Απέδρασε από απίθανο «θρίλερ» στη Μόντσα και έπιασε κορυφή η Γιουβέντους

Σάββατο, 2/12/2023 - 09:02

Ζωντανή (και πρωτοπόρος) από «θρίλερ» στη Μόντσα βγήκε η Γιουβέντους!

Εκεί που πίστευε ότι θα πάρει ένα σβηστό διπλό, η ομάδα του Αλέγκρι ισοφαρίστηκε στο 92’, αλλά κατάφερε εντέλει ν’ αποδράσει με μια σπουδαία όπως εξελίχθηκε, νίκη (2-1).

Η «κυρία» μπήκε φουριόζα στο ματς και έχασε μεγάλη ευκαιρία στο δεκάλεπτο για να προηγηθεί:

Τότε που ο Βλάχοβιτς είδε τον γκολκίπερ Γκρεγκόριο να τον νικά όχι μόνο σε εκτέλεση πέναλτι, αλλά (με ακόμα πιο εντυπωσιακή επέμβαση) και στην επαναφορά

Αυτό που γλίτωσαν όμως οι γηπεδούχοι σε αυτή τη φάση το… έπαθαν δυο λεπτά αργότερα: Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ στην οποία ο Ραμπιό έπιασε κεφαλιά-μπαρούτι και έδωσε το προβάδισμα στη Γιουβέντους.

Αυτό το γκολ λοιπόν φαινόταν αρκετό ως τις καθυστερήσεις για να δώσει το διπλό στους φιλοξενούμενους. Ήταν γραφτό όμως η νίκη να έρθει με πολύ πιο δραματικό τρόπο για ‘κείνους.

Γιατί στο 92’ μια πονηρή σέντρα-σουτ του Καρμπόνι μπέρδεψε τον Σέζνι, κατέληξε στα δίχτυα του και έμοιαζε να παίρνει την μπουκιά από το στόμα της ομάδας του.

Ωστόσο η Γιούβε δεν είχε πει την τελευταία της λέξη: Και σε μια αναμπουμπούλα δυο λεπτά αργότερα λυτρώθηκε από τον Γκάτι!

Γιατί μπορεί εκείνος να χρειάστηκε… δυο προσπάθειες από κοντά, ωστόσο κάρφωσε την μπάλα στα δίχτυα και υπογράφοντας τη μεγάλη νίκη, έστειλε την ομάδα του στην κορυφή της Serie A.

Εκεί όπου μόνο απίθανο δεν είναι να παραμείνει μετά το τέλος της αγωνιστικής, καθώς η Ίντερ φιλοξενείται από τη Νάπολι.