«Καθάρισε» τον Ακρίτα με δεύτερη σερί τεσσάρα και πήρε το τρίποντο η Πάφος

Σάββατο, 10/9/2022 - 20:55

Η Πάφος επικράτησε εναντίον του Ακρίτα με 4-0 στο «Στέλιος Κυριακίδης», για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

Το πρώτο ημίχρονο είχε χαμηλό ρυθμό, οι «γαλάζιοι» είχαν ψηλά τις γραμμές τους και πίεζαν τη νεοφώτιστη ομάδα, η οποία κρατούσε την κατοχή στο δικό της μισό του γηπέδου.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκο στο 30ο λεπτό, με τον Ζουνίνιο να κάνει παράλληλη μπαλιά στον Ζάιρο και τον τελευταίο να κάνει κακό πλασέ, το οποίο μετατράπηκε σε ασίστ στον αμαρκάριστο Τάνκοβιτς, που έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα με κοντινή προβολή.

Η νεοφώτιστη ομάδα είχε την κατοχή όμως δεν κατάφερε να διεισδύσει στην αντίπαλη περιοχή και να απειλήσει την εστία του Άντος.

Στην ανάπαυλα ο ρυθμός παρέμεινε ίδιος, με την Πάφο να είναι πιο κινητική και να ψάχνει το γκολ και θα το βρει στο 64ο λεπτό, με τον Ζάιρο, ενώ στο 87' και στις καθυστερήσεις, θα «αποτελειώσει» τους γηπεδούχους με τους Ντράγκομιρ και Νάμε.

Ο Ακρίτας εμφανίστηκε προβληματικός μεσοεπιθετικά, έκανε πολλές λάθος μεταβιβάσεις και κατάφερε να σημειώσει μόνο μία τελική προσπάθεια, σε ολόκληρο το παιχνίδι. Το παιχνίδι έληξε με τους «γαλάζιους» να πανηγυρίζουν την δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Την επόμενη (4η) αγωνιστική, η νεοφώτιστη ομάδα φιλοξενείται την Παρασκευή (16/09, 20:00), από την Ανόρθωση στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» και η Πάφος υποδέχεται την Κυριακή (18/09), την Ομόνοια στο «Στέλιος Κυριακίδης».

Τα στιγμιότυπα της αναμέτρησης:

Πρώτο ημίχρονο:

Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε, με τον Ακρίτα να κρατάει την μπάλα στο δικό του μισό του γηπέδου και την Πάφο να έχει ψηλά τις γραμμές τις, να πιέζει και να κλείνει τους χώρους στο κέντρο. Οι «γαλάζιοι» δημιούργησαν την πρώτη προϋπόθεση στο 8ο λεπτό, με τον Βαλακάρι να σουτάρει μέσα από την μεγάλη περιοχή και την μπάλα να βρίσκει πάνω σε σώμα αμυντικού του Ακρίτα.

Ο ρυθμός ήταν πολύ χαμηλός με τις δύο ομάδες, να κάνουν αρκετά λάθη στις μεταβιβάσεις τους, εντέλει οι «γαλάζιοι» είναι αυτοί που θα απειλήσουν στο 25ο λεπτό, με τον Τάνκοβιτς να επιχειρεί ένα μακρινό σουτ και την μπάλα να περνάει λίγο έξω, από το δεξί δοκάρι του Περντρέου.

Νέα επικίνδυνη φάση για τους Παφίτες στο 28ο λεπτό, με τον Ζάιρο να κάνει την κάθετη πάσα και τον αποδέκτη Ζουνίνιο να κάνει ένα διαγώνιο σουτ, από την μικρή περιοχή και τον Πορτιέρο των γηπεδούχων, να αποκρούει σε κόρνερ.

Δύο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι θα ανοίξουν το σκορ, με τον Ζουνίνιο να κάνει παράλληλη μπαλιά στον Ζάιρο και τον τελευταίο να κάνει κακό πλασέ, το οποίο μετατράπηκε σε ασίστ στον αμαρκάριστο Τάνκοβιτς, που έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα με κοντινή προβολή.

Ο Ακρίτας είχε την κατοχή όμως δεν κατάφερε να απειλήσει την εστία του Άντος, η Πάφος πίεσε και έκλεισε καλά τους χώρους, εμποδίζοντας την κυκλοφορία της νεοφώτιστης ομάδας. Τελικά οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια, με το σκορ να παραμένει ίδιο.

1

Δεύτερο ημίχρονο:

Χαμηλός ο ρυθμός και στο δεύτερο ημίχρονο, με την Πάφο να κάνει την πρώτη τελική στο 56ο λεπτό, με τον Ζάιρο να σουτάρει μέσα από την μεγάλη περιοχή και την μπάλα να σταματάει στο δεξί κάθετο δοκάρι.

Θα απειλήσουν ξανά οι «γαλάζιοι» στο 62ο λεπτό, με τον Ζουνίνιο να βγαίνει στην αντεπίθεση και να κάνει διαγώνιο σουτ μέσα στην μεγάλη περιοχή, με την μπάλα να περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Οι φιλοξενούμενοι τελικά θα διπλασιάσουν το σκορ 2 λεπτά αργότερα, με τον Τάνκοβιτς να εκτελεί το φάουλ έξω και τον Ζάιρο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με το κεφάλι.

Οι «γαλάζιοι» συνέχισαν να γίνονται επικίνδυνοι, με τη νεοφώτιστη ομάδα να έχει προβλήματα μεσοεπιθετικά και να μένει χωρίς τελική προσπάθεια. Οι «γαλάζιοι» έλεγξαν τον ρυθμό και κατάφεραν να βάλουν και άλλο γκολ στο 87ο λεπτό, με τον Ντράγκομιρ να κάνει εξαιρετικό σουτ, από το ύψος της μεγάλης περιοχής και να στέλνει την μπάλα στα δεξί παραθυράκι του Περντρέου.

Πριν την λήξη του αγώνα η Πάφος θα σημειώσει άλλο ένα γκολ στο 90+3, με τον Νάμε να εκτελεί το φάουλ, λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, στέλνοντας την μπάλα στο γάμα. Το παιχνίδι έληξε με την Παφίτικη ομάδα να πανηγυρίζει την δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα.

Οι Ενδεκάδες:

Ακρίτας (Νταβίντ Μπαντία):  Περντρέου, Κόρατς, Κονέ, Αμπντουραχίμι (85′  Πεδρίνιο), Άμπραχαμ, Εράσο (66′  Καρπίνια), Δημοσθένους (46′  Τζεμιλί), Σέχιτς (46′  Πογκέν), Σαραβάνια, Καραγιάννης, Πικής (66′  Ραμίρες)

Πάφος (Χένινγκ Μπεργκ): Άντος, Ικόκο (90’+1 Χότσκο), Μπάιριτς, Κβίντα, Ζουνίνιο, Ντράγκομιρ, Κανέ, Σεμέδο (81′  Χέσταντ), Τάνκοβιτς (90’+1 Καραμπάτζε), Βαλακάρι (66′  Ναμέ), Ζάιρο (81′  Αλ Γκαντιουί)

Χένινγκ Μπεργκ

Αρχική δήλωση: «Είμαστε πολύ ευχαριστημένοι για τη νίκη. Ο Ακρίτας είναι μια καλή ομάδα, όμως εμείς ήμασταν πειθαρχημένη και με σωστή νοοτροπία. Όσο το παιχνίδι προχωρούσε, μπορούσαμε να δείξουμε τις επιθετικές μας δυνατότητες. Το 4-0 είναι ένα πολύ καλό αποτέλεσμα. Ο Ακρίτας κρατούσε την μπάλα στο δικό του μισό, όμως δεν μας απείλησε».

Για το εξαιρετικό ξεκίνημα: «Πάντα προσδοκούμε να βελτιωνόμαστε και να γινόμαστε καλύτεροι. Είμαστε μια νέα ομάδα. Είμαι χαρούμενος με τη νοοτροπία που δείχνουν όλοι. Κάναμε μια καλή αρχή, αλλά θέλουμε να υπάρξει και συνέχεια».

Για τον κόσμο: «Ήταν πολύ ωραίο που είχαμε μαζί μας τον κόσμο. Αισθανόμαστε τον ενθουσιασμό και την ενέργεια τους».

Για το ότι ο κόσμος φώναζε για πρωτάθλημα: «Προσπαθούμε για να βελτιωνόμαστε. Όλοι, θέλουμε το καλύτερο της ομάδας. Είμαι χαρούμενος για την παρουσία όλων στην ομάδα. Το μόνο που μπορούμε να υποσχεθούμε είναι σκληρά δουλειά».

Ζάιρο (Πάφος): «Ήταν δύσκολη η αρχή, καταφέραμε όμως να σκοράρουμε και κάναμε πιο εύκολα τα πράγματα στην συνέχεια. Ξεκινήσαμε το πρωτάθλημα με στόχο να χτυπήσουμε τον τίτλο, με αυτό το σκεπτικό πάμε σε κάθε αγώνα». (Cytavision)