«Καθάρισε» τη Δόξα και επέστρεψε στις νίκες η Ανόρθωση (ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 21/10/2022 - 20:57

Επιτέλους... νίκη!

Η Ανόρθωση επικράτησε με 2-0 της Δόξας στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, επιστρέφοντας στα νικηφόρα αποτελέσματα.

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερες δυσκολίες, η «Κυρία» κατάφερε να πάρει το πρώτο φετινό εντός έδρας τρίποντο και πρώτο με τον Τσίσκο Μουνιόθ στον πάγκο.

Λίγα πράγματα από την ομάδα της Κατωκοπιάς, η οποία δεν μπόρεσε να κάνει κάτι και δέχθηκε την 4η συνεχόμενη ήττα στο πρωτάθλημα.

Το σκορ άνοιξε στο 33ο λεπτό με αυτογκόλ του Αντενόν, ο Χαρογιάν απλοποίησε τα πράγματα στο 58' και ο Χρυσοστόμου στο 80ο λεπτό σημείωσε το τελικό 3-0.

Με αυτή τη νίκη η Ανόρθωση ανέβηκε στην 7η θέση με 11 βαθμούς και την επόμενη (9η) αγωνιστική φιλοξενείται τη Δευτέρα (31/10, 19:00) από την Ομόνοια στο ΓΣΠ, ενώ προηγουμένως την ερχόμενη Τετάρτη (26/10, 17:00) φιλοξενείται από την ΠΑΕΕΚ στο «Μακάρειο» σε μονό ματς για την πρώτη φάση του κυπέλλου.

Από την άλλη, με την ήττα της η Δόξα παρέμεινε στην 10η θέση με 7 βαθμούς και την επόμενη Δευτέρα (31/10, 19:00) υποδέχεται τον Άρη στο «Γλαύκος Κληρίδης».

Στο 15' και από πλευράς Ανόρθωσης η πρώτη τελική του ματς, με τον Κορέια να κάνει τη σέντρα από αριστερά και τον Ουάρντα με κεφαλιά να στέλνει τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Εννιά λεπτά μετά, η Ανόρθωση κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Αντωνίου έκανε τη σέντρα από δεξιά, με τον Αντεντόν στην προσπάθεια του να διώξει έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-0.

0

Στο 28ο λεπτό, ο Πάντσεον βρήκε ωραία στην περιοχή τον Ουάρντα, ο οποίος βρέθηκε απέναντι στον Σισκόφσκι, έκανε με τη μια το ψηλοκρεμαστό πλασέ και έστειλε τη μπάλα έξω.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Κορέια έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Ουάρντα έπιασε το σουτ στην κίνηση, στέλνοντας τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στο 36' ο Μπένι δοκίμασε ένα καλό σουτ, εκτός περιοχής, με τον Λόρια να μπλοκάρει σταθερά.

Οκτώ λεπτά μετά, ο Αντωνίου δοκίμασε ένα δυνατό μακρινό σουτ, με τη μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια.

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, 45'+5, ο Αντωνίου έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Νινγκά έπιασε το γυριστό σουτ και ο Σισκόφσκι έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

Στην πρώτη τελική του β' μέρος, στο 58ο λεπτό, η Ανόρθωση πέτυχε και δεύτερο γκολ. Ο Χριστοδουλόπουλος εκτέλεσε το κόρνερ, η μπάλα πέρασε στο δεύτερο δοκάρι και ο Χαρογιάν με δυνατό σοτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

0

Δύο λεπτά μετά, ο Σόμπτζικ βγήκε μόνος απέναντι στον Λόρια, όμως ο Γεωργιανός βγήκε έγκαιρα και έκοψε το πλασέ.

Στο 80' η Ανόρθωση πέτυχε και τρίτο τέρμα. Ο Κίκο έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Χρυσοστόμου με κεφαλιά από κοντά σκόραρε για το 3-0.

0

Ανόρθωση (Τσίσκο Μουνιόθ): Λόρια, Αντωνίου, Χαρογιάν, Μπαϊσίνιο (65′ Κορρέα), Κίκο, Πάντσεον (65′ Χρυσοστόμου), Σάμπο (46′ Ιωάννου), Ουάρντα, Κορέια (55′ Γουαρίς), Χριστοδουλόπουλος, Νινγκά.

Δόξα (Ρικάρντο Σέου): Σισκόφσκι, Στυλιανού (35′ Μέσκα), Αντενόν, Καραμανώλης, Κοβάσεβιτς, Ασαμόα, Ολιβέιρα, Παυλίδης (35′ Τιντζανί), Ίλιτς (66′ Αμπντουλαχί), Βαγιέχο, Σαντίκ (27′ Σόπτζικ).

0

Τσίσκο Μουνιόθ (Ανόρθωση):«Πρώτα από όλα συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την πρώτη μας νίκη εντός έδρας. Είμαι χαρούμενος μαζί τους, δούλεψαν σκληρά αυτές τις δύο βδομάδες. Είμαι πολύ χαρούμενος με την ομάδα, πρέπει να βελτιώσουμε πολλά πράγματα, δουλεύουμε σκληρά κάθε μέρα. Τώρα είναι σημαντικό να επικεντρωθούμε στο παιχνίδι κυπέλλου, είναι πολύ σημαντικό. Πρέπει να έχουμε τη σωστή νοοτροπία».

Για το τι θέλει να βελτιώσει κυρίως ενόψει του ντέρμπι με την Ομόνοια: «Η ομάδα μας κάθε βδομάδα έχει διαφορετική κατάσταση με βάση τον αντίπαλο και το πώς θέλουμε να παίξουμε. Πρέπει να συνεχίσουμε στην ίδια νοοτροπία. Έχουμε αρκετά να βελτιώσουμε, τον έλεγχο της μπάλας, την αποτελεσματικότητα στις πολλές ευκαιρίες μας. Θέλουμε να έχουμε τον έλεγχο. Επίσης πιστεύω η ομάδα βελτιώνεται σε αυτές τις καταστάσεις, αρκετές ευκαιρίες, δύο μεγάλες ευκαιρίες με τον Ουάρντα μετά το 1-0 και αρκετές στο δεύτερο ημίχρονο. Είπα όταν ήρθα ότι θέλω να είμαστε νικητές, όχι μόνο στα αποτελέσματα αλλά και στην εμφάνιση, το στιλ μας, πάντα να προσπαθούμε για πολλές καλές ευκαιρίες».

Για τη διαιτησία και το ότι έγινε λάθος σε δεύτερο σερί παιχνίδι: «Πάντα προσπαθώ να σέβομαι τους διαιτητές και να μην μιλώ για αυτούς. Είναι αλήθεια πως στα τελευταία παιχνίδια είχαμε αυτή την κατάσταση. Δεν ξέρω αν ήταν πέναλτι. Δεν μιλώ ποτέ για τους διαιτητές. Κάνουν δύσκολη δουλειά. Οι αποφάσεις σε αυτά τα δύο παιχνίδια δεν ήταν καλές για εμάς, με το γκολ που είχε φάουλ αλλά μέτρησε και το πέναλτι σήμερα που δεν δόθηκε, αλλά προτιμώ κάποιες φορές να μην λέω κάτι».

Δημήτρης Χριστοφόρου (Ανόρθωση): «Ευχαριστούμε τον κόσμο, Παρασκευή βράδυ, όντως τους πικράναμε αλλά αρκετοί βρήκαν τον δρόμο για το γήπεδο και στήριξαν την ομάδα. Τους ευχαριστούμε. Ξέρουμε ότι η πορεία μέχρι τώρα δεν ήταν αυτή που έπρεπε και απογοητεύτηκαν αλλά αυτή είναι η διαφορά και το μεγαλείο του Ανορθωσιάτη, μπορεί να κράζει από το Σάββατο μέχρι την Παρασκευή αλλά όταν ξυπνήσει την Παρασκευή δεν το κάνει η καρδιά του να είναι μακριά από την αγάπη του, για αυτό είναι το πιο πιστό κοινό της Κύπρου.

Για τα αγωνιστικά μίλησε ο προπονητής και δεν υπάρχει κάτι να προστεθεί, είναι μια νίκη, συνεχίζουμε, αυτό είναι το μόνο μήνυμα που θέλουμε να στείλουμε.

Όμως υπάρχουν κι άλλα, αν και διαβάζουμε πως ο κ. Μάζιτς δεν δίνει μεγάλη σημασία σε ό,τι του λέμε όλες οι ομάδες αλλά κάποια πράγματα δεν μπορούν να μείνουν ασχολίαστα. Ξεκαθαρίσαμε πως η ανοχή μας έχει τελειώσει, και σήμερα σε ένα παιχνίδι χαλαρό με το σκορ στο 3-0, ο κόσμος χειροκροτούσε, τραγουδούσε για την Αμμόχωστο, θα πηγαίναμε ήρεμοι το Σαββατοκύριακό μας, κατάφεραν να στείλουν τον κόσμο σπίτι με τα νεύρα γιατί μια πολύ απλή φάση δεν ασχολήθηκε καν το VAR και ο διαιτητής δεν μπορούμε να κάνουμε πως δεν την είδε, και δεν δόθηκε ένα καθαρό πέναλτι. Δεν θα επηρέαζε τον αγώνα, που λέει ο λόγος να την εξετάσουν απλά και μόνο για να μην φωνάζει ο κόσμος.

Συμφωνήσαμε να είμαστε εποικοδομητικοί, κάνουμε συναντήσεις με την ομοσπονδία, ακούμε δικαιολογίες, αλλά όταν στα πιο απλά δεν τα καταφέρνουμε, συγνώμη αλλά αυτό δεν μπορεί να συνεχιστεί. Τουλάχιστον στο VAR πρέπει να είναι ξένοι, οι φάσεις που καθορίζουν αποτελέσματα τουλάχιστον αυτές να τις γλιτώνουμε. Δεν είναι μόνο αυτές που γίνονται και δεν τα πιστεύουμε όμως τουλάχιστον τα πολύ χοντρά να τα αποφεύγουμε. Το σημερινό ήταν υπερβολικά εύκολο για να γίνει λάθος. Δεν είπαμε μέχρι τώρα βαρετές κουβέντες, δεν είμαστε η ομάδα που θα βγει στα τραπέζια που λέμε όμως δεν είμαστε και κορόιδα. Πρέπει να αντιληφθούν όλοι πως όποιος έρχεται να σφυρίξει την Ανόρθωση Αμμοχώστου, το λιγότερο που οφείλει είναι να τη σέβεται». (Cablenet)

Ρικάρντο Σέου (Δόξα): «Όταν χάνουμε 3-0 είναι πολύ δύσκολο να εξηγήσεις κάποτε τι συνέβη στο γήπεδο. Όταν είχαμε τον έλεγχο σκοράραμε στην εστία μας, ένα γκολ που συμβαίνει μια φορά στη ζωή. Το τι έγινε ήταν απίστευτο για την ομάδα μου. Είναι μια περίοδος πολύ κακή για εμάς, κάθε λάθος που κάνουμε το πληρώνουμε ακριβά αλλά μετά παίρνουμε τον έλεγχο, δημιουργήσαμε. Το δεύτερο και το τρίτο γκολ ήταν απίστευτα. Χάσαμε την ψυχραιμία μας, την αυτοπεποίθηση μας, η Ανόρθωση μπορούσε να σκοράρει κι άλλο γκολ, αλλά μέχρι τότε δημιουργούσαμε, μας έλειπε η τελευταία πάσα. Ήταν κάπως άδικο, μέχρι το 2-0 είχαμε περισσότερο έλεγχο. Η ομάδα μου ίσως πίστεψε πως ήρθαν τα Χριστούγεννα όμως έχουμε ακόμη δύο μήνες, δεν μπορούν να συμβαίνουν αυτά. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι συνεχώς δεχόμαστε γκολ, πρέπει να βελτιωθούμε, να το σκεφτούμε, έχουμε μέρες, παίζουμε την άλλη Δευτέρα, να βρούμε τι δεν πάει σωστά. Σήμερα δεν κάναμε αρκετά για να πάρουμε αποτέλεσμα».