«Άλωσε» την έδρα της Νάπολι (και) η Φιορεντίνα

Σάββατο, 18/1/2020 - 23:50

Βίοι αντίθετοι για Νάπολι και Φιορεντίνα, όπως επιβεβαιώθηκε μετά και το σημερινό 0-2 στο μεταξύ τους ματς στο «Σαν Πάολο», με το οποίο έπεσε η «αυλαία» της 20ης αγωνιστικής στην Serie A.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα πριν το ημίωρο, μετά από ωραία συνεργασία των Καστροσβίλι, Λιρόλα και Κιέζα και το πολύ ωραίο σουτ με το εξωτερικό του τελευταίου μέσα στην περιοχή του Όσπινα!

Πέντε λεπτά μετά, ο νεοαποκτηθείς Κουτρόνε σκόραρε για λογαριασμό της Φιορεντίνα, αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε για οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης, ενώ οι «παρτενοπέι» είδαν τον Καγιεχόν να χάνει το… άχαστο στο 36ο λεπτό.

Τα σφυρίγματα των οπαδών της Νάπολι στο ημίχρονο ήταν ενδεικτικά της κατάστασης στην οποία βρίσκεται η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο, ενώ στην επανάληψη ήρθε ένα ακόμα γκολ για τη Φιορεντίνα.

Αυτή την φορά από όμορφη ατομική ενέργεια του Βλάχοβιτς, που είχε αντικαταστήσει νωρίτερα τον Κουτρόνε, με το σουτ του από θέση μέσα δεξιά να μην αφήνει περιθώρια αντίδρασης στον Όσπινα…

Έτσι, οι μεν γηπεδούχοι, που είχαν για μια ακόμα φορά στο βασικό σχήμα τον Κώστα Μανωλά, γνώρισαν την τρίτη συνεχόμενη ήττα τους στο ιταλικό πρωτάθλημα, την ώρα που οι «βιόλα» έκαναν το 3Χ3 και τους «έπιασαν» στην 11η θέση και τους 24 βαθμούς.