Άνετη Σίτι με μαγικό Γκιντογκάν και τώρα «τελικός» με Ρεάλ

Κυριακή, 14/5/2023 - 18:00

Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε για τη Μάντσεστερ Σίτι κόντρα στην Έβερτον. Η ομάδα του Γκουαρντιόλα επικράτησε 3-0 εκτός έδρας δίχως να χρειαστεί να φορτσάρει. Κορυφαίος μακράν του δεύτερου ο Γκιντογκάν για τους «Πολίτες», καθώς είχε δύο γκολ και 1 ασίστ.

Το πρώτο του γκολ ξεκλείδωσε την αντίπαλη άμυνα. Ο 32χρονος μέσος με γυριστό σουτ άνοιξε το σκορ, ενώ δύο λεπτά μετά από εκτελεστής έγινε δημιουργός, σερβίροντας το 0-2 στον Χάαλαντ που πήδηξε στον Θεό και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Μέχρι την ανάπαυλα δεν υπήρξε κάποια διαφοροποίηση με τη Σίτι να πηγαίνει με ισχυρό προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Στο ξεκίνημα του β’ μέρους, ο μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα, Ιλκάι Γκιντογκάν, εκτέλεσε αριστοτεχνικά φάουλ λίγα μέτρα έξω από την περιοχή και έκανε το 0-3. Στη συνέχεια, οι «Πολίτες» έριξαν στροφές, κρατώντας δυνάμεις ενόψει της ρεβάνς με τη Ρεάλ Μαδρίτης για τα ημιτελικά του Champions League. Με αυτόν τον τρόπο, η ομάδα του Γκουαρντιόλα βρέθηκε στο +4 από τη 2η Άρσεναλ, με την οποία έχουν τα ίδια ματς αυτήν τη στιγμή.

Την ίδια ώρα, η Μπρέντφορντ, ξεπερνούσε επίσης άνετα το εμπόδιο της Γουέστ Χαμ, επικρατώντας 2-0. Οι φιλοξενούμενοι ολιγώρησαν αμυντικά στο 20ο λεπτό και ο Εμπουεμό τους τιμώρησε. Οι γηπεδούχοι απέκτησαν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης από εκείνο το σημείο και έραψαν εντελώς στα μέτρα τους το ματς στο 43ο λεπτό με την μπάλα να φτάνει στον Μπεν Μι, που σέρβιρε στον Γουισά, ο οποίος σκόραρε με κεφαλιά. Αντίδραση από την πλευρά των φιλοξενούμενων, που είχαν κατά βάση στο μυαλό τους τη ρεβάνς με την Άλκμααρ για τα ημιτελικά του Conference League που ακολουθεί, δεν υπήρξε και οι γηπεδούχοι έφτασαν σε μία δίκαιη νίκη.