Άναψε… κόκκινο στην Τσέλσι η Νότιγχαμ

Κυριακή, 1/1/2023 - 20:21

Σκόνταψε στην Νότιγχαμ η Τσέλσι!

Γκέλα για τους «μπλε», οι οποίοι μπορεί να αφαίρεσαν από πάνω τους πίεση, σκοράροντας σχετικά νωρίς, αλλά ήρθαν 1-1 στο «Σίτι Γκράουντ». Ο Στέρλινγκ τους έδωσε προβάδισμα στο 16ο λεπτό, πλασάροντας από κοντά, αφού του στρώθηκε η μπάλα από το δοκάρι μετά από «τσαφ» του Μπολί (έχει ακουστεί για Ολυμπιακού). Η απάντηση δόθηκε στο 63’, όταν οι γηπεδούχοι έπαιξαν… βόλεϊ στην αντίπαλη περιοχή, κυριαρχώντας στον αέρα και ο Οριέ εκτέλεσε τον Κέπα από ασίστ του Μπολί. Ενδιάμεσα, υπήρξε δοκάρι από πλευράς γηπεδούχους με ωραίο σουτ του Γκιμπς.

Διπρόσωποι εμφανίστηκαν οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο μέρος και θα μπορούσαν να είχαν πάει με καλύτερη… προίκα στην ανάπαυλα. Στο δεύτερο ημίχρονο η Νότιγχαμ ανέβασε αισθητά την απόδοσή της, είχε ένα δυνατό εικοσάλεπτο, αλλά στη συνέχεια έδειξε να βολεύεται με την ισοπαλία. Η Τσέλσι, η οποία συνέχισε να έχει την κατοχή της μπάλας (την είχε και στο καλό διάστημα των γηπεδούχων), προσπάθησε να βάλει δεύτερο γκολ, αλλά της έλειψε κάτι στην τελική προσπάθεια.

Πιο… κερδισμένη βγήκε ασφαλώς η Νότιγχαμ, η οποία μπορεί να παρέμεινε εντός της επικίνδυνης ζώνης, αλλά προσπέρασε τη Γουλβς, η οποία την παραμονή Πρωτοχρονιάς ηττήθηκε από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, ενώ έπιασε στους 14 βαθμούς τη Γουέστ Χαμ. Η Τσέλσι, η οποία αγνοεί τη νίκη σε τέσσερα σερί εκτός έδρας ματς για το πρωτάθλημα, έχασε έδαφος στο κυνήγι που κάνει για είσοδο στην ευρωπαϊκή ζώνη.