Έσωσε την... παρτίδα στο 88' και πήρε δεύτερη συνεχόμενη νίκη η Ν. Σαλαμίνα

Σάββατο, 17/12/2022 - 20:59

Έφερε τα πάνω κάτω και πήρε το «διπλό»!

Η Νέα Σαλαμίνα επικράτησε με 2-1 εναντίον του Ακρίτα, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta και πήρε την δεύτερη συνεχόμενη νίκη της.

Οι «ερυθρόλευκοι» παρότι έμειναν πίσω στο σκορ, πραγματοποιώντας ένα κακό πρώτο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και να ελέγχουν τον αγώνα, έδειξαν ψυχικά αποθέματα και πήραν το «διπλό».

Δεύτερη συνεχόμενη φορά, που η ομάδα της Χλώρακας γνωρίζει την ήττα στα τελευταία λεπτά του αγώνα (όπως στο ματς με την Ομόνοια), με τον Τιάγκο στο 88ο λεπτό να χαρίζει το τρίποντο στην ομάδα του.

Τα υπόλοιπα τέρματα σημείωσαν, οι Ελ Τζεμιλί (33') και Ντιακιτέ (77').

Η ουραγός του πρωταθλήματος αν και παρουσίασε μια καλή συνολικά εικόνα, πλήρωσε την δυστοκία της και παρέμεινε στον πάτο της βαθμολογίας με 7 βαθμούς.

Από την άλλη, η ομάδα της Αμμοχώστου έσωσε την... παρτίδα μέσα σε δέκα λεπτά και πανηγύρισε άλλο μια σπουδαία νίκη, που της επέτρεψε να αναρριχηθεί στην 6η θέση με 22 βαθμούς.

Στην επόμενη (16η) αγωνιστική, ο Ακρίτας φιλοξενείται την Παρασκευή (23/12, 16:30), στο «Στέλιος Κυριακίδης» από την Πάφο και η Νέα Σαλαμίνα υποδέχεται την Τετάρτη (21/12, 19:00), στο «Αμμόχωστος» την ΑΕΚ.

Ακρίτας (Μαρκ Βελάσκο): Περντρέου, Κόρατς, Ντραμέ, Κονέ, Άμπραχαμ, Αμπντουσαλάμοφ, Ελ Τζεμιλί, Γαβριήλ, Σέχιτς, Καραγιάννης, Αραούχο (71′ Εράσο).

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Πουρσαϊτίδης):  Μελισσάς,  Σεργίου, Άδωνη, Τσίκο, Μάντζεκ, Κλίμοβιτς (59′ Τιάγκο), Καρλίτος (46′ Μαργκάσα), Ντορεγκαράι, Οφόρι, Φελίπε (59′ Μιγκελίτο), Ντιακιτέ