«Κράτησε» ισοπαλία με Ανόρθωση και... κορυφή ο Απόλλωνας (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 29/11/2021 - 19:43

Ισοπαλία σαν... νίκη!

Ανόρθωση και Απόλλωνας έμειναν στο ισόπαλο 1-1 στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», σε ένα πολύ μεγάλο ματς της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Οι «γαλάζιοι» ήταν αυτοί που κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Νταμπό στο 9ο λεπτό, ενώ η ομάδα της Αμμοχώστου «απάντησε» με τον Ουάρντα στο 51'.

Ένα αποτέλεσμα που αφήνει ικανοποιημένη την ομάδα της Λεμεσού, η οποία παίζοντας με δέκα ποδοσφαιριστές, έπειτα από την αποβολή του Ρομπέρζ στο 74ο λεπτό, κατάφερε να αποφύγει την ήττα και ταυτόχρονα να κρατήσει την μοναξιά της κορυφής.

Η «Κυρία» από την άλλη, δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη που τόσο πολύ ήθελε, αν και είχε ανεβασμένη απόδοση, στο τέλος «πλήρωσε» τις μεγάλες χαμένες ευκαιρίες και έμεινε για άλλο ένα ματς χωρίς τρίποντο.

Με αυτή την ισοπαλία η Ανόρθωση ανέβηκε στην 7η θέση με 13 βαθμούς και την επόμενη (12η) αγωνιστική υποδέχεται το Σάββατο (4/12, 19:00) την ΠΑΕΕΚ στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Αντίθετα ο Απόλλωνας παρέμεινε στην κορυφή με 25 βαθμούς και στο +1 πλέον από την 2η ΑΕΚ και την ερχόμενη Δευτέρα (6/12, 19:00) φιλοξενείται από τον Εθνικό Άχνας στο Δασάκι.

Στο 6' η πρώτη τελική του ματς, με τον Κατελάρη να πιάνει αρχικά την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Στορ έπιασε τη δεύτερη από πλάγια δεξιά και έστειλε τη μπάλα έξω.

Τρία λεπτά μετά, ο Απόλλωνας άνοιξε το σκορ. Ο Αλμπάνης έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Στορ πρώτα έπιασε την κεφαλιά προς στα πίσω, εκεί όπου ο Νταμπό με νέα κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

0

Στο 14ο λεπτό, ο Καλτσάς δοκίμασε ένα δυνατό σουτ από πλάγια δεξιά της περιοχής, με τον Ρομπέρζ να βάζει σωτήρια το πόδι του και να αποκρούει.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Κορέια έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Πόποβιτς με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα έξω.

Στο 26' ο Ζράντι δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής, με τον Λόρια να μαζεύει εύκολα.

Πέντε λεπτά μετά, ο Αλμπάνης με ωραία ατομική προσπάθεια πάτησε περιοχή και έκανε το πλασέ από κοντά, με τον Χουσμπάουερ να πέφτει σωτήρια σε τάκλιν, με τον Ζράντι με δεύτερη προσπάθεια να στέλνει τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

0

Στο 41ο λεπτό, ο Χαμάς γύρισε στην περιοχή για τον Ζράντι, ο οποίος έπιασε το σουτ από το ύψος του πέναλτι και έστειλε τη μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, στο 45', ο Καλτσάς εκτέλεσε το φάουλ στην περιοχή, με τον Ρισβάνη να πιάνει την κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια.

0

Στο 46' η πρώτη τελική του δευτέρου μέρους, με τον Αλμπάνη να δοκιμάζει ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής και τον Λόρια να αποκρούει σταθερά.

Πέντε λεπτά μετά, η Ανόρθωση έφερε το ματς στα ίσα. Ο Αμπαρτζουμιάν έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Ουάρντα με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

0

Στο 66ο λεπτό, ο Αλμπάνης έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Νταμπό έκανε με τη μια το σουτ, η μπάλα κόντραρε και πέρασε σε κόρνερ.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Αλμπάνης έστρωσε έξω για τον Νταμπό, το σουτ του οποίου πέρασε ψηλά άουτ.

Στο 74' ο Απόλλωνας έμεινε με δέκα, αφού ο Ρομπέρζ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα στον Ιωάννου και μέσω εξέτασης VAR από τον διαιτητή.

0

Δύο λεπτά μετά, ο Ουάρντα δοκίμασε να απειλήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ και ο Γιοβάνοβιτς απέκρουσε εύκολα.

Στο 82ο λεπτό, ο Χριστοφή έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Ντέλετιτς έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα σταμάτησε στο κεφάλι του Χαμάς που έσωσε.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, στο 87', ο Κορέια σέντρα στην περιοχή και ο Ντέλετιτς απέναντι στον Γιοβάνοβιτς σημάδεψε το αριστερό δοκάρι.

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Αραγιούρι (46' Αντωνιάδης), Ρισβάνης, Κορέια, Αρτυματάς, Χουσμπάουερ, Πόποβιτς (46' Ρουσιάς), Καλτσάς (67' Χριστοφή), Ουάρντα, Χριστοδουλόπουλος (70' Ιωάννου).

Απόλλωνας (Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ): Α. Γιοβάνοβιτς, Φιλιώτης, Κατελάρης, Ρομπέρζ, Χαμάς (88' Αλεσάμι), Κολ, Σπόλιαριτς (68' Ίλιεφ), Ζράντι, Αλμπάνης (76' Β. Γιοβάνοβιτς), Νταμπό, Στορ (68' Ψύχας).