«Άλωσε» το Δασάκι και έκανε... αποφασιστικό βήμα για εξάδα η Πάφος (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 13/2/2022 - 20:54

Απόδραση από το... Δάσος!

Η Πάφος επικράτησε με 0-1 του Εθνικού στο Δασάκι, για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, παίρνοντας μια πολύ σημαντική νίκη.

Οι «γαλάζιοι» με γκολ του Πάνιτς στο 31ο λεπτό κατάφεραν να φύγουν με το «διπλό» και ταυτόχρονα να κάνουν ένα αποφασιστικό βήμα για είσοδο στην πρώτη εξάδα.

Επιστροφή στις ήττες για την ομάδα της Άχνας, η οποία «πλήρωσε» το... καθυστερημένο «ξύπνημα» στο δεύτερο ημίχρονο και παρέμεινε στον πάτο της βαθμολογίας.

Με αυτή την ήττα ο Εθνικός έμεινε στην τελευταία θέση 12 βαθμούς και την επόμενη (22η) αγωνιστική φιλοξενείται την Κυριακή (27/2, 19:00) από τον Ολυμπιακό στο ΓΣΠ.

Αντίθετα με τη νίκη η Πάφος ανέβηκε στην 5η θέση με 32 βαθμούς και στο +4 από την 7η Ομόνοια, ενώ την ερχόμενη Παρασκευή (18/2, 17:00) δίνει το εξ αναβολής ματς της 16ης αγωνιστικής με τη Δόξα στο «Μακάρειο».

Εθνικός (Νταβίντ Μπαντία): Χριστοδούλου, Άδωνη, Πηλέας, Χολ, Ιωάννου (68′ Ζάκπα), Γκόρουπετς, Άμπραχαμ, Χουντόμπιακ, Βοϊτκόφσκι, M. Ηλία (84′ Περατικός), Ντούρις.

Πάφος (Ντάρκο Μίλανιτς): Ρούντκο, Τόμετσακ, Κβίντα, Μπάριτς, Ταλίς, Πάνιτς, Φουρ (73 Ν. Αουρέλιο), Χότσκο, Σεμέδο (87′ Κοβάσεβιτς), Ζάιρο, Αλ Γκαντιούι (80′ Λέιτε).