Από τον... παράδεισο στην κόλαση η «διπρόσωπη» ΑΕΛ

Δευτέρα, 29/8/2022 - 13:25

Η ΑΕΛ γνώρισε την ήττα με 2-1 από τον Άρη, στο μεταξύ τους τοπικό ντέρμπι που έλαβε χώρα, στα πλαίσια της πρεμιέρας του πρωταθλήματος Cyta.

Η ομάδα του Χόρχε Σίλας έδειξε κάποια καλά στοιχεία, όμως έχει ακόμα πολύ δουλειά πριν θεωρηθεί έτοιμη.

Η ΑΕΛ μπήκε εκρηκτικά στο παιχνίδι και σκόραρε μόλις στα 18 δευτερόλεπτα, από αυτογκόλ του Γιαγκό. Στην συνέχεια έκανε καλή διαχείριση και μπόρεσε να κρατήσει το σκορ, μέχρι την λήξη του ημιχρόνου.

Στην ανάπαυλα οι «λέοντες» εμφάνισαν άλλο πρόσωπο, πολλά λάθη τόσο στον άξονα όσο και στην άμυνα, ενώ δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα, με αποτέλεσμα η «ελαφρά ταξιαρχία» να κερδίζει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο.

Έτσι στο 50ο λεπτό ο Άρης εκμεταλλευόμενος, το κενό στην άμυνα των «γαλαζοκίτρινων», αλλά και την κακή τοποθέτηση του Μπέκερ, ισοφάρισε με τον Καζού να κάνει μια πολύ έξυπνη σέντρα, με αποδέκτη τον Μαγιαμπέλα, που σκόραρε με το κεφάλι.

Ο Σίλας προσπάθησε με αλλαγές να φρεσκάρει την ομάδα, όμως η ΑΕΛ ποτέ δεν κατάφερε να γίνει απειλητική, ενώ συνέχιζε να υπολειτουργεί ανασταλτικά.

Ο Άρης που είχε την ψυχολογία με το μέρος του και ήταν εμφανώς βελτιωμένος, από το πρώτο ημίχρονο, έφερε «τούμπα» το ματς στο 87ο λεπτό, πάλι από λάθος της αμυντικής λειτουργίας των «γαλαζοκίτρινων», που είχαν ξεχάσει τον Γιαμπλόνσκι μόνο του στην αριστερή πλευρά.

Έτσι ο Λευκορώσος πήρε την μπάλα και έκανε συρτή πάσα στην περιοχή, με αποδέκτη τον Μπαμπίκα, ο οποίος ανενόχλητος σούταρε και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Οι «λέοντες» εμφανίστηκαν «διπρόσωποι» στην αναμέτρηση, έδειξαν κάποια καλά στοιχεία στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο μέρος κατέρρευσαν.

Τώρα η ΑΕΛ πρέπει να αφήσει πίσω της την κακή εμφάνιση και να επικεντρωθεί στον επόμενα αγώνα με την Ένωση, όπου στόχος είναι να εμφανιστεί βελτιωμένη και να πάρει την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.