«Βύθισε» την ΑΕΛ και πήρε άλλη μια νίκη η Ανόρθωση (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 16/1/2022 - 18:00

Νίκη και... εκδίκηση!

Η Ανόρθωση επικράτησε με 2-1 της ΑΕΛ στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», για την 17η αγωνιστική, παίρνοντας ένα πολύ σημαντικό τρίποντο.

Η «Κυρία» ήταν καλύτερη, κυρίως στο πρώτο μέρος, καταφέρνοντας να πάρει «εκδίκηση» για την ήττα του πρώτου γύρου και μαζί την τέταρτη σερί νίκη και να δώσει συνέχεια στην ανοδική πορεία.

«Βυθίζεται» η ομάδα της Λεμεσού που δέχθηκε άλλη μια ήττα στη φετινή σεζόν, σε μια ακόμη μέτρια παρουσία και παρά την προσωρινή «απάντηση» στα μέσα του δευτέρου μέρους.

Με αυτογκόλ του Τεϊσέιρα στο 30' άνοιξε το σκορ, ο Τσέποβιτς ισοφάρισε προσωρινά στο 60ο λεπτό και τελικά ο Αραγιούρι στο 82' «έγραψε» το τελικό 2-1.

Με αυτή τη νίκη η Ανόρθωση ανέβηκε στην 4η θέση με 25 βαθμούς και την ερχόμενη Τετάρτη (19/1, 16:30) φιλοξενείται από την Πάφο στο «Στέλιος Κυριακίδησς», για την πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση στη β' φάση του κυπέλλου.

Αντίθετα η ΑΕΛ με τη νέα ήττα έμεινε στην 10η θέση με 15 βαθμούς και την επόμενη (18η) αγωνιστική υποδέχεται το Σάββατο (22/1, 19:00) τον Εθνικό στο Τσίρειο.

Στο 15' η πρώτη τελική του ματς, με τον Ουάρντα να δοκιμάζει ένα καλό μακρινό σουτ και τον Μέγιερι να αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ.

0

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Χρυσοστόμου έπιασε την κεφαλιά στη μικρή περιοχή, με τον Μέγιερι να αποκρούει ξανά.

Στο 23ο λεπτό, ο Αμπαρτζουμιάν έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Νοβότνι με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα λίγο έξω.

Εφτά λεπτά μετά, η Ανόρθωση άνοιξε το σκορ. Ο Χουσμπάουερ εκτέλεσε φάουλ από την αριστερή γωνία, λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Τεϊσέιρα και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0.

0

Στο 34' ο Παπαφώτης δοκίμασε ένα μακρινό σουτ και ο Λόρια μάζεψε με διπλή προσπάθεια.

Στην πρώτη τελική του δευτέρου μέρους, στο 60ο λεπτό,  η ΑΕΛ κατάφερε να ισοφαρίσει. Ο Σάντος έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Τσέποβιτς με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

0

Πέντε λεπτά μετά η Ανόρθωση σκόραρε με τον Ιωάννου, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε με χρήση του VAR, καθώς ο Ντέλετιτς που έκανε την πάσα ήταν για... χιλιοστά σε θέση οφσάιντ.

0

Στο 82' τελικά, η Ανόρθωση πήρε εκ νέου προβάδισμα. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Χριστοδουλόπουλου και κακή απομάκρυνση της άμυνας, ο Αραγιούρι έπιασε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

0

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Αραγιούρι, Αντωνιάδης, Κορέια, Χριστοφή (58′ Ντέλετιτς), Αρτυματάς, Χρυσοστόμου (58′ Ιωάννου), Ουάρντα, Χουσμπάουερ (76′ Χριστοδουλόπουλος), Νόβοτνι (85′ Κορρέα).

ΑΕΛ (Σάββας Παντελίδης): Μέγερι, Σάντος, Ριστέφσκι, Τεϊσέιρα, Μαζάν, Ανδρέου (46′ Μπαλντέ), Μεντόγεβιτς (23′ Παπαφώτης), Ζντραφκόφσκι (87′ Ριέρα), Τόρες (73′ Έουλερ), Μαρόσα (46′ Μιλιντσεάνου), Τσέποβιτς.