Αδιόρθωτη Ανόρθωση, ηττήθηκε από τον ουραγό Ακρίτα και... παραπαίει (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 4/1/2023 - 20:58

Η «Κυρία» παραπαίει...

Ο Ακρίτας επικράτησε με 1-0 της Ανόρθωσης στο «Στέλιος Κυριακίδης», για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, παίρνοντας τεράστιας νίκη και δίνοντας ηχηρό «χαστούκι» στην ομάδα της Αμμοχώστου.

Σαν να μην έφταναν όλα αυτά που πέρασε το τελευταίο διάστημα, η «Κυρία» ηττήθηκε και από τον ουραγό της βαθμολογίας και πηγαίνει από το κακό στο χειρότερο, πέφτοντας ακόμη περισσότερο στη βαθμολογία.

Τεράστιο τρίποντο για την ομάδα της Χλώρακας και στο ντεμπούτο του Μπρούνο Ακράποβιτς στον πάγκο, αφού «ξεκόλλησε» από την τελευταία θέση και αναπτέρωσε τις ελπίδες για παραμονή στην κατηγορία.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Λόπες στο 87ο λεπτό, με πλασέ εκτός περιοχής και μεγάλη αδράνεια στην άμυνα των φιλοξενουμένων.

Με αυτή τη νίκη ο Ακρίτας ανέβηκε στην 13η θέση με 10 βαθμούς πλέον και την επόμενη (18η) αγωνιστική φιλοξενείται τη Δευτέρα (9/1, 19:00) από τον Άρη στο «Άλφαμεγα Stadium».

Από την άλλη, η Ανόρθωση με την ήττα παρέμεινε στην 9η θέση με 18 βαθμούς και στο -10 πλέον από την πρώτη εξάδα, ενώ το ερχόμενο Σάββατο (7/1, 19:00) υποδέχεται την ΑΕΚ στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Στο 6' η πρώτη τελική του ματς και από πλευράς Ανόρθωσης, με τον Γουαρίς να δοκιμάζει ένα διαγώνιο σουτ από δεξιά και εκτός περιοχής, με τον Περντρέου να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

Στην εκτέλεση και μετά από μελέ στην περιοχή, ο Κορρέα έπιασε ένα σουτ από κοντά και έστειλε τη μπάλα έξω.

Στο 20ο λεπτό ο Ακρίτας απείλησε εις διπλούν, με τον Ραμίρες αρχικά να δοκιμάζει το διαγώνιο σουτ από δεξιά και τον Λόρια να αποκρούει, ενώ στην επαναφορά το σουτ του Κονέ κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.

0

Στην εκτέλεση η μπάλα στρώθηκε ξανά στον Ραμίρες που δοκίμασε ξανά το σουτ από την ίδια θέση, όμως αυτή τη φορά δεν ήταν καλό και ο Λόρια μπλόκαρε.

Πέντε λεπτά αργότερα, η ομάδα της Χλώρακας απείλησε ξανά, με τον Ελ Τζεμιλί να παίζει το 1-2 με Γαβριήλ και να κάνει το σουτ, με τη μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στο 31' ο Γαβριήλ δοκίμασε ένα καλό μακρινό σουτ, με τη μπάλα να ακουμπάει στο οριζόντιο δοκάρι και να περνάει άουτ.

Ένα λεπτό μετά, ο Ελ Τζεμιλί δοκίμασε το διαγώνιο σουτ από αριστερά, η μπάλα κόντραρε και στρώθηκε στον Ραμίρεζ, ο οποίος έκανε άστοχο σουτ υπό πίεση.

Στο 48' η πρώτη φάση του β' μέρους και από πλευράς Ακρίτας, με τον Κονέ να δοκιμάζει ένα δυνατό μακρινό σουτ και η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στο 66ο λεπτό, ο Χριστοφή στην περιοχή κατέβασε με το κεφάλι για τον Φερέιρα, αυτός έκανε το πλασέ από κοντά και ο Φοφανά έβαλε σωτηρία την κόντρα με το σώμα του.

Στην αντεπίθεση, ο Καραγιάννης δοκίαμε το σουτ στην περιοχή, με τη μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στο 84ο λεπτό, η Ανόρθωση «άγγιξε» το γκολ, με τον Πάντσεον να εκτελεί απευθείας φάουλ σε καλή θέση και τη μπάλα να βρίσκει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Τρία λεπτά μετά, ο Ακρίτας τελικά κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Μετά από λάθος που έγινε στην άμυνα της Ανόρθωσης, ο Λόπες πήρες τη μπάλα και έκανε ανενόχλητος το σουτ εκτός περιοχής, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

0

Ακρίτας (Μπρούνο Ακράποβιτς): Περντρέου, Καραγιάννης, Κόρατς, Σουλεϊμάν, Ντράμε, Κονέ, Άμπραχαμ, Σέχιτς, Ελ Τζεμιλί (59′ Λόπες), Γαβριήλ (59′ Αραούχο), Ραμίρες (85′ Aμπτουσαλάμοφ).

Ανόρθωση (Τσίσκο Μουνιόθ): Λόρια, Αντωνίου, Χαρογιάν, Κορρέα, Κορέια, Ιωάννου (77′ Αμπαρτζουμιάν), Τεχέρα, Σάμπο (46′ Πάντσεον), Εμπραλίτζε, Χριστοφή (68′ Παρούτης), Γουαρίς (46′ Φερέιρα).

0

Μπρούνο Ακράποβιτς (Ακρίτας): «H Kύπρος είναι όμορφη χώρα και είμαι χαρούμενος που είμαι εδώ. Είδα μερικά παιχνίδια πριν, εντοπίσαμε κάποια προβλήματα και μέσα από τις προπονήσεις προσπαθήσαμε να τα διορθώσουμε. Πρέπει να εξηγούμε στους παίκτες τι να κάνουν την ώρα του παιχνιδιού. Υπάρχει ποιότητα στην ομάδα και είμαστε εδώ για να βελτιώσουμε τα πράγματα. Πήραμε μεγάλο ρίσκο με τους τρεις στην άμυνα και τα πήγαμε πολύ καλά. Είχαμε ευκαιρίες και κάναμε πρέσιγνκ στο πρώτο μέρος. Στο δεύτερο μέρος η Ανόρθωση επιτέθηκε περισσότερο όμως είχαμε καλή αντίδραση και προσπαθήσαμε και εμείς να δημιουργήσουμε κινδύνους. Ήταν εκπληκτική η προσπάθεια μας σήμερα. Ένα πολύ ποιοτικό γκολ από τον Βάσκο Λόπες και ελπίζουμε ότι θα συνεχίσουμε με τον ίδιο τρόπο. Είναι πολύ πιθανόν ναι να παραμείνουμε στην κατηγορία μου. Ήρθα εδώ γιατί διαπίστωσα ότι η ομάδα μπορεί να τα καταφέρει. Πιστεύω ότι σε σύντομο χρονικό διάστημα οι παίκτες μπορούν να καταλάβουν τι θέλω. Είμαι θετικός και πιστεύω θα αφήσω το στίγμα μου».

Το σύστημα θα είναι με τρεις αμυντικούς ή θα εφαρμόσει το σύστημα όπως τις άλλες ομάδες του που είχε 4 αμυντικούς: «Μου αρέσει αυτό το σύστημα βοηθάει και επιθετικά. Θα εξαρτηθεί και από την παρουσία του Σαραβάνια όμως  θα εξαρτηθεί και παιχνίδι σε παιχνίδι».

Για τον κόσμο της ομάδας: «Τους υπόσχομαι ότι θα δουλέψουμε πολύ σοβαρά για να καταφέρουμε τους στόχους μας και να τους κάνουμε χαρούμενους».

Τσίσκο Μουνιόθ (Ανόρθωση): «Έγινε ένα ματς που αποτυπώνει την κατάσταση που είμαστε σε μια πολύ κακή φάση. Είναι μια δύσκολη στιγμή για τον σύλλογο. Είμαστε σε μια κακή κατάσταση και θέλω να πω συγνώμη. Απολογούμαι στους οπαδούς μας. Θα προσπαθήσουμε να αλλάξουμε την κατάσταση. Είμαστε σε μια περίοδο αλλαγών. Ήρθε ένας ποδοσφαιριστής, θα έρθουν ακόμα δύο και ευελπιστούμε να τα πάμε καλύτερα. Αποδέχομαι πως τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα αλλά το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να δουλέψουμε. Όλα πάνε λάθος. Θέλουμε μέχρι το Σ/Κ ένα ή δύο επιθετικούς. Είναι δύσκολο αλλά πρέπει να βρούμε τους ποδοσφαιριστές. Δεν θέλω να ψάχνω δικαιολογίες. Είναι μια πάρα πολύ κακή, κακή, κακή στιγμή».

Για τη μεταγραφική περίοδο: «Η μεταγραφική περίοδος άνοιξε την 1η Ιανουαρίου και ο Τεχέρα ήρθε και έπαιξε καλά. Ο κόσμος δεν αξίζει αυτό που βιώνει. Ψάχνουμε κι’ άλλους ποδοσφαιριστές για να βελτιωθούμε. Ως ο προπονητής είμαι ο πρώτος που έχω την ευθύνη για την πορεία και την εικόνα της ομάδας. Προσπαθούμε να αλλάξουμε ότι μπορούμε. Θα κάνουμε και τις τέσσερεις μεταγραφές. Η βραδιά δεν είναι να μιλάμε για ενίσχυση αλλά για να πούμε συγνώμη στον κόσμο μας. Συγνώμη, συγνώμη, συγνώμη».

Κλέιτον Περντρέου (Ακρίτας): «Τρομερή απόδοση η ομάδα μας σήμερα επιθετικά και αμυντικά. Ακολουθήσαμε το πλάνο προπονητή. Κάναμε πολλές φάσεις. Ατυχήσαμε να σκοράρουμε όμως τη τύχη μας γέλασε στο τέλος. Ειδικά εντός έδρας προσπαθούμε να είμαστε η ομάδα που κάνει τις επιθέσεις. Αξίζαμε τη νίκη σήμερα. Ο βαθμολογικός πίνακας δεν λέει ψέματα γιατί είχαμε μία κακή περίοδο όμως αυτά τα τρία τελευταία παιχνίδια κάναμε μεγάλα βήματα μπροστά και στη συνέχεια πιστεύω θα προχωρήσουμε περισσότερο».