Αλλαγμένη και… αγριεμένη Γιούβε, άλωσε με «τριάρα» το Ούντινε

Κυριακή, 20/8/2023 - 23:54

Η γηραιά κυρία επέστρεψε!

Η Γιουβέντους ξεκίνησε με εντυπωσιακή νίκη τις υποχρεώσεις της στη φετινή Serie A, αφού άλωσε την έδρα της Ουντινέζε με σκορ 3-0, δείχνοντας πως έχει στόχο να αφήσει πίσω της την καταστροφική περσινή σεζόν!

Η ομάδα του Αλέγκρι έδειξε «μεταμορφωμένη» στον αγωνιστικό χώρο, και ειδικά στο πρώτο ημίχρονο «πάτησε» τους γηπεδούχους, κατεβάζοντας αρκετά ταχύτητα στο δεύτερο μέρος, αφού πια είχε κριθεί το παιχνίδι.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 2' ο Φεντερίκο Κιέζα. Ο Ιταλός επιθετικός που ταλαιπωρήθηκε πολύ από τραυματισμούς τις προηγούμενες σεζόν, έπιασε ένα καταπληκτικό σουτ εκτός περιοχής, με τον Σιλβέστρι απλώς να... κοιτάζει την μπάλα, η οποία καρφώθηκε στη δεξιά γωνία του.

Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Αντριέν Ραμπιό στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Ο Γάλλος χαφ εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Αντρέα Καμπιάσο και την τραγική έξοδο του Σιλβέστρι, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά και σφραγίζοντας το άνετο «διπλό» της ομάδας του.

Στο άλλο ματς που έλαβε χώρα την ίδια ώρα, είχαμε και ένα αποτέλεσμα-έκπληξη. Η Λέτσε σόκαρε τη Λάτσιο, που τερμάτισε δεύτερη στο περσινό πρωτάθλημα, νικώντας τη με 2-1 χάρη σε εντυπωσιακή ανατροπή που επετεύχθη στα τελευταία λεπτά!

Οι «μπιανκοσελέστι» προηγήθηκαν με τον Ιμόμπιλε στο 26' και έμοιαζαν να ελέγχουν τη νίκη, όμως ο Πόντους Άλμκβιστ ισοφάρισε στο 85' και ο Φεντερίκο Ντι Φραντσέσκο ολοκλήρωσε το απίστευτο comeback δύο λεπτά αργότερα, σοκάροντας τη Λάτσιο!