Ανατροπή και τεράστια νίκη για την Πάφο στις καθυστερήσεις (BINTEO)

Σάββατο, 13/4/2019 - 20:10

Τεράστιας ψυχολογικής και βαθμολογικής σημασίας νίκη για την Πάφο στις καθυστερήσεις του αγώνα με την Αλκή με 3-2 εκτός έδρας. Με την νίκη της αυτή η Παφιακή ομάδα απομακρύνθηκε πέντε βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη, ενώ η Αλκή με την ήττα της παρέμεινε στο +1 από την προτελευταία θέση που οδηγεί στην Β΄ κατηγορία.

Οι σημαντικότερες φάσεις:

Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι μόλις στο 12΄ με τον Ιβάν Κάρλος. Ο Ματίας Σπόλιαριτς βρήκε με κάθετη μπαλιά τον Κάρλος ο οποίος με πλασέ νίκησε τον Μολ.

Μέχρι το 75΄ η «Αθάνατη» κρατούσε την νίκη, όμως δεκαπέντε λεπτά πριν το τέλος η Πάφος ισοφάρισε με κεφαλιά του Ράσιτς μετά από σέντρα του Φιλιώτη. Μάλιστα στο 80΄ η Πάφο πήρε το προβάδισμα με τον Νέμετς ο οποίος πλάσαρε εύστοχα τον Πάρντο μετά από ασίστ του Φόλπρεχτ.

Στο 85΄ η Αλκή ισοφάρισε με τον Ακόστα μετά από όμορφο συνδυασμό του σκόρερ με τους Σπόλιαριτς και Κυπριανού.

Όμως τον επίλογο θα τον έγραφε η Πάφος στις καθυστερήσεις με τον Ντόρμπβνια ο οποίος κοντρόλαρε μέσα στην μικρή περιοχή και με πλασέ έδωσε την τεράστια νίκη στην ομάδα του.

Αλκή (Κώστας Σακκάς): Πάρντο, Σερφά, Ιβάν Κάρλος(66' Ηλία), Μπελαμεϊρί, Χαρής, Σπόλιαριτς, Χριστοφή, Τραϊτσέφσκι, Ακόστα, Κυπριανού, Τριμπό(77' Κωνσταντίνου)

Πάφος fc (Ζέλικο Κόπιτς): Μολ, Μπαγκάρντ, Ντόρβμνια, Σιρόκ, Φιλιώτης, Ζίβουλιτς, Κουλς(69' Φόλπρεχτ), Ιμπραχίμ(45 +2 Ράσιτς), Ράκελς(60' Λουλίνια), Νέμετς, Ανγκούλο