Ακαδημίες: Πήραν την άνοδο Εθνικός Άσσιας και Χαλκάνορας (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 22/4/2024 - 21:16

Με τεράστιο ενδιαφέρον και με αθρόα συμμετοχή, η οποία ξεπέρασε τα 1500 παιδιά, ολοκληρώθηκαν το περασμένο Σαββατοκύριακο τα πρωταθλήματα Παίδων της ΚΟΠ, σε Ανώτατη και Επίλεκτη κατηγορία.

Συνολικά, 96 ομάδες συμμετείχαν στα πρωταθλήματα κάτω των 14, 15, 16 και 17 ετών, σε δύο διαφορετικές κατηγορίες. Στην κάτω των 14, πρωταθλήτρια στην Ανώτατη αναδείχθηκε η Ομόνοια, ενώ στην Επίλεκτη τον τίτλο πήρε ο Διγενής Ακρίτας Μόρφου. Στην ηλικία κάτω των 15 ετών, ο Άρης πήρε τον τίτλο στην Ανώτατη, ενώ στην επίλεκτη τερμάτισε πρώτος ο Εθνικός Άχνας. Στην Κ16, η ΑΕΚ ήταν η πρωταθλήτρια στην Ανώτατη, ενώ στην Επίλεκτη, ο Εθνικός Άσσιας έκοψε πρώτος το νήμα. Στην κάτω των 17 ετών ηλικία, η ΑΕΚ πήρε το πρωτάθλημα στην Ανώτατη, ενώ ο Εθνικός Άσσιας πανηγύρισε το πρωτάθλημα στην Επίλεκτη.

Ο Alpha βρέθηκε το Σάββατο (20/04) στο γήπεδο Κύκκου, όπου κατέγραψε στιγμές αλλά και δηλώσεις από τις πρωταθλήτριες ομάδες κάτω των 16 και κάτω των 17 ετών του Εθνικού Άσσιας. Με τους δύο αυτούς τίτλους, μαζί με τις θέσεις στις άλλες δύο ηλικίες, το προσφυγικό σωματείο πήρε την άνοδο για πρώτη φορά στην Επίλεκτη κατηγορία, εκεί που θα αγωνίζονται οι ομάδες του τη νέα σεζόν. Μαζί του, την άνοδο εξασφάλισε και η ακαδημία του Χαλκάνορα Ιδαλίου.

Η νέα σεζόν στα πρωταθλήματα Παιδών ξεκινάει τέλη Σεπτεμβρίου. Η φετινή χρονιά ολοκληρώνεται το προσεχές Σάββατο, με τους αγώνες Σούπερ Καπ. Οι αγώνες θα διεξαχθούν στο Στάδιο ΓΣΠ και μετά τη λήξη τους, παράλληλα με την απονομή του Super Cup, θα γίνουν και οι απονομές των επάθλων στους φετινούς πρωταθλητές Ανώτατης και Επίλεκτης Κατηγορίας.

Αναλυτικά το πρόγραμμα:

Σάββατο, 27.04.2024 / 10:00 (βοηθητικό γήπεδο 2)
Πρωταθλητής Ανώτατης Κ-14 - Πρωταθλητής Επίλεκτης Κ-14

Η Ομόνοια Λευκωσίας κατέκτησε τον τίτλο στην Ανώτατη Κατηγορία και ο Διγενής Ακρίτας Μόρφου αναδείχτηκε πρωταθλητής της Επίλεκτης Κατηγορίας.

Σάββατο, 27 Απριλίου / 09:30 (κεντρικό γήπεδο)
Πρωταθλητής Ανώτατης Κ-16 - Πρωταθλητής Επίλεκτης Κ-16

Η ΑΕΚ κατέκτησε τον τίτλο στην Ανώτατη Κατηγορία και ο Εθνικός Άσσιας αναδείχτηκε πρωταθλητής στην Επίλεκτη Κατηγορία.

Σάββατο, 27 Απριλίου / 12:00 μεσημέρι (βοηθητικό γήπεδο 2)
Πρωταθλητής Ανώτατης Κ-15 - Πρωταθλητής Επίλεκτης Κ-15

Ο Άρης αναδείχτηκε πρωταθλητής Ανώτατης Κατηγορίας θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια Επίλεκτης Κατηγορίας ομάδα του Εθνικού Άχνας.

Σάββατο, 27 Απριλίου / 12:00 μεσημέρι (κεντρικό γήπεδο)
Πρωταθλητής Ανώτατης Κ-17 - Πρωταθλητής Επίλεκτης Κ-17

Η ΑΕΚ κατέκτησε τον τίτλο της Ανώτατης Κατηγορίας και ο Εθνικός Άσσιας τον τίτλο του Πρωταθλήματος Επίλεκτης Κατηγορίας. Σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάκρεια των αγώνων, τότε ο νικητής θα αναδεικνύεται απευθείας στη διαδικασία των πέναλτι.