«Σκότωσε» στα... τελειώματα την Καρμιώτισσα η ΑΕΚ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 23/12/2020 - 19:57

Με γκολ τα… τελειώματα η ΑΕΚ επικράτησε με 1-0 της Καρμιώτισσας στο πλαίσιο της εμβόλιμης 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. «Χρυσός» σκόρερ για τους Λαρνακείς στο 88ο λεπτό ο Φλοριάν Τολεμές.

Παιχνίδι με κακό ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο. Οι τελικές ευκαιρίες στα πρώτα 45 λεπτά ήταν μετρημένες στα δάκτυλα και αναπόφευκτα ήρθε το «άγονο» 0-0. Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός ανέβηκε κάπως με την ΑΕΚ να δημιουργεί κάποιες ευκαιρίες και να βρίσκεται το γκολ στα τελευταία λεπτά.

Να αναφέρουμε πως η ΑΕΚ στο 56ο λεπτό σκόραρε με τον Ακοράν όμως το γκολ ακυρώθηκα ορθά από το VAR για φάουλ στην αρχή της φάσης από τον Σπόλιαριτς στον ποδοσφαιριστή της Καρμιώτισσας.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα της Λάρνακας έφτασε τους 29 βαθμούς και βρίσκεται στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν στους 11 βαθμούς και παραμένουν κοντά στις επικίνδυνες θέσεις που οδηγούν στη δεύτερη κατηγορία.

Την ερχόμενη αγωνιστική (17η) μετά τη διακοπή των Χριστουγέννων η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει την Ομόνοια εντός έδρας (03/01 – 18:00). Από την πλευρά της η Καρμιώτισσα έχει ξανά υποχρεώσεις μέσα στο 2020 καθώς στις 28 Δεκεμβρίου αντιμετωπίζει τον ΑΠΟΕΛ εντός έδρας στην εξ αναβολής 14η αγωνιστική.

Στο 12ο λεπτό ο Σπόλιαριτς εκτέλεσε φάουλ όμως η άμυνα των φιλοξενούμενων ήταν σωστά τοποθετημένη και απομάκρυνε τη μπάλα.

Στο 31ο λεπτό ο Ναράνχο επιχείρησε απευθείας εκτέλεση φάουλ όμως η μπάλα πέρασε έκτος χωρίς να απειληθεί η τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων.

Προβολή του Τρισκόφσκι, σταμάτησε στα σώματα η μπάλα. Καλή προϋπόθεση για την ΑΕΚ στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου.

Πισινή κεφαλιά από τον Ρομό στο 52ο λεπτό, βγήκε χωρίς να πιάσει μπάλα ο Τόνιο, έδιωξε ο Θάντι προ της γραμμής του γκολ.

Μαγικό γκολ από τον Ακοράν στο 56ο λεπτό. Ο Ισπανός πέρασε δύο αμυντικούς, μπήκε στην περιοχή και από πλάγια θέση με φαλτσαριστό σουτ άνοιξε το σκορ. Το γκολ όμως ακυρώθηκε για φάουλ του Σπόλιαριτς στην αρχή της φάσης.

Κεφαλιά στο 66ο λεπτό από τον Φλοριάν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σπόλιαριτς όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Κυριακίδη.

Μετά από αντεπίθεση της Καρμιώτισσας ο Μόμο Σασί βρέθηκε στην περιοχή και επιχείρησε το σουτ όμως δεν κατάφερε να βρει στόχο με τη μπάλα να φεύγει άστοχα εκτός στο 70ο λεπτό.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Ιωάννου, έξω η μπάλα χωρίς να ανησυχήσει ο Κυριακίδης.

Το γκολ για την ΑΕΚ ήρθε στο 88ο λεπτό. Σέντρα από δεξιά με το Τολεμές να πιάνει άπιαστη κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα στα δίκτυα της Καρμιώτισσας για το 1-0.

ΑΕΚ (Σωφρόνης Αυγουστη): Τόνιο, Θάντι, Αντωνιάδης, Σπιρόφσκι, Σπόλιαριτς (Μαρκής 72'), Ακοράν, Τρισκόφσκι, Γκονθάλεθ (Γκαρσία 46'), Ιωάννου (Φερνάντεζ 82'), Τολμές, Ναράνχο (Κωνσταντίνου 87')

Καρμιώτισσα (Χρύσης Μιχαήλ): Κυριακίδης, Μπαράνοφ, Παχίπης (Νεοφύτου 22'), Ρομό, Μ. Σάσι (Ευσταθίου 72'), Μπαρκάν (Μπουμπακάρι 87'), Πέρεζ, Ι. Σάσι, Μαλεκκίδης, Χρίστου, Ρέινολντς

Σωφρόνης Αυγουστή (ΑΕΚ): «Μόνο ένα πράγμα μπορώ να πω. Συγχαρητήρια σε όλους. Μας έχουν τύχει κάποια πράγματα τελευταία στιγμή αλλά και κατά την διάρκεια του παιχνιδιού… Τους αξίζουν συγχαρητήρια. Ήθελαν τη νίκη και την άξιζαν. Τέλειωσε το παιχνίδι, τους είπα να περάσουν καλά Χριστούγεννα και από Δευτέρας αρχίζουμε προετοιμασία για το δύσκολο πρόγραμμα του Ιανουαρίου. Συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μου. Δεν είναι μόνο το μηδέν πίσω, ο αντίπαλος δεν μας δημιούργησε κλασσική ευκαιρία. Είχαμε καλή αμυντική λειτουργία από όλους. Όσους επιθετικούς είχαμε τους βάλαμε, βάλαμε παίκτες σε διαφορετικές θέσεις. Ρισκάραμε και είδαμε πως η ανταπόκριση ήταν εξαιρετική. Από τον πρώτο ως τον τελευταίο. Έδωσαν πάρα πολλά. Στο δεύτερο μέρος έδειξαν πως ήθελαν το παιχνίδι γι’ αυτό και το κέρδισαν. Αυτό που κρατάμε είναι πως οι παίκτες δείχνουν ότι θέλουν να διεκδικήσουν κάτι φέτος. Πρέπει να ετοιμαστούμε γι αυτό το παιχνίδι. Βλέπουμε παιχνίδι με παιχνίδι, είναι δύσκολο περισσότερο για τον αντίπαλο. Παίζουμε στην έδρα μας και θα προσπαθήσουμε για το τρίποντο. Να δούμε που θα μας βγάλει στο τέλος. Όλες οι ομάδες διεκδικούν βαθμούς και γι’ αυτό είναι ωραίο το πρωτάθλημα. Ελπίζω να μην μου τύχει ξανά. Πετύχαμε δύο εξαιρετικά γκολ και μετά πήγαμε πίσω και ακυρώθηκαν. Εύχομαι να τύχει στους αντιπάλους και όχι στην δική μου ομάδα».

Χρύσης Μιχαήλ (Καρμιώτισσα): «Σαν ομάδα προσεγγίσαμε πολύ καλά το παιχνίδι. Προσπαθήσαμε στο μισό γήπεδο να αμυνθούμε και να περιορίσουμε την ΑΕΚ που έγινε πιο επιθετική στα τελευταία παιχνίδια. Προερχόμαστε από άσχημο αποτέλεσμα άρα έπρεπε να είμαστε πιο συγκεντρωμένοι και να επανέλθουμε. Νομίζω πως η προσπάθεια ήταν πελώρια. Κρατήσαμε σε μεγάλο βαθμό την ΑΕΚ μακριά από μεγάλες ευκαιρίες. Σίγουρα δεχθήκαμε πίεση. Μπορούσαμε αν ήμασταν πιο σωστοί στην τελική πάσα ή σε κάποιες ευκαιρίες, να κλέψουμε και το τρίποντο. Είμαι ευχαριστημένος με την προσπάθεια των παιδιών και για το ότι επανήλθαν. Ελπίζω να μην είναι σοβαροί οι τραυματισμοί. Έχουμε δρόμο μπροστά μας, μαζεμένα παιχνίδια στα οποία πρέπει να αντεπεξέλθουμε. Καλή συνέχεια στην ΑΕΚ και καλά Χριστούγεννα σε όλους. Θα δούμε με την διοίκηση καθώς θέλουμε παίκτες που να μπουν άμεσα στην ομάδα. Ελπίζουμε να δώσουν βοήθειες και παιδιά που δεν είχαν αρκετό χρόνο συμμετοχής».

Φλοριάν Τολεμές (ΑΕΚ): «Το αφιερώνω σε όλους το γκολ, το ήθελα πάρα πολύ. Τους τελευταίους μήνες δεν με υπολόγιζαν. Με το που ήρθε ο Σωφρόνης με έβαλε βασικό και μου έδειξε ότι με υπολογίζει, για αυτό πανηγύρισα τόσο έντονα το γκολ. Τα δώσαμε όλα στο σημερινό παιχνίδι. Ευτυχώς καταφέραμε και πήρα το τρίποντο. Έχουμε έναν προπονητή που παίζει πολύ επιθετικά. Του αρέσει αυτό το ποδόσφαιρο. Είναι πολύ διαφορετικός ο τρόπος παιχνιδιού του. Όλα τα ματς είναι κρίσιμα. Κάνουμε ένα καλό come back και πρέπει να συνεχίσουμε».

Κυριάκος Δημητρίου (ΑΕΚ): «Πάρα πολύ σημαντική νίκη. Διανύσαμε διαδρομή κόλαση - παράδεισος. Πολλά μπράβο στους παίκτες. Θα ήταν κρίμα αν δεν κερδίζαμε. Πήραμε το ζητούμενο και θα κάνουμε καλές γιορτές με καθαρό μυαλό. Θα παρουσιαστούμε ακόμη καλύτεροι στη συνέχεια. Είχαμε σημαντικές απώλειες με απουσίες στην ίδια θέση. Συναντήσαμε δυσκολίες παρ' όλα αυτά δεν το βάλαμε κάτω και δείξαμε ψυχή μέχρι το τέλος και για αυτό κερδίσαμε. Συνεχίζουμε την πορεία μας. Νομίζω ήταν επιθετικός μονόλογος όμως όσο δεν ερχόταν το γκολ μας κυρίευε το άγχος. Το ψάξαμε μέχρι το τέλος και το πήραμε. Τέλος καλό, όλα καλά. Με το νέο έτος να είμαστε όλοι καλύτεροι, να φύγει και να μην ξανά έρθει το 2020. Θα τα πούμε ξανά στις 3 Ιανουαρίου».