Τρομερός Άρης, άφησε εκτός την Ανόρθωση με «τριάρα» και... βγήκε Ευρώπη (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 21/5/2022 - 20:53

Σοκ από τη μια, γράφτηκε ιστορία από την άλλη!

Ένας τρομερός Άρης «άλωσε» το «Αντώνης Παπαδόπουλος» και νίκησε με 0-3 την Ανόρθωση, αφήνοντας την εκτός Ευρώπης για... να βγει αυτός για πρώτη φορά στην ιστορία του, στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Στον «τελικό Ευρώπης» ανάμεσα στις δύο ομάδες, η «ελαφρά ταξιαρχία» με μια εξαιρετική εμφάνιση πήρε την πολυπόθητη νίκη που χρειαζόταν και κατάφερε να κλείσει «ονειρικά» μια... ονειρεμένη σεζόν.

Τεράστιο «κάζο» για την ομάδα της Αμμοχώστου, η οποία χρειαζόταν απλά τον ένα βαθμό για να πάρει ευρωπαϊκό εισιτήριο, δέχθηκε βαριά ήττα και έμεινε εκτός Ευρώπης σε μια πολύ μεγάλη αποτυχία για τον σύλλογο, με την επόμενη μέρα να θεωρείται δύσκολη.

Τα γκολ για την ομάδα της Λεμεσού πέτυχαν οι Γιανγκό (43') και Σπόλιαριτς (63', 69') και θα αρχίσει τις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις από τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Conference League.

Στο 5' η πρώτη τελική του ματς, με τον Κορέια να κάνει τη σέντρα από αριστερά, τον Αμπαρτζουμιάν να πιάνει την κεφαλιά στον περιοχή και τον Βανά να αποκρούει σταθερά.

Ένα λεπτό μετά, ο Καζού εκτέλεσε το φάουλ με σέντρα στην περιοχή και ο Ντζιαβέ δεν μπόρεσε από κοντά να βρει τη μπάλα που έφυγε παράλληλα έξω.

Στο 26ο λεπτό, ο Χουσμπάουερ δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής και ο Βανά μάζεψε.

Στο 43' ο Άρης κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Γιαμπλόνσκι έπιασε το σουτ, με τη μπάλα να στρώνεται στον Γιανγκό κι αυτός μόνος με πλασέ από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

0

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, στο 45+2', οι φιλοξενούμενοι «άγγιξαν» και δεύτερο γκολ, με τον Σικόρσκι να εκμεταλλεύεται το λάθος στην άμυνα, όμως καθυστέρησε να εκτελέσει και το πλασέ του έφυγε άουτ.

Στο 51' η πρώτη φάση στο β' μέρος, με τον Ουάρντα να γυρίζει από αριστερά και ο Βερχόβετς με σουτ έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Έξι λεπτά μετά, ο Χριστοδουλόπουλος δοκίμασε να απειλήσει με ένα δυνατό μακρινό σουτ και η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

Στο 60ο λεπτό, ο Χριστοδουλόπουλος έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Κορέια στην περιοχή με σουτ με τη μια έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Άρης κατάφερε να πετύχει και δεύτερο γκολ. Ο Μπαμπίκα έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Σπόλιαριτς με κεφαλιά από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-2.

0

Στο 65' ο Ουάρντα έκανε το πλασέ από αριστερά της περιοχής και η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Πέντε λεπτά μετά, ο Άρης πέτυχε και τρίτο τέρμα. Ο Σικόρσκι έκανε τη σέντρα από δεξιά και μετά από αδράνεια στην άμυνα, ο Σπόλιαριτς πλάσαρε από κοντά και σκόραρε για το 0-3.

0

Στο 79ο λεπτό τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα για την Ανόρθωση, με τον Χριστοδουλόπουλο να δέχεται απευθείας κόκκινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Μπράουν βγήκε μόνος απέναντι στον Λόρια και το πλασέ του πέρασε έξω.

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Αραγιούρι, Αρτυματάς, Κορέια, Βερχόβετς (53′ Ντέλετιτς), Ιωάννου (74′ Χρυσοστόμου), Χούσμπαουερ, Ουάρντα (81′ Καλτσάς), Χριστοφή, Χριστοδουλόπουλος.

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βανά, Γιαγκό, Ντελμίρο, Μπρόρσον, Καζού, Γιαμπλόνσκι, Μπράουν, Σπόλιαριτς (74′ Φράγκος), Μπαμπίκα (81 Γκαρσία), Ντζιαβέ (61′ Σλόγκαρ), Σικόρσκι (74′ Μουσούντα).