«Άντεξε» με τον Άρη και έκανε το δύο στα δύο ο Απόλλωνας (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 11/9/2021 - 21:53

Κράτησε και έκανε το δύο στα δύο!

Ο Απόλλωνας επικράτησε με 1-0 του Άρη στο Τσίρειο, για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος, παίρνοντας τη δεύτερη διαδοχική του νίκη.

Οι «γαλάζιοι» παρά το γεγονός ότι έπαιζαν με δέκα παίκτες από το 29' και την αποβολή του Χάμπου, εντούτοις κατάφεραν να πάρουν ένα πολύ σημαντικό τρίποντο.

Δέκα λεπτά μετά την αποβολή ο Γιάνγκα άνοιξε το σκορ και έμελε να ήταν το μοναδικό της αναμέτρησης.

Η «ελαφρά ταξιαρχία» πίεσε αρκετά, κυρίως στο δεύτερο μέρος, όμως οι παίκτες του Τσόρνιγκερ άντεξαν και πήραν το Λεμεσιανό ντέρμπι.

Με τη νίκη αυτή ο Απόλλωνας ανέβηκε στην κορυφή με 6 βαθμούς και την επόμενη (3η) αγωνιστική υποδέχεται τον ΑΠΟΕΛ στο Τσίρειο την επόμενη Κυριακή (19/9, 19:00). Από την άλλη, ο Άρης έμεινε στην 4η θέση με 3 βαθμούς και την ερχόμενη Παρασκευή (17/9, 19:00) φιλοξενείται από την ΠΑΕΕΚ στο «Μακάρειο».

Στο 10' η πρώτη τελική του αγώνα, με τον Γκάμπριελ να επιχειρεί ένα δυνατό μακρινό σουτ και τον Δημητρίου να αποκρούει δύσκολα.

Εφτά λεπτά μετά και μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ζράντι πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Γιάνγκα τη δεύτερη και η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στο 29ο λεπτό ο Απόλλωνας έμεινε με δέκα, έπειτα από την αποβολή του Χάμπου, ο οποίος αντίκρισε την κόκκινη κάρτα για δυνατό μαρκάρισμα στον Στεπίνσκι.

0

Δέκα λεπτά αργότερα όμως, ο Απόλλωνας κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Χαμάς έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Γιάνγκα με καρφωτή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

0

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Στεπίνσκι δοκίμασε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής και η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 68' η πρώτη ευκαιρία στο δεύτερο μέρος, με τον Καζού να δοκιμάζει το πλασέ εκτός περιοχής και να στέλνει τη μπάλα λίγο έξω.

Πέντε λεπτά μετά, ο Στεπίνσκι δοκίμασε ένα διαγώνιο σουτ εντός περιοχής και ο Δημητρίου μάζεψε.

Στο 79ο λεπτό, ο Καζού εκτέλεσε με σέντρα το φάουλ, ο Σίλντενφελντ έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Ζράντι εκτέλεσε το φάουλ με τη μπάλα να περνάει και τον Βάνα να αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ρονγκάλια έκανε το σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε βρήκε στο δοκάρι και έφυγε σε κόρνερ.

Άρης (Λιάσος Λουκά): Βάνα, Γιάγκο, Σίλντεφελντ, Ρονγκάλια, Καζού, Μπογκντάν, Ραντούτ (46′ Γκαρσία), Φράγκος (46′ Σλόγκαρ), Μπαμπίτσκα (19′ Πατσέκο – 78′ Σπόλιαριτς), Σικόρσκι (78′ Ανδρέου), Στεπίνσκι.

Απόλλων (Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ): Δημητρίου, Φιλιώτης, Ρομπέρζ, Κατελάρης, Χαμάς (72′ Στορ), Χ. Κυριάκου, Κολ, Ζράντι, Ίλιεφ (60′ Ουέλινγκτον), Πίττας, Γιάνγκα (72′ Αλεσάμι).

0

Λιάσος Λουκά (Άρης): «Ήταν ένα παιχνίδι ντέρμπι, ισοδύναμο από την αρχή. Δημιουργήσαμε περισσότερες προϋποθέσεις για να σκοράρουμε. Ο Απόλλωνας είναι ποιοτική ομάδα, κατάφερε να σκοράρει. Μετά την κόκκινη, ισορρόπησε κιόλας. Στο δεύτερο ημίχρονο προσπαθήσαμε να επιτεθούμε, ξέραμε πως ο αντίπαλος θα αμυνόταν, ήμασταν και άτυχοι. Δεν έχω παράπονο από τους παίκτες μου, ο Απόλλωνας πήρε μια σπουδαία νίκη και του αξίζουν συγχαρητήρια. Οι λεπτομέρειες κάνουν την διαφορά, θα πρέπει να δουλέψουμε περισσότερο στην αποτελεσματικότητα. Βλέπουμε τη συνέχεια, όλα τα παιχνίδια είναι δύσκολα, παιχνίδι με παιχνίδι θα ήμαστε καλύτεροι. Είναι γεγονός πως ο Άρης άλλαξε επίπεδο, έχουμε υψηλούς στόχους, θέλουμε να έχουμε ανταγωνιστική ομάδα. Οι νέοι ποδοσφαιριστές χρειάζονται χρόνο, φαίνεται πώς έχουμε κάνει πολύ καλές επιλογές. Έχουμε όλα τα φόντα να προχωρήσουμε και να φανεί στην πράξη πως έχουμε αλλάξει επίπεδο».

Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ (Απόλλωνας): «Πολύ σημαντική νίκη με 10 παίκτες. Οι παίκτες μου έδειξαν πείσμα και είμαι πολύ ευχαριστημένος με την εμφάνιση και τους τρεις βαθμούς. Η αμυντική μας λειτουργία ήταν πάρα πολύ καλή, επίσης πολύ καλός ο Δημήτρης πίσω από τους αμυντικούς. Γενικά ήταν μια πολύ καλή μέρα για όλους μας. Βλέπουμε μπροστά μας το δύσκολο παιχνίδι που έχουμε την επόμενη βδομάδα απέναντι στον ΑΠΟΕΛ. Δύο παιχνίδια έξι βαθμοί, είναι σημαντικό. Εγώ βλέπω παιχνίδι με παιχνίδια, δεν βλέπω πολύ μπροστά, αυτό το κάνει ο κόσμος. Κάναμε κάποιες αλλαγές. Ο Γιάνκα και ο Δημήτρης που πρώτη φορά έπαιξαν σε επίσημο παιχνίδι τα πήγαν πολύ καλά. Ο Γιάνκα έκανε την δουλειά του αν και ο Νταμπό είναι επίσης πολύ καλός ποδοσφαιριστής».

Αν κερδίζει χρόνο ο Απόλλωνας με τις δυο νίκες που πέτυχε: «Βλέπω συνέχεια βελτίωση, θέλω να γίνουμε πιο γρήγοροι και έξυπνοι στο παιχνίδι μας. Ήταν μια επαγγελματική νίκη. Θέλουμε να αναπτύξουμε έναν τρόπο παιχνιδιού πιο επιθετικό στην συνέχεια και να κερδίζουμε πιο εύκολά τις ομάδες».

Φανούριος Κωνσταντίνου (Απόλλωνας): «Μεγάλη νίκη όπως διαμορφώθηκαν τα αριθμητικά δεδομένα,. Παίξαμε για τον αρχηγό μας. Μας στήριξε ο κόσμος απίστευτα. Κρατάμε τους τρεις βαθμούς. Κερδίσαμε με το σπαθί μας αυτό το τρίποντο. Ο προπονητής θα δει και τα καλά και τα κακά. Ενσωματώνονται οι νέοι ποδοσφαιριστές. Αυτοί που έπαιξαν τα πήγαν εξαιρετικά. Τα έδωσαν όλα και οι Κατελάρης-Φιλιώτης. Ευχαριστούμε τον κόσμο. Έχουμε δύσκολο πρόγραμμα».