«Ανάσανε» η Άρσεναλ

Πέμπτη, 25/6/2020 - 22:39

Πετυχαίνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, η Άρσεναλ πέρασε με σκορ 2-0 από την έδρα της Σαουθάμπτον, στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της Premier League και έφτασε τους 43 βαθμούς, έξι λιγότερους από την τελευταία θέση που δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο. Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος, που επιλέχθηκε στην αποστολή, δεν αγωνίστηκε. Οι «Άγιοι», οι οποίοι επί της ουσίας δεν έχουν βαθμολογικό κίνητρο, έμειναν στους 37, δέκα περισσότερους από την επικίνδυνη ζώνη.

Η Άρσεναλ πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 20' με τον Ν’Κέτια, που εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του ΜακΚάρθι, ο οποίος του έκανε… πάσα στην προσπάθεια να διώξει τη μπάλα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, πραγματοποιώντας μια πολύ μεστή εμφάνιση κι αν ήταν πιο συγκεντρωμένοι στην τελική προσπάθεια, θα μπορούσαν να πετύχουν και δεύτερο γκολ.

Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε, καθώς η Σαουθάμπτον και με τις αλλαγές που έγιναν από τον προπονητή, «πάτησε» καλύτερα στο γήπεδο και έγινε πιο επιθετική. Οι «Άγιοι» έχασαν αρκετές ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν, την ώρα που οι «κανονιέρηδες» προσπαθούσαν να κρατήσουν τη νίκη. Στα τελευταία λεπτά, οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Στέφενς (85') και αντί για την ισοφάριση, έγινε στο 87' με τον Γουίλοκ το τελικό 2-0.

Αγχώθηκε, αλλά νίκησε η Μπέρνλι

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, η Μπέρνλι επικράτησε με σκορ 1-0 της Γουότφορντ και με 42 βαθμούς πλέον, συνεχίζει και αυτή να ελπίζει για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο. Από την άλλη, οι ηττημένοι παρέμειναν στους 28 βαθμούς, μόλις έναν πάνω από την επικίνδυνη ζώνη.

Οι γηπεδούχοι έπαιξαν «σαν τη γάτα με το ποντίκι» τους φιλοξενούμενους, αλλά έβλεπαν την αντίπαλη εστία σαν… σπιρτόκουτο. Ροντρίγκες και Βίντρα ήταν οι κύριοι εκφραστές των επιθέσεων, αλλά είτε από αστοχία, είτε λόγω του Φόστερ, το γκολ δεν μπήκε. Τελικά, η λύτρωση ήρθε στο 73' με τον Ροντρίγκες, ο οποίος με εξαιρετική κεφαλιά-ψαράκι, άνοιξε το σκορ. Μέχρι το φινάλε και παρά τις προσπάθειες των παικτών των δύο ομάδων, δεν άλλαξε τίποτε.