Τα είχε… όλα εκτός από νικητή το Ανόρθωση-ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 23/9/2023 - 22:28

Είχε ένταση, δύο γκολ, πάθος και ατμόσφαιρα ενός σπουδαίου αγώνα, έλειψε όμως ο νικητής. Ανόρθωση και ΑΠΟΕΛ έμειναν στην ισοπαλία (1-1) και πήραν από ένα βαθμό, στο παιχνίδι που διεξήχθη στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» για την 5η αγωνιστική. Η ομάδα της πρωτεύουσας συνεχίζει να αγνοεί την χαρά της νίκη από τις 20 Αυγούστου όταν κέρδισε στην πρεμιέρα την ΑΕΖ, ενώ η αντίστοιχη της Αμμοχώστου δεν κατάφερε να… κολλήσει δεύτερη σερί επιτυχία. Με αυτό το αποτέλεσμα, η «Κυρία» έχει 11 βαθμούς και οι «γαλαζοκίτρινοι» 5 (με παιχνίδι λιγότερο).

Στα αξιοσημείωτα η απευθείας κόκκινη σε Σα Πίντο και Γκαγιέγο στο ημίχρονο, όταν προέκυψε σύρραξη και ο Ιταλός ρέφερι τους απέβαλε από το παιχνίδι. Παράλληλα, τρεις αναγκαστικές αλλαγές πραγματοποίησαν οι δύο ομάδες, δύο για τους «γαλαζοκίτρινους» και μια για την «Κυρία». Με πρόβλημα τραυματισμού αποχώρησαν οι Κβιλιτάια και Εντονγκαλά, όπως επίσης και ο Ουαρίς από πλευράς των γηπεδούχων.

Στα του αγώνα, οι δύο ομάδες μπήκαν με αυτοπεποίθηση και έψαξαν από νωρίς το γκολ. Ο ΑΠΟΕΛ ήταν η ομάδα που βρήκε πρώτη τον δρόμο για τα δίχτυα, αφού κέρδισε πέναλτι (προηγήθηκε χέρι του Ουαρίς εντός περιοχής) και ο Κβιλιτάια ευστόχησε από την άσπρη βούλα. Στη συνέχεια, η Ανόρθωση πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων, σκόραρε με τον Φερέιρα, το γκολ του οποίου σωστά ακυρώθηκε καθώς ήταν εκτεθειμένος. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής στάθηκε άτυχος λίγα λεπτά αργότερα, όταν ο σημάδεψε το δοκάρι. Στο 45’+5 όμως δεν λάθεψε και νίκησε τον Μπέλετς για το 1-1.

Στις αρχές του δευτέρου μέρους, ο ρυθμός δεν ήταν τόσο καλός, οι διακοπές ήταν αρκετές και έτσι το σκορ δεν άλλαξε. Περισσότερη διάθεση έδειξε η Ανόρθωση, όμως δεν βρήκε τον δρόμο για τα δίχτυα αφού ο Μπέλετς έπιασε τα… άπιστα! Όσον αφορά στη συνέχεια για την 6η αγωνιστική, η Ανόρθωση θα αναμετρηθεί με την ΑΕΛ στο «Άλφαμεγα Stadium» (1/10), ενώ ο ΑΠΟΕΛ θα υποδεχθεί την ερχόμενη Τετάρτη (27/9) την Πάφο για την 2η αγωνιστική (αναβλήθηκε λόγω ευρωπαϊκών υποχρεώσεων των «γαλαζοκιτρίνων»).

23/09/2023
22:29
90'+5 Τέλος του αγώνα. 1-1 στο μεγάλο παιχνίδι της ημέρας!
23/09/2023
22:27
90'+5 Απίστευτη ευκαιρία για την Ανόρθωση

Ο Μπέλετς έδιωξε δύο φορές σχεδόν στην γραμμή και έσωσε την εστία του!

23/09/2023
22:25
90'+2 Νέα φάση για τους γηπεδούχους

Μακρινό συρτό σουτ του Τεχέρα, μόλις έξω η μπάλα.

23/09/2023
22:22
90' Πέντε λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
23/09/2023
22:18
86' Αλλαγές για την Ανόρθωση

Εκτός οι Φερέιρα-Τιουνέ, μέσα οι Ιωάννου-Παρούτης.

23/09/2023
22:16
83' Καλή στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ

Συρτό σουτ του Εφραίμ, μάζεψε με διπλή προσπάθεια ο Μιχαήλ.

23/09/2023
22:14
81' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ, εκτό ςο Σαρφό, μέσα ο Γαβριήλ.
23/09/2023
22:14
81' Νέα ευκαιρία για την Ανόρθωση

Πλασέ του ανενόχλητου Καστέλ, δίπλα από την εστία του Μπέλετς η μπάλα.

23/09/2023
22:10
77' Νέο... στοπ από τον Μπέλετς

Κεφαλιά από τον Φερέιρα, ο κίπερ του ΑΠΟΕΛ λέει και πάλι... όχι με εντυπωσιακή επέμβαση.

23/09/2023
22:06
74' Πρώτη μεγάλη φάση για την Ανόρθωση στο δεύτερο μέρος

Δυνατό σουτ του Γκερέρο, απέκρουσε πολύ δύσκολα ο Μπέλετς.

23/09/2023
22:03
71' Αλλαγές για τον ΑΠΟΕΛ. Μέσα οι Εφραίμ-Φετφατζίδης, εκτός οι Κβιλιτάια-Μαρκίνιος.
23/09/2023
21:58
65' Αλλαγή για την Ανόρθωση. Εκτός ο Ουαρίς, μέσα ο Τσίκο.
23/09/2023
21:54
62' Aλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Μέσα ο Κρέσπο, έξω ο Βιγιαφάνες.
23/09/2023
21:49
57' Kαλή στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Κβιλιτάια έπιασε την κεφαλιά σχεδόν ανενόχλητος και ο Μιχαήλ απέκρουσε δύσκολα.

23/09/2023
21:37
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
23/09/2023
21:37
46' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Μέσα ο Γουίλσον, εκτός ο Εντονγκαλά
23/09/2023
21:34
Το γκολ της ισοφάρισης από τον Φερέιρα
23/09/2023
21:22
Απευθείας κόκκινη σε Σα Πίντο και Γκαγιέγο!

Έντονο επεισόδιο αμέσως μετά τη λήξη του ημιχρόνου και ο Ιταλός ρέφερι έδειξε αμέσως απευθείας κόκκινη και στους δύο προπονητές. Χωρίς τους τεχνικούς τους θα επιστρέψουν οι δύο ομάδες.

23/09/2023
21:21
45'+5 Τέλος πρώτου ημιχρόνου!
23/09/2023
21:20
45'+5 ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση!

Μετά από σπουδαία κούρσα, ο Ουαρίς έφυγε μόνος, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και έδωσε στον Φερέιρα ο οποίος με εύστοχο δυνατό σουτ νίκησε τον Μπέλετς.

23/09/2023
21:19
45'+4 Πολύ καλή στιγμή για την Ανόρθωση

Κεφαλιά από τον Κάργα, μόλις έξω η μπάλα!

23/09/2023
21:15
45' Πέντε λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
23/09/2023
21:12
43' Στον Σα Πίντο αφιέρωσε το γκολ ο Κβιλιτάια.
23/09/2023
21:10
41' Κίτρινη στον Φερέιρα.
23/09/2023
21:09
39' Δοκάρι για την Ανόρθωση

Δυνατό πλασέ από τον Φερέιρα μετά από φάση διαρκείας, σταμάτησε στο δοκάρι η μπάλα.

23/09/2023
21:07
37' Απαντά στις ευκαιρίες η Ανόρθωση

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Γκερέρο έπιασε το σουτ το οποίο σταμάτησε στα σώματα ενώ είχε κατεύθυνση προς την εστία.

23/09/2023
21:06
37' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Σουτ του Μαρκίνιος από το ύψος της περιοχής, ψηλά έξω η μπάλα.

23/09/2023
21:02
32' Ακυρώθηκε γκολ της Ανόρθωσης

Ο Φερέιρα σκόραρε με δυνατό πλασέ, ωστόσο ήταν εκτεθειμένος και το γκολ ακυρώθηκε μετά τον έλεγχο και του VAR.

23/09/2023
21:01
31' Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης
23/09/2023
20:59
30' Ψάχνει τις λύσεις ο Γκαγιέγο

Ο προπονητής της Ανόρθωσης δίνει συνεχώς οδηγίες στους παίκτες του μετά το γκολ που δέχθηκε η ομάδα του. Αρκετά τα λάθη στη μεσαία γραμμή από τους γηπεδούχους.

23/09/2023
20:53
24' Καλή στιγμή για την ομάδα της πρωτεύουσας

Απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Μαρκίνιος, έδιωξε δύσκολα ο Μιχαήλ.

23/09/2023
20:50
21' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ!

Εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Κβιλιτάια. 1-0 για τους φιλοξενούμενους!

23/09/2023
20:49
20' Πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ για χέρι του Ουαρίς εντός περιοχής.
23/09/2023
20:47
18' Κίτρινη στον Βιγιαφάνες για σκληρό μαρκάρισμα.
23/09/2023
20:46
Έντονος στον πάγκο ο Σα Πίντο

Με το μπλοκάκι στο χέρι βρίσκεται ο προπονητής του ΑΠΟΕΛ ο οποίος δεν είναι ευχαριστημένος με την εικόνα της ομάδας του. Δίνει συνεχώς οδηγίες και ζητά να ακολουθηθεί το πλάνο του.

23/09/2023
20:41
12' Πρώτη προϋπόθεση για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Κβιλιτάια έδωσε στον Μαρκίνιος ο οποίος έπιασε το μακρινό σουτ, που σταμάτησε στο σώμα του Κάργα.

23/09/2023
20:40
11' Έτσι υποδέχθηκαν οι φιλάθλοι των δύο ομάδων τους ποδοσφαιριστές
23/09/2023
20:38
8' Ισοζυγισμένο το παιχνίδι

Με περισσότερη αυτοπεποίθηση μπήκε η Ανόρθωση, ωστόσο ο ΑΠΟΕΛ προσπαθεί να κερδίσει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Λείπει η μεγάλη ευκαιρία, όμως ο ρυθμός του αγώνα είναι πολύ καλός.

23/09/2023
20:33
4' Πρώτη προϋπόθεση στο παιχνίδι

Ο Πέτροβις έδιωξε επικίνδυνη σέντρα μπροστά από την εστία του Μπέλετς, πριν σκοράρει ο Καστέλ.

23/09/2023
20:30
1' Έναρξη του αγώνα.
23/09/2023
20:26
Είσοδος των ομάδων στον αγωνιστικό χώρο.
23/09/2023
20:25
Τίμησε τον Τραϊανό Δέλλα η διοίκηση της Ανόρθωσης, για την προσφορά του στην ομάδα.