«Άλωσε» την Αρένα και... σήκωσε το 21ο η Ομόνοια (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Τρίτη, 4/5/2021 - 20:55

Νίκησε και... το σήκωσε!

Η Ομόνοια επικράτησε 0-1 της ΑΕΚ στην «Αρένα», για την 9η αγωνιστική των play-off και σε συνδυασμό με τις απώλειες του Απόλλωνα, κατέκτησε μαθηματικά το 21ο πρωτάθλημα.

Οι «πράσινοι» πήγαν στη Λάρνακα και έκαναν το καθήκον τους, παίρνοντας τη νίκη με γκολ του Παπουλή (46') και πήραν το «δώρο» από την ομάδα της Λεμεσού και πανηγυρίζουν από σήμερα.

Η ομάδα της Λευκωσίας χωρίς να φτάσει σε ψηλά στάνταρ απόδοσης, πήρε όμως το ζητούμενο μαζί και τον τίτλου του πρωταθλήματος, κάνοντας πλέον αδιάφορο το τελευταίο ματς με τον Απόλλωνα.

Από την πλευρά της η αδιάφορη ΑΕΚ δέχθηκε άλλη μια ήττα και παρέμεινε στην 5η θέση με 47 βαθμούς και την ερχόμενη Κυριακή (9/5, 19:00) φιλοξενείται από την Ανόρθωση στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Τα στιγμιότυπα του αγώνα

Στα 30 δευτερόλεπτα η Ομόνοια έχασε μεγάλη ευκαιρία. Ο Τιάγκο από αριστερά γύρισε στην περιοχή για τον Παπουλή, ο οποίος έπιασε μια κεφαλιά «ψαράκι» και ο Μολ απέκρουσε δύσκολα με τα πόδια.

Εφτά λεπτά μετά, ο Λέτσιακς έκανε τη σέντρα από αριστερά, με τον Παπουλή στην περιοχή να μην βρίσκει καλά τη μπάλα με το κεφάλι και να τη στέλνει έξω.

Στο 18ο λεπτό η ΑΕΚ «απάντησε» στις μεγάλες ευκαιρίες. Ο Φερνάντεθ από δεξιά σέντραρε στην περχιοή, εκεί όπου ο Τρισκόφσκι δεν μπόρεσε από την πρώτη και ο Ακοράν από καλή θέση έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

1

Ένα εικοσάλεπτο μετά η επόμενη φάση, με τον Ακοράν να δοκιμάζει ένα μακρινό σουτ και να μην ανησυχεί τον Φαμπιάνο, με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

Στο 44' ο Ναούμ με ατομική προσπάθεια δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω.

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, στις καθυστερήσεις, ο Ακοράν έδωσε στην περιοχή για τον Τρισκόφσκι το σουτ του οποίου πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στην πρώτη ευκαιρία του δευτέρου μέρους, στο 49ο λεπτό, η Ομόνοια κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Λέτσιακς «έσκαψε» ωραία στην περιοχή για τον Τιάγκο, αυτός γύρισε για τον Παπουλή ο οποίος από κοντά πλάσαρε για το 0-1.

1

Στο 58' ο Ακοράν δοκίμασε με εξωτερικό φάλτσο να «απειλήσει» με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω.

Στο 83ο λεπτό η επόμενη φάση, με τον Τρισκόφσκι από κοντά στην περιοχή να στέλνει τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

ΑΕΚ (Παναγιώτης Γιάννου): Μολ, Φερνάντεθ, Γκονζάλεθ, Αντωνιάδης, Ιωάννου, Σπιρόφσκι (71′ Σπόλιαριτς), Χέιτλι, Ναούμ (77′ Αναστασίου), Ακοράν (88′ Σαββίδης), Γκαρσία (71′ Ναράνχο), Τρισκόφσκι.

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Σέχου, Λούφτνερ, Χούμποτσαν, Λέτσγιακς, Κούσουλος, Γκόμεθ, Μποτεάκ (88′ Λοΐζου), Τιάγκο, Παπουλής (78′ Τζιωνής), Τσέποβιτς (78′ Ντούρις).