Ανώμαλη «προσγείωση» και πρώτη ήττα για τον Απόλλωνα

Τρίτη, 18/10/2022 - 10:39

Την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα Cyta δέχθηκε ο Απόλλωνας, το βράδυ της Δευτέρας (17/10) από τον Άρη με 0-3 και «προσγειώθηκε» ανώμαλα στην... κυπριακή πραγματικότητα, μετά τη σπουδαία ευρωπαϊκή νίκη με την Αλκμάαρ.

Οι «γαλάζιοι» εμφανίστηκαν επηρεασμένοι από την προσπάθεια που έγινε στο Conference League και δεν θύμισαν σε καμία περίπτωση τις προηγούμενες μεστές εμφανίσεις, αν και στο πρώτο ημίχρονο δεν έδειχνε ότι το ματς θα κατέληγε σε συντριβή.

Μετά την ανάπαυλα, όμως, το σύνολο του Νταβίντ Καταλά σχεδόν δεν εμφανίστηκε στον αγωνιστικό χώρο, κάνοντας απάνωτα λάθη και η άμυνα «έμπαζε» από παντού, δίνοντας την ευκαιρία στον αντίπαλο να σκοράρει τρία γκολ και να πάρει μια εμφατική νίκη.

Καθοριστικό ρόλο έπαιξε και η αποχώρηση του Ρομπέρζ στο ημίχρονο, ο οποίος τραυματίστηκε και άπαντες περιμένουν με αγωνία την εκτίμηση της κατάστασης του, με την απουσία του να είναι ιδιαίτερα αισθητή, αφού πρόκειται για έναν κομβικό παίκτη και όλη η ομάδα έδειξε επηρεασμένη από την αλλαγή του.

Σε κάθε περίπτωση, ο Απόλλωνας καλείται να διαχειριστεί κατάλληλα την πρώτη ήττα, η οποία τον έριξε στην 3η θέση και στο -3 από την κορυφή, ενώ ο δρόμος είναι μακρύς και ακολουθεί το ματς με τον Ολυμπιακό (21/10, 19:00) στο ΓΣΠ, με την επιστροφή στις νίκες να αποτελεί «μονόδρομο».