Ανόρθωση-Καρμιώτισσα: Ένταση και διακοπή στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» (ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 23/12/2022 - 20:50

Διακοπή στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» και τον αγώνα ανάμεσα σε Ανόρθωση και Καρμιώτισσα για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

Λίγο μετά το 0-2 των φιλοξενουμένων, στο 74ο λεπτό, δημιουργήθηκε ένταση στις εξέδρες και οι οπαδοί των γηπεδούχων έριξαν κροτίδες και διάφορα αντικείμενα στον αγωνιστικό χώρο.

0

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα την προσωρινή διακοπή του αγώνα, με τον διαιτητή να στέλνει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια και να δίνει... δεύτερη ευκαιρία.

Στην επιστροφή τους όμως, οι οπαδοί συνέχισαν να ρίχνουν αντικείμενα, έτσι ο Κωνσταντίνος Φελλάς αποφάσισε την οριστική διακοπή του ματς και η ομάδα της Αμμοχώστου βρίσκεται σε εξαιρετικά δύσκολη θέση.

«Ο αγώνας της 16ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Cyta μεταξύ της Ανόρθωσης και της Καρμιώττισσας διακόπησε στο 74ο λεπτό. Την στιγμή της διακοπής, η Καρμιώτισσα ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0. Για την τύχη του αγώνα θα αποφασίσει ο Αθλητικός Δικαστής της ΚΟΠ», αναφέρει σε ανακοίνωση της η Κυπριακή Ομοσπονδία Ποδοσφαίρου.

0

Στο 2' η πρώτη τελική του ματς. Διαγώνιο σουτ του Νινγκά, σε κόρνερ ο Κνόμπλοχ.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Ουάρντα δοκίμασε να σκοράρει εντυπωσιακά, όμως το ανάποδο σουτ που επιχείρησε δεν είχε δύναμη και μπλόκαρε εύκολα ο Κνόμπλοχ.

0

Στο 18ο λεπτό, ο Ουάρντα έκανε ωραία ενέργεια και σουτ, με τον Κνόμπλοχ να διώχνει σε κόρνερ.

Έξι λεπτά μετά, ο Ουάρντα ψήλωσε στην μπάλα στον Γουαρίς, αυτός σούταρε στο κατέβασμα της μπάλας, που κόντραρε και πέρασε σε κόρνερ.

Στο 25' και στην πρώτη τελική της στον αγώνα, η Καρμιώτισσα άνοιξε το σκορ. Ο Σέλουσκα «έκλεψε» από τον Αμπαρτζουμιάν στα αριστερά και έκανε τη σέντρα στην περιοχή, εκεί όπου ο Κουλιμπαλί με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

0

Στο 24ο λεπτό, ο Νινγκά δοκίμασε ένα καλό σουτ εκτός περιοχής, με τη μπάλα να περνάει λίγο πάνω από την εστία.

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Γουαρίς έστρωσε στον Χρυσοστόμου, ο οποίος δοκίμασε ευρισκόμενος έξω από την περιοχή, σουτάροντας και στέλνοντας την μπάλα πάνω από την εστία.

Στο 52' η πρώτη τελική του β' μέρους, με τον Ράντονιτς να δίνει στον Φερέιρα, ο οποίος προσπάθησε με σουτ εντός περιοχής, αλλά έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Στο 64ο λεπτό, η Ανόρθωση είχε διπλή προσπάθεια, πρώτα με σουτ του Παρούτη που βρήκε στον Χούμποτσαν και ύστερα με σουτ του Ουάρντα, ο οποίος έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία.

Τρία λεπτά μετά, ο Φερέιρα δοκίμασε ένα σουτ εκτός περιοχής, ήταν άστοχο και πέρασε έξω.

Στο 71ο λεπτό, η Καρμιώτισσα πέτυχε και δεύτερο γκολ. Ο Λόρια δεν έδιωξε σωστά, ο Αμπαρτζουμιάν δεν πρόλαβε, ο Τάντι παρενέβη και έδωσε για τον Κουλιμπαλί, ο οποίος σούταρε και σκόραρε για το 0-2.

0

Ανόρθωση (Τσίσκο Μουνιόθ): Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Μπαϊσίνιο, Χαρογιάν, Κίκο (34′ Χρυσοστόμου, 57′ Εμπραλίτζε), Παρούτης, Πάντσεον, Ιωάννου,  Ουάρντα, Γουαρίς (46′ Γουαρίς), Νινγκά (46′ Ράντονιτς).

Καρμιώτισσα (Σωφρόνης Αυγουστή): Κνόμπλοχ, Τσελούτκα, Μαλόνε, Xούμποτσαν, Τάντι, Ντούμπια (60′ Καλτσάς), Οικονομίδης, Ελ Αλουχί, Μπεν Σαλάμ, Κουλιμπαλί, Ζελάγια (60′ Ντούρις).