«Λύγισε» τη Νέα Σαλαμίνα και πήρε προβάδισμα πρόκρισης η ΑΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Τρίτη, 14/2/2023 - 19:55

Λύτρωση και προβάδισμα!

Η ΑΕΛ επικράτησε με 1-0 της Νέας Σαλαμίνας στο «Άλφαμεγα Stadium», στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τα προημιτελικά του κυπέλλου.

Σε ένα «μοιρασμένο» παιχνίδι, η ομάδα της Λεμεσού κατάφερε να σκοράρει με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ρόμο, στο 80ο λεπτό, παίρνοντας μικρό προβάδισμα πρόκρισης ενόψει επαναληπτικού.

Το... πάλεψαν οι «ερυθρόλευκοι», ωστόσο δεν μπόρεσαν να πάρουν κάτι και πλέον ψάχνουν ανατροπή στο δικό τους γήπεδο, ενώ έχουν παράπονα για το πέναλτι, το οποίο προήλθε από χέρι του Οφόρι σε μια ανύποπτη φάση.

Ο επαναληπτικός είναι προγραμματισμένος για την επόμενη Πέμπτη (2/3, 17:00) στο «Αμμόχωστος», ενώ θυμίζουμε ότι δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ.

Επόμενη υποχρεώση για τις δύο ομάδες, στην 24η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, με την ΑΕΛ να υποδέχεται την ερχόμενη Κυριακή (19/2, 15:30) την ΑΕΚ στο «Άλφαμεγα Stadium», ενώ η Νέα Σαλαμίνα φιλοξενείται μια μέρα νωρίτερα (18/2, 16:00) από τον Άρη στο ίδιο γήπεδο.

• O μεγάλος τελικός της διοργάνωσης θα μεταδοθεί ζωντανά και αποκλειστικά από τον Alpha Κύπρου

Μπορεί η Νέα Σαλαμίνα να έχασε την πρώτη ευκαιρία του αγώνα, με τον Μάντζεκ στο 3ο λεπτό, η ΑΕΛ ωστόσο ήταν αυτή που κρατούσε περισσότερο μπάλα στο πρώτο 20λεπτο και ήταν πιο απειλητική. Στο 12' ο Παντελή έκανε σέντρα από δεξιά, ο Μελίσσας απέκρουσε ασταθώς και ο Τσέρνιχ από πλεονεκτική θέση δεν κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα, στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία, ενώ πέντε λεπτά αργότερα, ο Κασανίκλιτς έπιασε ένα καλό σουτ στην κίνηση με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω. Στο 18' ο Μιραλάς αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού, με τον Παπαφώτη να παίρνει τη θέση του.

0

Στο ίδιο τέμπο συνεχίστηκε και το δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να «αγγίζουν» το γκολ στο 27ο λεπτό, όταν μετά από άθος πάσα του Ντιακιτέ με το κεφάλι προς τα πίσω, ο Ρόμο προσπάθησε να σκοράρει με εξωτερικό φάλτσο, αλλά Μελίσσας έσωσε με εξαιρετική απόκρουση. Οι «ερυθρόλευκοι» όμως απάντησαν με διπλή μεγάλη ευκαιρία, πέντε λεπτά μετά, με τον Σαλαλίχ αρχικά να σημαδεύει το δοκάρι από το ύψος του πέναλτι και τον Οφόρι με δεύτερη προσπάθεια να στέλνει τη μπάλα έξω. Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο αγώνας έγινε πιο ισορροπημένος, με τους «λέοντες» να χάνουν άλλη μια φάση με τον Κασανίκλιτς στο 44ο λεπτό, το σουτ του οποίου απέκρουσε ξανά ο Μελίσσας και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια χωρίς γκολ.

0

Με μεγάλη -διπλή- ευκαιρία της Νέας Σαλαμίνας ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, όταν στο 50ο λεπτό ο Ντορεγκαράι βρέθηκε «φάτσα» με τον Ολιβέιρα και ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ απέκρουσε το πλασέ του, ενώ ο Τσίκο με δεύτερο σουτ έστειλε τη μπάλα λίγο έξω. Τρία λεπτά μετά, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν εκ νέου, με τον Κραλίτος να κάνει το πλασέ και τον Ολιβέιρα να μαζεύει. Η ομάδα της Λεμεσού απάντησε, πέντε λεπτά μετά, με τον Ντζάλμα να πιάνει ένα εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής και τον Μελίσσα να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

0

Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, μέχρι το 80ο λεπτό, όταν και η ΑΕΛ κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Σε μια ανύποπτη φάση, η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Οφόρι και ο διαιτητής Φωτίου έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Ρόμο ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και σημαδεύοντας το κέντρο της εστίας έδωσε προβάδισμα στην ομάδα, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ με τα «γαλαζοκίτρινα». Οι γηπεδούχοι επιχείρησαν να διαχειριστούν το υπέρ τους προβάδισμα, με τους «ερυθρόλευκους» να χάνουν σημαντική ευκαιρία με τον Ντολεγκαράι στις καθυστερήσεις, δεν κατάφεραν να απαντήσουν, έτσι το 1-0 έμεινε μέχρι το φινάλε του αγώνα.

0

ΑΕΛ (Τσεντομίρ Γιανέφσκι): Ολιβέιρα, Παντελή, Μπιλοβάρ, Ντεγουέστ, Ντζαλμά, Ζτραφσκόσκι, Κοντινέλα (67′ Μπεραχίνο), Τσέρνιχ, Κατσανίκλιτς (67′ Χάσα), Μιραλάς (22′ Παπαφώτης), Ρόμο (88′ Μιλιντσεάνου).

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Μελίσσας, Σεργίου, Άδωνη, Ντιακιτέ, Κατσικάς, Οφόρι, Μάντζεκ (90’+2 Μιγκελίτο), Καρλίτος (90’+2 Μαργκάσα), Τσίκο (90’+2 Τιάγκο), Σαλαλίχ (71′ Μποτεάκ), Ντορεγκαράι.

0

Ο απόηχος από το «Άλφαμεγα Stadium»

Τσέντομιρ Γιανέβσκι (ΑΕΛ): «Συγχαρητήρια για την καλή προσπάθεια. Δύσκολος αγώνας κόντρα σε μια πολύ καλή ομάδα. Είμαστε ικανοποιημένοι με το αποτέλεσμα. Μας βοήθησε και ο κόσμος. Προηγηθήκαμε, στο πρώτο μέρος φτιάξαμε φάσεις. Στην επανάληψη προσπαθήσαμε να παίξουμε πιο γρήγορα και προσέξαμε στις αντεπιθέσεις του αντιπάλου. Μας άλλαξε τα πλάνα και η αλλαγή του Μιραλάς. Ο Κασανίκλιτς δεν ήταν έτοιμος για 90 λεπτό Τελείωσε το πρώτο ημίχρονο, έχουμε μικρό πλεονέκτημα. Έχει την πίεση ο αντίπαλος. Αφήνουμε τον αγώνα και βλέπουμε το παιχνίδι με την ΑΕΚ και μετά ο επαναληπτικός. Έχουμε ακόμη στόχο στο πρωτάθλημα για εξάδα, όσες πιθανότητες έχουμε θα τις διεκδικήσουμε.

Δεν ψάχνουμε δικαιολογίες. Θέλουμε να παίξουμε καλύτερα και πιο γρήγορα. Έχουμε προβλήματα και δεν βοηθά αυτό. Κάθε εβδομάδα αλλάζουμε ομάδα. Κάναμε μεγάλη βελτίωση και σε κάθε αγώνα οι παίκτες προσπαθούν να δίνουν καλύτερο τους εαυτό.

Ακόμη και σήμερα κάποιοι παίκτες δεν ήταν έτοιμοι. Ο Χάσα δεν ήξερα πόσο μπορεί να παίξει, το ίδιο και ο Κασανίκλιτς. Ελπίζω να επιστρέψει ο Τεισέιρα ακόμη και με το πρόβλημα που είχε ο Μπιλοβάρ. Δύσκολη κατάσταση, θα δούμε ποιοι θα είναι έτοιμοι στο επόμενο αγώνα. Θα περιμένουμε για τον Μιραλάς, ελπίζω να μην έχει κάτι σοβαρό. Δύσκολα τα δεδομένα με τους τραυματισμούς.

Ελπίζω να μείνουμε αήττητη στο νέο μας γήπεδο. Η ατμόσφαιρα είναι ωραία. Για την εξάδα, πίστευα πως αν παίρναμε καλό αποτέλεσμα με Πάφο, θα εκμεταλλευόμασταν τα άλλα παιχνίδια. Αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να κερδίσουμε την ΑΕΚ και να ελπίζουμε.

Είναι άλλο παιχνίδι του πρωταθλήματος, άλλο του Κυπέλλου. Η Σαλαμίνα σκοράρει από στημένα, πέτυχε γκολ και είχαμε μειονέκτημα σε εκείνο τον αγώνα. Στον αγώνα που έρχεται να μην αφήσουμε την Σαλαμίνα να κάνει το δικό της παιχνίδι».

Σάββας Πουρσαϊτίδης (Νέα Σαλαμίνα): «Τελείωσε το πρώτο παιχνίδι. Δεχτήκαμε σε μια περίεργη φάση με πέναλτι το γκολ. Είχαμε ευκαιρίες και οι δύο ομάδες. Συνεχίζουμε, υπάρχει επαναληπτικός. Το μυαλό μας τώρα είναι στο πρωτάθλημα. Μέχρι τη φάση του πέναλτι εμείς είχαμε τις πιο ξεκάθαρες ευκαιρίες. Το πέναλτι θα συζητηθεί, πρέπει να την δω, με έχουν ενημερώσει αρκετοί. Όταν έρθει το δεύτερο παιχνίδι πρέπει να κάνουμε την υπέρβαση. Ευχαριστούμε τον κόσμο μας. Ευχαριστώ τους ποδοσφαιριστές μου για την προσπάθεια. Το παιχνίδι πήγε στα μέτρα μας. Η ΑΕΛ δεν είχε κάποια ξεκάθαρη ευκαιρία. Στο δεύτερο παιχνίδι πρέπει να πετύχουμε 2 γκολ, να μην δεχτούμε γκολ και να προκριθούμε. Υπάρχει υλικό. Μπορούμε να ανταπεξέλθουμε και στους δύο θεσμούς. Για να μεγαλώσουμε σαν ομάδα πρέπει να ανταπεξέλθουμε και στα δύο».