Άνετη φιλική νίκη για την ΑΕΛ

Παρασκευή, 5/8/2022 - 21:00

Η ΑΕΛ επικράτησε με 2-0 σήμερα (05/08), σε φιλικό αγώνα εναντίον της Δόξας, στο «Κατωκοπιά Επιστροφή», για το βασικό στάδιο προετοιμασίας της ομάδας.

Οι «λεόντες» μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό.  Ο Σάντος έκανε το σουτ, ο πορτιέρο της Δόξας απόκρουσε ασταθώς και στην επαναφορά ο Τσέποβιτς, έκανε το 1-0.

Στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης, οι «γαλαζοκίτρνοι» διπλασίασαν το σκορ, στο 55ο λεπτό Ο Κοντινέλα μπήκε στην αντίπαλη περιοχή και με πλασέ νίκησε τον Σισκόφσκι, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Ο Χόρχε Σίλας είχε την ευκαιρία, να χρησιμοποιήσει αρκετούς ποδοσφαιριστές, που είχε στην διάθεση του και να αντλήσει σημαντικά στοιχεία για την συνέχεια.

Η ενδεκάδα της ΑΕΛ: Μούριελ (69′ Κυριάκου), Μπάστο, Τεϊσέιρα (80′ Ιωάννου), Νεοφύτου (77′ Μαρνέρος), Σάντος (61′ Παντελή), Μεντόγεβιτς (69′ Φραντζής), Νταβόρ (46′ Κοντινέλα), Παπαφώτης (61′ Μιραλάς), Μακρής (46′ Κασά, 82′ Κωνσταντίνου), Μαρόσα (46′ Κατσανίκλιτς, 82′ Ανδρέου), Τσέποβιτς (69′ Λουκά)