Απίθανοι Μάβερικς υπέταξαν τους Λέικερς με μυθική τρίτη περίοδο

Δευτέρα, 26/12/2022 - 09:09

Ο Λεμπρόν Τζέιμς μπορεί να σπάει τα ρεκόρ, όμως οι Μάβερικς πήραν τη νίκη!

Στο ματς που ο «βασιλιάς» έγινε ο παίκτης με τα περισσότερα Christmas Games στην ιστορία του ΝΒΑ, οι Λέικερς ηττήθηκαν στο Ντάλας με σκορ 124-115, με αποτέλεσμα να κατρακυλήσουν στο 13-20. Οι Τεξανοί, από την άλλη, ανέβηκαν στο 18-16.

Οι Λέικερς βρίσκονταν μπροστά στο σκορ με 11 πόντους διαφορά στο ημίχρονο (43-54), όμως είδαν τους Μάβερικς να τρέχουν ένα επικό 51-21 στην τρίτη περίοδο, το οποίο τους έδωσε τελικά το δικαίωμα να κυριαρχήσουν στο ματς και να πάρουν τη νίκη στο δεύτερο ματς της ημέρας των Χριστουγέννων.

Κορυφαίος των νικητών ήταν, ποιος άλλος, ο Λούκα Ντόντσιτς, που σκόραρε 32 πόντους, μάζεψε 9 ριμπάουντ και έδωσε 9 ασίστ. Από κοντά και ο εξαιρετικός Κρίστιαν Γουντ, με 30 πόντους, ενώ 26 είχε ο Τιμ Χάρνταγουεϊ.

Για τους Λέικερς, ο Λεμπρόν Τζέιμς ήταν απίστευτος με 38 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, όμως δεν βρήκε ιδιαίτερη βοήθεια από κάποιο συμπαίκτη του, εν τη απουσία του Ντέιβις.

Tα δεκάλεπτα: 21-28, 43-54, 94-75, 124-115