Ανατρεπτική Άρσεναλ, τέζαρε τη Γιουνάιτεντ στις καθυστερήσεις

Κυριακή, 3/9/2023 - 20:30

Άμεση αλλά και ηχηρή επιστροφή στις νίκες για την Άρσεναλ!

Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα, μετά το 2-2 με τη Φούλαμ, επικράτησε 3-1 υποδεχόμενη τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο «Έμιρεϊτς» για την 4η αγωνιστική της Premier League.

Ένα «τρίποντο» που ήρθε με ανατροπή για τους «κανονιέρηδες», οι οποίοι αφενός απάντησαν στα... καπάκια στο γκολ του Ράσφορντ, για να χτυπήσαν δις στις καθυστερήσεις. Έτσι, έφτασαν τους 10 βαθμούς (-2 από την πρωτοπόρο Μάντσεστερ Σίτι), με το σύνολο του Έρικ Τεν Χαχ να παραμένει στους έξι.

Η Άρσεναλ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, ούσα εκείνη που κατάφερνε να δημιουργήσει και τις περισσότερες απειλές.

Κάτι που δεν εμπόδισε όμως τους «κόκκινους διαβόλους» να σκοράρουν την πρώτη φορά που πάτησαν περιοχή. Κι αυτό μετά από κλέψιμο χαμηλά από τον Έρικσεν, ο οποίος κουβάλησε την μπάλα, την πέρασε ωραία στον Ράσφορντ που με εξαιρετικό πλασέ άνοιξε το σκορ.

Ένα γκολ που μπήκε στα 26' και 7''. Με την απάντηση να έρχεται στα 27' και 57''. Συγκεκριμένα, από τη μονοκόμματη πλασεδάρα του αρχηγού Έντεγκααρντ μετά το σπάσιμο της μπάλας από τον Μαρτινέλι.

Στο δεύτερο ημίχρονο ανέλαβε δράση το VAR. Αρχικά, στο 59' ο Άντονι Τέιλορ σφύριξε πέναλτι σε πτώση του Χάβερτς μέσα στην περιοχή της Γιουνάιτεντ. Απόφαση, όμως, που ανακάλεσε μόλις κλήθηκε να εξετάσει τη φάση.

Στο 88' οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν εξαιρετική αντεπίθεση, με τον Γκαρνάτσο να τελειώνει ωραία τη φάση. Ωστόσο, το VAR παρενέβη εκ νέου, με το γκολ να ακυρώνεται για οφσάιντ.

Για να ακολουθήσει... λονδρέζικος παροξυσμός στις καθυστερήσεις. Πρώτο χτύπημα από τον Ράις στο 90'+6', ύστερα από εκτέλεση κόρνερ και κοντινό τελείωμα του νεαποκτηθέντα χαφ (η μπάλα κόντραρε για να καταλήξει στην κλειστή γωνία της εστίας του Ονάνα). Μάλιστα, αυτό ήταν και το πρώτο του τέρμα με τη φανέλα της νέας του ομάδας.

Και με τη Γιουνάιτεντ να ρισκάρει πολύ στην προσπάθειά της να ισοφαρίσει, ήρθε και το δεύτερο στο 90'+11' από τον Γκάμπριελ Ζεσούς.