Επέστρεψε στις νίκες η ΑΕΛ, στο ντεμπούτο του Κόσκελα (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 22/10/2023 - 18:57
ΑΕΛ

«Γλυκό» ήταν το ντεμπούτο του Τόνι Κόσκελα, καθώς η ΑΕΛ επικράτησε 2-1 του Οθέλλου στο «Άλφαμεγα Stadium» για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Η ομάδα της Λεμεσού επέστρεψε στις επιτυχίες μετά από σχεδόν δύο μήνες (!), αφού το τελευταίο τρίποντο σημειώθηκε στις 28 Αυγούστου για την δεύτερη αγωνιστική.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» πραγματοποίησαν πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, έδειξαν σημάδια βελτίωσης και σκόραραν νωρίς με τον Μακρή. Στο δεύτερο μέρος, ο Οθέλλος ήταν αυτός που είχε τα ηνία της αναμέτρησης αφού ήταν επικίνδυνος μπροστά στην εστία του Μούριελ, ενώ στο 70’ ο Ναρντίνι έφερε το ματς στα ίσα. Στη συνέχεια, ο Κόσκελα διάβασε… άριστα το παιχνίδι και ο Μεντόσα που πέρασε ως αλλαγή στο ματς, βρήκε τον δρόμο για τα δίχτυα, χαρίζοντας το τρίποντο στην ομάδα του.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η ΑΕΛ έχει πλέον 10 βαθμούς, ενώ οι «πράσινοι» της Αθηαίνου έμειναν στους τρεις. Όσον αφορά στη συνέχεια, η ΑΕΛ θα αναμετρηθεί με τη Νέα Σαλαμίνα στο «Αμμόχωστος-Επιστροφή» (28/10), ενώ ο Οθέλλος θα φιλοξενήσει τον Άρη (30/10).

ΑΕΛ (Τόνι Κόσκελα): Μπέκερ, Τσούκα (61' Φρατζής), Μπάστο (80' Ντέγουεστ), Σωτηρίου, Ντζάλμα, Μεντόγεβιτς, Μαρς (83' Παπαφώτης), Σέρνιτς, Τσέρνιχ (83' Μεντόσα), Μακρής, Χέντι (61' Μορέιρα).

Οθέλλος (Αλέξης Γαρπόζης): Ταουντούλ, Γιάνσεν, Ναρντίνι, Κυριάκου (46' Σταμούλης), Μπραμπίγια (82' Κατσιάτης), Σαγκαρέ (41' Σούτο), Πέρες (46' Ράμος), Χατζηπασχάλης (88' Ιωάννου), Αντξόν, Ντιαγέ, Ουεσλάτι.

Το παιχνίδι

«Μονόλογος» τα πρώτα λεπτά για την ΑΕΛ που έχει την κατοχή και τον έλεγχο της αναμέτρησης. Προσπαθεί να επιτεθεί η ομάδα της Λεμεσού χωρίς όμως αποτέλεσμα καθώς έκλεισε τους χώρους ο Οθέλλος.

Στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ. Μετά από οργανωμένη επίθεση, ο Τσούκα έβγαλε υποδειγματική σέντρα και ο Μακρής με κεφαλιά-ψαράκι έστειλε τη μπάλα στο πλεχτό για το 1-0.

Στο 17ο λεπτό ο Οθέλλος κατέγραψε καλή προϋπόθεση με πλασέ στην κίνηση από τον Σαγκαρέ, το οποίο μάζεψε εύκολα ο Μούριελ.

Νέα καλή στιγμή για την ΑΕΛ με τον σκόρερ του μοναδικού γκολ. Ο Μακρής αν και ήταν μαρκαρισμένος, κατάφερε να ξεφύγει και με σουτ στην κίνηση απείλησε τον Οθέλλο. Μόλις δίπλα από την εστία του Ταουντούλ η μπάλα.

Συνεχίζει να απειλεί η ομάδα της Λεμεσού. Έδιωξε δύσκολα ο Ταουντούλ το σουτ του Τζάλμα.

Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο με την ΑΕΛ να βρίσκεται μπροστά στο σκορ και τον Οθέλλο να έχει σημειώσει μόλις δύο σοβαρές προϋποθέσεις.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους, ο Οθέλλος μπήκε πιο συγκεντρωμένος και με επιθετική... προσέγγιση. Δεν έχει δημιουργήσει ουσιαστικό κίνδυνο μέχρι το 53 λεπτό.

Τεράστια φάση για τον Οθέλλο μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ Ουεσλάτι. Ο Μούριελ απέκρουσε ενώ η μπάλα χτύπησε και στο δοκάρι.

Ισοφάρισε σε 1-1 ο Οθέλλος με τον Ναρντίνι. Μετά από σέντρα, ο ποδοσφαιριστής των φιλοξενούμενων έπιασε την κεφαλιά και νίκησε τον Μούριελ για την ισοφάριση.

Η ΑΕΛ προσπαθεί μετά το γκολ να πάρει ξανά κεφάλι στο σκορ όμως οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν τους χώρους και προσπαθούν μάλιστα να γυρίσουν το ματς.

Ο Μεντόσα δίνει ξανά προβάδισμα στην ΑΕΛ με τον Μεντόσα. Ο ποδοσφαιριστής των γηπεδούχων εντελώς μόνος με τον Ταουντούλ έστειλε τη μπάλα στο πλεκτό για το 2-1.

Στο 90'+2 ακυρώθηκε γκολ του Σούτο καθώς ήταν εκτεθειμένος.

Το... τρίτο ημίχρονο - Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης

Αλέξης Γαρπόζης (Οθέλλος): «Δεν αρχίσαμε καλά το παιχνίδι. Πάλι δεχθήκαμε γκολ πολύ νωρίς. Στο πρώτο ημίχρονο δεν ήμασταν αυτοί που σχεδιάσαμε να είμαστε. Κάναμε κάποιες κινήσεις στο ημίχρονο. Ισοφαρίσαμε, είχαμε τον έλεγχο του αγώνα. Μόνο μια ομάδα υπήρχε στο γήπεδο το δεύτερο ημίχρονο. Βάλαμε αρκετούς παίκτες στην περιοχή της ΑΕΛ. Η ομάδα παίζει πειθαρχημένα, όμως πληρώνουμε ένα λάθος, μία αδράνεια. Το ξέραμε πως η ΑΕΛ θα ήταν καλύτερη από τις προηγούμενες τις εμφανίσεις. Η ΑΕΛ ήταν η καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο. Το αποτέλεσμα μας αδικεί. Προσπαθήσαμε πολύ, αλλάξαμε και το σύστημα. Προσπαθούμε να κάνουμε την ομάδα πιο επιθετική. Κάθε παιχνίδι βάζουμε κι αλλά πράγματα στο παιχνίδι μας. Τα ατομικά λάθη δεν μπορείς να τα διορθώσεις. Δεν έχουμε παίκτες με μεγάλη προσωπικότητα, προσπαθούμε να μην είμαστε μίζερη ομάδα».

Τόνι Κόσκελα (ΑΕΛ): «Μεγάλη νίκη για εμάς. Αρχίσαμε το ταξίδι με μια σημαντική νίκη. Στο πρώτο ημίχρονο παίξαμε παρά πολύ καλά. Σκοράραμε μπορούσαμε να πετύχουμε και αλλά γκολ. Στο δεύτερο μέρος δεν ήμασταν καλοί, αλλά καταφέραμε να πετύχουμε σημαντική νίκη. Σιγά-σιγά μαθαίνω τα ονόματα των ποδοσφαιριστών και τα πρόσωπα τους. Πολλά πράγματα έπαιξαν ρόλο, στο δεύτερο ημίχρονο κουραστήκαμε δεν καταφέραμε να κυκλοφορήσουμε την μπάλα».