επόμενη (15η) αγωνιστική φιλοξενείται την Πέμπτη (15/12, 19:00) από την Ένωση στο «Τάσος Μάρκου».

Από την άλλη, ο Άρης με την ισοπαλία έπεσε στην 4η θέση με 30 βαθμούς και την ερχόμενη Παρασκευή (16/12, 19:00) φιλοξενείται από τον Ολυμπιακό στο ΓΣΠ.

Στο 3' η πρώτη τελική του ματς και από πλευράς Άρη, με τον Καζού να δοκιμάζει ένα διαγώνιο σουτ από αριστερά και τον Μούριελ να μπλοκάρει.

Η πρώτη φάση της ΑΕΛ ήρθε στο 15ο λεπτό, όταν ο Μιραλάς έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Κάσα με δυνατό σουτ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα έξω.

Στο 27' ο Μιραλάς εκτέλεσε το κόρνερ και ο... αμαρκάριστος Σις με κοντινή κεφαλιά στην περιοχή έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Ένα λεπτό μετά, ο Ντζάλμα δοκίμασε το διαγώνιο σουτ από αριστερά και η μπάλα βρήκε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Στο 39ο λεπτό ο Άρης «άγγιξε» το γκολ, με τον Μαγιαμπέλα να εκτελεί το φάουλ από καλή θέση και τον Μουριέλ να αποκρούει εξαιρετικά σε κόρνερ.

0

Ένα λεπτό αργότερα, ο Μπέγκντσον δοκίμασε ένα συρτό σουτ από μακριά, με τη μπάλα να περνάει έξω.

Στο 46' η πρώτη φάση στο β' μέρος και από πλευράς Άρη, με τον Μπένγκτσον να κάνει το γύρισμα από αριστερά και το σουτ του Στεπίνσκι να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι.

Δύο λεπτά μετά η «ελαφρά ταξιαρχία» απείλησε ξανά, με τον Μπέγνκτσον να κάνει το γύρισμα για τον Μαγιαμπέλα αυτή τη φορά, το σουτ του οποίου πέρασε έξω.

Στο 55ο λεπτό, ο Μπαμπίκα δοκίμασε σουτ υπό πίεση από το σημείο του πέναλτι και έστειλε τη μπάλα άουτ.

Ένα τέταρτο αργότερα, ο Άρης έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές. Ο Μουσούντα βρήκε τη μπάλα με το χέρι, στην προσπάθεια του να σταματήσει τον Κάσα που έβγαινε στην αντεπίθεση και ο διαιτητής Αργυρού έδειξε την κόκκινη κάρτα, μετά από τη χρήση του VAR.

0

Στην τελευταία φάση του αγώνα, στο 90'+6', ο Ντζάλμα εκτέλεσε το φάουλ στην περιοχή και ο Τεϊσέιρα με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

ΑΕΛ (Τσέντομιρ Γιανέβσκι): Μουριέλ, Σάντος, Τεϊσέιρα, Μπάστο (37′ Μπιλοβάρ), Ντζαλμά, Κάσα, Μεντόγεβιτς (80′ Ζντραφκόφσκι), Τσιμπόλα, Σις (68′ Μακρής), Μιραλάς (80′ Παπαφώτης), Μιλιτσεάνου (68′ Μπεραχίνο).

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βανά, Μποακιέ, Μουσούντα, Μπρόρσον, Καζού (46′ Γιαγκό), Μαγιαμπέλα (68′ Ντζαβέ), Στρούσκι, Μπράουν, Μπέγκτσον (80′ Γιαμπλόνσκι), Μπαμπίκα, Γκομίς (46′ Στεπίνσκι).

0

Τσέντομιρ Γιανέβσκι (ΑΕΛ): «Μετά από τρεις ήττες το σημαντικό ήταν να μη χάσουμε, στο τέλος αν είχαμε την τύχη σε κάποια από τις φάσεις θα μπορούσαμε να πάρουμε καλύτερο αποτέλεσμα. Θέλαμε τη νίκη και για τον κόσμο μας, διότι μάλλον ήταν το τελευταίο μας παιχνίδι στο Τσίρειο, αλλά και για να πλησιάσουμε την πρώτη εξάδα. Είχαμε όμως απέναντι μια πολύ καλή ομάδα και δεν δημιουργήσαμε πολλές ευκαιρίες.

Παίξαμε ένα δύσκολο παιχνίδι με τον Άρη, είχαμε πρόθεση να κερδίσουμε το παιχνίδι γιατί είχαμε τρεις ήττες, αλλά και για τους οπαδούς μας. Ήταν συναισθηματική η ατμόσφαιρα στο τελευταίο παιχνίδι στο Τσίρειο. Προσπαθήσαμε να κάνουμε ευκαιρίες, αλλά δεν τα καταφέραμε να κερδίσουμε.

Οι ποδοσφαιριστές μας έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό. Όταν έπαιζαν με 10 παίκτες, δεν μπορούσαμε να σκοράρουμε. Κρατούμε τα θετικά. Παίζουμε σύντομα το επόμενο παιχνίδι. Πρέπει να καλύψουμε το έδαφος, για να μείνουμε κοντά στην εξάδα. Ευχαριστούμε τον κόσμο».

Τόμι Γίνιγκεν (Άρης): «Το παιχνίδι ήταν ανοικτή μάχη προς το τέλος. Δεν έχω κατανοήσει δύο αποφάσεις. Την κόκκινη του Μουσούντα καθώς δεν μπορώ να δεχθώ ότι αυτή η φάση μπορεί να ήταν ξεκάθαρη ευκαιρία για γκολ . Η 2η περίπτωση με τον Μόργκαν Μπράουν, καθώς δέχθηκε μία αγκωνιά στο κεφάλι και ούτε φάουλ δόθηκε ούτε έλεγχος έγινε. Είμαστε απογοητευμένοι αλλά θα κάνουμε τα πάντα να επιστρέψουμε στις νίκες».

Που κρίθηκε το αποτέλεσμα: «Η φάση με το δοκάρι ήταν σημαντική, είχαμε και άλλες ευκαιρίες να σκοράρουμε. Η κόκκινη είναι σημείο αναφοράς γιατί αλλάζει το παιχνίδι. Θέλω να εκφράσω τον μεγάλο σεβασμό στους παίκτες μου γιατί προσπάθησαν να πάρουν το παιχνίδι και με παίκτη λιγότερο».

Για την δυναμική του νέου γηπέδου: «Το να πηγαίνεις σε νέο γήπεδο είναι καινούργιο και ξεχωριστό».

Ανδρέας Μακρής (ΑΕΛ): «Ήρθαμε ισοπαλία με μια ομάδα που διεκδικεί μία από τις πρώτες θέσεις του πρωταθλήματος. Σταθήκαμε πάρα πολύ καλά. Για να είμαστε ειλικρινείς όπως είναι τα πράγματα τώρα δεν είμαστε ευχαριστημένοι. Σκοπός μας είναι να παίρνουμε βαθμούς. Δεν ξέρω τι έφταιξε. Αν κάνεις κάποιες συνεχόμενες νίκες θα σε επηρεάσει και ψυχολογικά».

Χριστόφορος Μιχαηλούδης (Άρης): «Πολλές φορές ο Άρης από πέρσι στήριξε την κυπριακή διαιτησία. Είδαμε μια διαιτησία που μας έκανε να απορούμε για κάποιες αποφάσεις του διαιτητή και του VARίστα. Δεν ήταν κόκκινη κάρτα στον Μουσούντα, σε καμία περίπτωση δεν ήταν προφανής ευκαιρία επίτευξης τέρματος. Είδαμε και αγκωνιά στον Μόργκαν και απορούμε γιατί ο VARίστας δεν ενημέρωσε τον διαιτητή να το δει ξανά. Αίρουμε την εμπιστοσύνη σε ρεφ και VARίστα».