«Απέδρασε» από την Πάφο με σπουδαίο τρίποντο ο ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 17/1/2021 - 17:55

Επιστροφή στις νίκες για τον ΑΠΟΕΛ. Η ομάδα της Λευκωσίας επικράτησε με 3-2 εκτός έδρας κόντρα στην Πάφο για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta στην αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στο «Στέλιος Κυριακίδης».

Ο ΑΠΟΕΛ πήρε προβάδισμα με 1-0 χάρις στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπεν Σαχάρ στο 30ο λεπτό της αναμέτρησης ενώ η «απάντηση» για τους γηπεδούχους ήρθε στο 37ο λεπτό με τον Πάνιτς μετά από φοβερό σουτ έξω από την περιοχή.

Το 2-1 για τον ΑΠΟΕΛ έκανε με το... καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο ο Εμίλιο Ενσούε στο 48ο λεπτό της αναμέτρησης. Στο 66ο λεπτό ο Σατσιάς ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1 για τον ΑΠΟΕΛ. Το τελικό 3-2 διαμόρφωσε ο Βαλακάρι από το σημείο του πέναλτι στο 87ο λεπτό.

Με τη νίκη αυτή ο ΑΠΟΕΛ έφτασε τους 23 βαθμούς και... ανάσανε βαθμολογικά. Από την άλλη, η ομάδα της Πάφου έμεινε στους 24 βαθμούς έχοντας όμως παιχνίδι περισσότερο από την ομάδα της Λευκωσίας.

Την ερχόμενη αγωνιστική (21η) ο ΑΠΟΕΛ φιλοξενεί στο ΓΣΠ την Ανόρθωση (24/01 - 16:00) στη μεγάλη αναμέτρηση της αγωνιστικής. Η Πάφος από την πλευρά της αντιμετωπίζει την Καρμιώτισσα στο «Στέλιος Κυριακίδης» (25/01 - 19:00) ως τυπικά φιλοξενούμενη. Να αναφέρουμε πως ο ΑΠΟΕΛ μεσοβδόμαδα έχει παιχνίδι κυπέλλου την Τετάρτη (20/01) με τον Απόλλωνα στο ΓΣΠ για τη δεύτερη φάση του θεσμού.

Πρώτη τελική προσπάθεια στο ματς, με τον Καμπράλ, ωστόσο δεν ανησύχησε ο Ουζόχο στο τρίτο λεπτό της αναμέτρησης. Στο έβδομο λεπτό, ήρθε η πρώτη φάση για τον ΑΠΟΕΛ με μακρινό σουτ του Σατσιά όμως ο Ρούντκο δεν είχε πρόβλημα και μάζεψε τη μπάλα.

Στο 20ο λεπτό της αναμέτρησης ο Μπεν Σαχάρ ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Σάιθ. Ο Βασίλης Δημητρίου υπέδειξε το σημείο του πέναλτι όμως μετά από την επαναληπτική προβολή που είδε στο VAR ακύρωσε την απόφαση του.

Στο 28ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Κβίντα έβαλε επικίνδυνα την προβολή πάνω στον Σιέλη. Ο παίκτης του ΑΠΟΕΛ βρέθηκε στο έδαφος και ο Βασίλης Δημητρίου πήγε στο VAR για να εξετάσει τη φάση και εν τέλει καταλόγισε το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε στο 30ο λεπτό ο Μπεν Σαχάρ και έκανε το 1-0 για τους φιλοξενούμενους.

Σέντρα του Εφραίμ από αριστερά με τον Κλωναρίδη να πιάνει την κεφαλιά αλλά τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω στο 33ο λεπτό της αναμέτρησης.

Γκολάρα από τον Πάνιτς, με φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής δεν άφησε περιθώρια στον Ουζόχο να αντιδράσει στο 37ο λεπτό.

Στο 42ο λεπτό, έξω από την περιοχή ο Μπεριγκό, έκανε το σουτ όμως ο Ουζόχο έπεσε και μάζεψε τη μπάλα.

Ατομική προσπάθεια του Ζαχίντ ο οποίος έκανε το σουτ με τη μπάλα να σταματάει στο δοκάρι στο 48ο λεπτο. Στην επαναφορά ο Ενσούε από κοντά έκανε το 1-2 για τον ΑΠΟΕΛ.

Στην περιοχή ο Εφραίμ, έφερε τη μπάλα στο δεξί και έκανε το σουτ όμως η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ στο 53ο λεπτό της αναμέτρησης.

Απείλησε για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο η Πάφος στο 58ο λεπτό. Ο Καμπράλ εντός περιοχής, έκανε το σουτ όμως η μπάλα έφυγε λίγο έξω.

Ο Σατσιάς έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στον ΑΠΟΕΛ στο 66ο λεπτό, με κοντινό σουτ. Προηγήθηκε πάσα του Εφραίμ στον Γουίλερ, ο οποίος σέντραρε, ο Ρούντκο απέκρουσε ασταθώς, η μπάλα έφτασε στον νεαρό μέσο και γκολ.

Τεράστια ευκαιρία για την Πάφο στο 74ο λεπτό, αφού ο Σιέλης πήρε την μπουκιά από το στόμα του Μπεριγκό. Προηγήθηκε της ευκαιρία άψογος συνδυασμός ανάμεσα σε Βαλακάρι και Μέρφι, ο οποίος έβγαλε τη σέντρα στον Μπεριγκό στη μικρή περιοχή.

Κάκιστος υπολογισμός της φάσης από τον Μερκή με τη μπάλα να χτυπά στο χέρι του στο 84ο λεπτό. Ο διαιτητής μετά από τη βοήθεια του VAR υπέδειξε την παράβαση. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βαλακάρι ο οποίος δε λάθεψε και έκανε το 3-2 στην αναμέτρηση στο 87ο λεπτό.

Πάφος (Ντμίτρι Μιχαϊλένκο): Ρούντκο, Κβίντα, Αραγιούρι, Σάιθ, Φουρ, Λελιούκιν (Μέρφι 58'), Πάνιτς, Αουρέλιο, Καμπράλ, Βαλακάρι, Μπεριγκό (Τόρες 80')

ΑΠΟΕΛ (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Ουζόχο, Ζόρζε, Σιέλης, Γουίλερ, Ενσούε, Σατσιάς (Νουχίου 90'), Λουντέμο, Ζαχίντ, Κλωναρίδης (Εντονγκαλά 46'), Εφραίμ (Μπερν 70'), Μπεν Σαχάρ (Μερκής 80')