Από ωραίος... μοιραίος ο Γκασάμα για την Ανόρθωση

Κυριακή, 28/1/2024 - 12:00

Την σοκαριστική εντός έδρας ήττα με 2-0 από την Δόξα γνώρισε εχθές (27/01) η Ανόρθωση, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Η «Κυρία» δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση, μετά την ήττα από τον Άρη και έχασε άλλους τρεις πολύτιμους βαθμούς. γεγονός που είχε ως αποτέλεσμα, να υποχωρήσει στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Στα του αγώνα, αμφότερες οι ομάδες μπήκαν δυνατά και προσπάθησαν να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό, ψάχνοντας το γκολ. Τελικά η ομάδα της Κατωκοπιάς, ήταν εκείνη που το βρήκε με τον Τρούγιτς στο 19ο λεπτό (το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ασάντε στο 95ο λεπτό).

Από εκείνο το σημείο και μετά, το σύνολο του Γκαγιέγο «βραχυκύκλωσε» επιθετικά και δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση, ακόμη και αν διατήρησε τον έλεγχο της κατοχής, καθ' όλη την διάρκεια.

Παρά την κάκιστη εμφάνιση τους, οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να πάρουν έστω τον βαθμό της ισοπαλίας, όμως ο Γκασάμα αποδείχτηκε μοιραίος, αφού δεν κατάφερε να κερδίσει τον Αγριμάκη, από την άσπρη βούλα στο 90ο λεπτό.

Ο 28χρονος αποτελεί έναν από τους πιο παραγωγικούς ποδοσφαιριστές της Ανόρθωσης, καθώς μετράει 7 τέρματα και μία ασίστ σε 18 εμφανίσεις, Μάλιστα χάρις στα γκολ του, η ομάδα της Αμμοχώστου έχει προσθέσει στην συγκομιδή της 12 βαθμούς.

Αυτό ήταν το δεύτερο πέναλτι που χάνει σε όλη του την καριέρα, ενώ η πρώτη φορά που αστόχησε ήταν την σεζόν 2022-23, όταν αγωνιζόταν με τη φανέλα της Ράσινγκ Σανταντέρ.

Σίγουρα χθεσινή βραδιά ήταν εφιαλτική για την «Κυρία», αφού δεν λειτούργησε τίποτα όπως θα ήθελε και επέτρεψε στον αντίπαλο της να την αιφνιδιάσει. Όμως είναι σημαντικό να αφήσει άμεσα πίσω αυτό το αποτέλεσμα και να επικεντρωθεί στην επόμενη εκτός έδρας αναμέτρηση με την ΑΕΖ (30/01, 19:00).

Ματς στο οποίο το σύνολο του Γκαγιέγο θα κυνηγήσει πάση θυσία τη νίκη, για να πάει με καλύτερη ψυχολογία στα τέσσερα διαδοχικά ντέρμπι που ακολουθούν, πριν την ολοκλήρωση της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος.