Ανατροπή με... μέταλλο πρωταθλητή για τον Απόλλωνα

Δευτέρα, 12/9/2022 - 09:30

Μπορεί ο Απόλλωνας να πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο της αναμέτρησης με την Ομόνοια πίσω στο σκορ, όμως το τελικό αποτέλεσμα (2-1) έδωσε τους τρεις βαθμούς της νίκης στους «γαλάζιους». Η ομάδα της Λεμεσού στο δεύτερο ημίχρονο έκανε την ανατροπή και πήρε το τρίτο τρίποντο της σεζόν σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Ανατροπή που «βροντοφώναξε» πως η ομάδα του Νταβίντ Καταλά έχει... μέταλλο (πλέον) πρωταθλητή. Επί της ουσίας, ο Απόλλωνας μπήκε κάπως νωθρά στον αγωνιστικό χώρο και βρέθηκε πίσω στο σκορ. Στη συνέχεια ανέβασε «στροφές» και έκλεισε την Ομόνοια στην περιοχή της, δημιουργώντας ξεκάθαρες ευκαιρίες για γκολ.

Το δοκάρι και το χαμένο πέναλτι του πρώτου ημιχρόνου προϊδέαζαν ότι οι «γαλάζιοι» στο δεύτερο μισό θα συνέχιζαν δυναμικά ψάχνοντας το γκολ. Κάτι που όντως επιβεβαιώθηκε, με τον Πίττα λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας στην αναμέτρηση να ισοφαρίζει. Εκεί ο Απόλλωνας δε σταμάτησε, συνέχισε, πίεσε και βρήκε το γκολ της νίκης.

Νίκη η οποία ανέβασε την ομάδα της Λεμεσού στους εννέα βαθμούς, έχοντας το απόλυτο έως τώρα στο πρωτάθλημα. Πλέον, ο Νταβίντ Καταλά και οι ποδοσφαιριστές του προσηλώνονται στην αναμέτρηση της δεύτερης αγωνιστικής που ακολουθεί για το Conference League απέναντι στη Ντνίπρο στο ΓΣΠ (15/09 - 19:45).