Έχασε (και) από την ΠΑΕΕΚ και... βυθίστηκε η Ανόρθωση (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 4/12/2021 - 20:55

«Κυρία» σε... ελεύθερη πτώση!

Η Ανόρθωση ηττήθηκε (και) από την ΠΑΕΕΚ με 2-3 στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

Η ομάδα της Αμμοχώστου έκανε μεγάλο πισωγύρισμα, εκεί όπου έδειχνε να επιστρέφει, δεχόμενη «στραπάτσο» από την ομάδα της Κερύνειας που πήρε ιστορική νίκη.

Το σύνολο του Τιμούρ Κετσπάγια «πλήρωσε» ξανά τα πολλά ατομικά λάθη και τις χαμένες ευκαιρίες και «βυθίστηκε» ακόμη περισσότερο.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων με τους Νάντο (34') και Ενόχ (41'), η «Κυρία» ισοφάρισε με Κορέια (45') και Αμπαρτζουμιάν (62'), με τον Έσελινγκ στο 72ο λεπτό να «γράφει» το τελικό 2-3.

Με αυτή την ήττα η Ανόρθωση παρέμεινε στην 7η θέση με 13 βαθμούς και την ερχόμενη Πέμπτη (9/12, 19:45) φιλοξενείται από την Παρτιζάν, στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Conference League.

Αντίθετα η ΠΑΕΕΚ έμεινε στην 11η θέση αλλά έφτασε τους 11 βαθμούς και την επόμενη (13η) αγωνιστική υποδέχεται το Σάββατο (11/12, 19:00) τον Εθνικό στο «Μακάρειο».

Στο 12' η πρώτη τελική του ματς, με τον Χριστοδουλόπουλο να επιχειρεί να απειλήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ και να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι.

Τέσσερα λεπτά μετά, ο Χριστοδουλόπουλος δοκίμασε ξανά το ίδιο, με τη μπάλα αυτή τη φορά να περνάει λίγο έξω.

0

Στο 18ο λεπτό και μετά από εκτέλεση φάουλ του Πόποβιτς, ο Χριστοδουλόπουλος έπιασε την κεφαλιά από κοντά με τον Πρόσεκ να αποκρούει δύσκολα.

Στο 30' ο Πόποβιτς έκανε το σουτ και ο Ουάρντα δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή, με τη μπάλα να περνάει έξω.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, η ΠΑΕΕΚ άνοιξε το σκορ. Ο Δημητρίου έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Νάντο με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

0

Στο 36ο λεπτό, ο Γιάνσεν δοκίμασε το σουτ εντός περιοχής, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω.

Οκτώ λεπτά μετά, η ΠΑΕΕΚ πέτυχε και δεύτερο γκολ. Ο Δημητρίου ξανά με ωραία σέντρα από δεξιά, βρήκε τον Ενόχ στην περιοχή που με κοντινή προβολή σκόραρε για το 0-2.

0

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, στο 45', η Ανόρθωση μείωσε το σκορ. Ο Χριστοδουλόπουλος βρήκε ωραία τον Ουάρντα που δεν μπόρεσε να νικήσει από κοντά τον Πρόσεκ, κάτι που κατάφερε με δεύτερη προσπάθεια και σε κενή εστία ο Κορέια για το 1-2.

0

Στο 58' η πρώτη τελική του δευτέρου μέρους, με τον Χριστοδουλόπουλο να κάνει το πλασέ από κοντα και τον Δημητρίου να προλαβαίνει πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Τέσσερα λεπτά μετά, η Ανόρθωση έφερε το ματς στα ίσα. Ο Ουάρντα έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Χριστοφή έπιασε την κεφαλιά και ο Πρόσεκ απέκρουσε, με τον Αμπαρτζουμιάν με προβολή στην επαναφορά να σκοράρει για το 2-2.

0

Στο 65ο λεπτό, ο Χριστοδουλόπουλος έκανε τη σέντρα στην περιοχή, με τον Ουάρντα να πιάνει την κεφαλιά και να στέλνει λίγο έξω τη μπάλα.

Έξι λεπτά αργότερα, η ΠΑΕΕΚ πήρε εκ νέου προβάδισμα. Μετά από σέντρα στην περιοχή, ο Καπαρτής έκανε την προβολή και η μπάλα βρήκε στο δοκάρι, με τον Αμπαρτζουμιάν να διώχνει πάνω στη γραμμή και τον Έσελινγκ στην επαναφορά να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-3.

0

Στο 76' ο Αμπαρτζουμιάν έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Ουάρντα με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα έξω.

Δέκα λεπτά μετά, ο Χριστοδουλόπουλος δοκίμασε με απευθείας εκτέλεση φάουλ και η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Αντωνιάδης, Ρισβάνης, Κορέια, Ιωάννου (82′ Ρουσιάς), Χούσμαπουερ, Πόποβιτς (46′ Κατσαράβα), Ουάρντα, Χριστοφή (62′ Ντέλετιτς), Χριστοδουλόπουλος.

ΠΑΕΕΚ (Μάκης Σεργίδης): Πρόσεκ, Δημητρίου, Έσελινγκ, Μασέντο, Κούρος, Ντίας, Σουμαόρο, Γιάνσεν (60′ Καπαρτής), Νάντο (80′ Τίμερμανς), Αριστοτέλους, Ενόχ (80′ Χαραλάμπους).

Τιμούρ Κετσπάγια (Ανόρθωση): «Αυτό το πρόβλημα που έχουμε από την αρχή της σεζόν συνεχίζεται. Δεν μας αρκούν δύο γκολ για να κερδίσουμε. Είμαστε απογοητευμένοι, διότι δεν μπορέσαμε να κρατήσουμε το μομέντουμ μετά την ισοφάριση. Πρέπει να ματώσουμε εμείς για να βάλουμε γκολ και δεχόμαστε πολύ εύκολα τέρμα. Δεν μπορούμε να γυρίσουμε τον χρόνο πίσω, μας περιμένει ένα ευρωπαϊκό παιχνίδι, διατηρούμε ελπίδες για να περάσουμε. Είμαστε πολύ απογοητευμένοι.Στα ευρωπαϊκά είμαστε πολύ πιο οργανωμένοι, θα πάμε να διεκδικήσουμε πρόκριση. Κανένα παιχνίδι δεν είναι εύκολο, αν δεν δώσεις τον καλύτερο σου εαυτό δεν μπορείς να κερδίσεις. Απογοητεύσαμε τον κόσμο, δεν διαγράφουμε το τι κάναμε εδώ και πολύ καιρό, περιμένουμε να μας στηρίξει και στο τέλος να δούμε τι κάναμε. Δεχόμαστε πολύ εύκολα γκολ, παίξαμε και με τρεις και με τέσσερις, δεν έχουμε και την τύχη υπέρ μας. Αν βάζαμε γκολ, θα ήταν διαφορετικά, δεχόμαστε με δικά μας λάθη γκολ. Πιστέψαμε σήμερα πως θα ήταν εύκολο παιχνίδι, δεχθήκαμε δύο γκολ χωρίς να το καταλάβουμε, βαλαμε δύο γκολ, αλλά στην επόμενη φάση δεχθήκαμε ξανά γκολ. Αμυντικά δεν είμαστε αυτοί που πρέπει».

Μάκης Σεργίδης (ΠΑΕΕΚ): «Θα περιμένω μέχρι τις 22 Δεκεμβρίου. Μαζί μου περιμένουν και κάποιοι παίκτες. Θέλουμε να παλέψουμε να κρατήσουμε την ομάδα στην κατηγορία. Αυτό θα γίνει μόνο αν ενισχυθεί η ομάδα. Υπάρχει σχέση ειλικρίνειας με τον πρόεδρο, αλλά είναι ανθρωπίνως αδύνατο να συνεχίσουμε μετά την 1η Ιανουαρίου με τα δεδομένα που έχουμε. Δεν μπορεί ομάδα Α’ Κατηγορίας να την τρέχουν τρεις άνθρωποι».