Νίκησε την Καρμιώτισσα και... ανάσανε η ΑΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 5/11/2023 - 21:04

Νίκη-ανάσα!

Η ΑΕΛ επικράτησε με 2-1 της Καρμιώτισσας στο «Άλφαμεγα Stadiu», στο πλαίσιο της δέκατης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta και επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα.

Σε ένα ματς με πολύ χαμηλό ρυθμό και λίγες ευκαιρίες, οι «λέοντες» εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των αντιπάλων και τις ευκαιρίες που τους δόθηκαν, ώστε να πάρουν τρεις πολύ πολύτιμους βαθμούς, που πέραν των άλλων θα αναπτερώσουν και το χαμένο ηθικό της ομάδας.

Από την άλλη, το σύνολο του πρώην τεχνικού των Λεμεσιανών, Χρίστο Χαραλάμπους, πραγματοποίησε άλλη μία κακή εμφάνιση και δεν κατάφερε να φέρει αντίδραση, γνωρίζοντας την τέταρτη συνεχόμενη ήττα του. Το γκολ της... τιμής έβαλε ο Ντούμπια στο 88ο λεπτό.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, οι «γαλαζοκίτρινοι» ανέβηκαν στην ένατη θέση και τους 13 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στην προτελευταία θέση με 2 βαθμούς.

Στην επόμενη (11η) αγωνιστική, η ΑΕΛ φιλοξενείται το Σάββατο (11/11, 19:00), στο ΓΣΠ από τον ΑΠΟΕΛ και η Καρμιώτισσα υποδέχεται την Κυριακή (12/11, 19:00) στο «Στέλιος Κυριακίδης» τον Άρη.

Η Καρμιώτισσα απείλησε στο 12ο λεπτό, με τον Παντελή να δοκιμάζει το σουτ, στέλνοντας την μπάλα αρκετά άουτ.

Η ΑΕΛ απάντησε στο 17ο λεπτό, με τον Χέντι να σουτάρει και να είναι άστοχος.

Οι «λέοντες» άνοιξαν το σκορ στο 28ο λεπτό, με τον αμυντικό των φιλοξενούμενων, Μαλόνε, να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, στην προσπάθεια του να απομακρύνει την μπάλα με το κεφάλι, μετά από εκτέλεση φάουλ του Γερολέμου.

Το σύνολο του Κόσκελα διπλασίασε το σκορ στο 42ο λεπτό, με τον Φιλίποβιτς να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γερολέμου.

Η ΑΕΛ απείλησε στο 69ο λεπτό, με τον Μορσάι να κάνει το σουτ και τον Ανέστη να αποκρούει.

Μεγάλη ευκαιρία για την Καρμιώτισσα στο 86ο λεπτό, με τον Ντούμπια να κάνει το σουτ μέσα στην περιοχή αλλά ο Μούριελ απέκρουσε

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 2-1 στο 88ο λεπτό, με τον Ντούμπια να παίρνει την μπάλα μέσα στην περιοχή και να την στέλνει με ανενόχλητος στα δίχτυα.

ΑΕΛ (Τόνι Κόσκελα): Μούριελ Φραντζής, Μπάστο, Μεντόγεβιτς, Σέρνιτς, Τσέρνιχ (65′ Μακρής), Χέντι (65′ Μαρς), Φιλίποβιτς, Τζάλμα, Γερολέμου (46′ Μόρσεϊ), Ντέγοεστ.

Καρμιωτισσα (Χρίστος Χαραλάμπους): Ανέστης, Μαλόνε (46′ Αγγελή), Ντούμπια, Φουρ (72′ Ματθαίου), Παντελή, Τσουκαλάς, Θεοδώρου (46′ Νεοφύτου), Ρόσι (62′ Κατσαντώνης), Χριστοφόρου, Νιούπορτ, Σουκ (46′ Κοβάσεβιτς)