«Πέταξε» δύο βαθμούς με τον Άρη στο ΓΣΠ ο ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 5/3/2022 - 18:58

Ισοφάριση στο φινάλε και δύο βαθμοί χαμένοι!

Ο ΑΠΟΕΛ έμεινε στην ισοπαλία 1-1 με τον Άρη στο ΓΣΠ, στην πρεμιέρα των play-off του πρωταθλήματος Cyta.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» κρατούσαν τη νίκη μέσα στα χέρια τους, μετά το προβάδισμα με γκολ του Εντονγκαλά (24'), ωστόσο η ομάδα της Λεμεσού «έκλεψε» τον πόντο προς το τέλος και με τέρμα του Στεπίνσκι (87').

Πισωγύρισμα για την ομάδα της Λευκωσίας που χάνει πολύ σημαντικό έδαφος στη βαθμολογία, ενώ πριν από το γκολ και συγκεκριμένα στο 17ο λεπτό ο Κβιλιτάια αστόχησε σε πέναλτι.

Με την ισοπαλία ο ΑΠΟΕΛ έμεινε στην 2η θέση με 40 βαθμούς πλέον και την επόμενη (2η) αγωνιστική των play-off φιλοξενείται την Κυριακή (13/3, 16:00) από την ΑΕΚ στην «Αρένα». Πριν από αυτό όμως, υποδέχεται την Τετάρτη (9/3, 19:00) την Ανόρθωση στο ΓΣΠ, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τα προημιτελικά του κυπέλλου.

Από την άλλη, ο Άρης παρέμεινε στην 5η θέση με 37 βαθμούς και το ερχόμενο Σάββατο (12/3, 19:00) υποδέχεται την Πάφο στο Τσίρειο.

Πρόβλημα με το «καλησπέρα» για τον ΑΠΟΕΛ, αφού ο Βινίσιους αποχώρησε τραυματίας στο 6ο λεπτό και τη θέση του πήρε ο Έσελινγκ.

Στο 13' οι «γαλαζοκίτρινοι» κέρδισαν πέναλτι, μετά από αγκωνιά του Στεπίνσκι στο πρόσωπο του Σόουζα και υπόδειξη του Λούκα Σωτηρίου μέσω VAR.

0

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κβιλιτάια, όμως ο Βανά έπεσε σωστά στη δεξιά του γωνία και απέκρουσε το πέναλτι στο 17ο λεπτό.

Τελικά, εφτά λεπτά μετά, ήρθε το γκολ. Ο Σόουζα έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Εντονγκαλά με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και άνοιξε το σκορ.

0

Στο 35' ο Στεπίνσκι δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής, με τον Σκουφέτ να μαζεύει εύκολα.

Στην εξέλιξη της φάσης, ο Στεπίνσκι έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Γιανγκό με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα έξω.

Στο 54' η πρώτη τελική του δευτέρου μέρους, με τον Στεπίνσκι να πιάνει ένα δυνατό σουτ εντός περιοχής και τη μπάλα να σταματάει στο δεξί δοκάρι.

Τρία λεπτά μετά, ο Πέδρο σέντραρε στην περιοχή και ο Κβιλιτάια έκανε το σουτ από κοντά με τη μπάλα να κοντράρει στον Σίλντενφελντ.

Στο 74ο λεπτό, ο Εντονγκαλά δοκίμασε το σουτ από πλάγια αριστερά της περιοχής, με τη μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια.

Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Ντιαβαρά βρήκε με ωραία κάθετη τον Εντονγκαλά, το πλασέ του οποίου ήταν αδύναμο και μάζεψε ο Βανά.

Στο 87' ο Άρης κατάφερε να ισοφαρίσει. Ο Σπόλιαριτς με πισινή κεφαλιά έβγαλε μόνο τον Στεπίνσκι, ο οποίος «τσίμπησε» τη μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα για το 1-1.

0

ΑΠΟΕΛ (Σωφρόνης Αυγουστή): Σκουφέτ, Πέδρο, Καρώ, Βινίσιους (6′ Έσελινκ), Γουίλερ (89′ Μάγκλιτσα), Θεοδώρου, Σόουζα, Σαρφό (79′ Ντιαβαρά), Γαβριήλ (46′ Σατσιάς), Εντονγκαλά, Κβιλιτάια.

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι):  Βανά, Γιαγκό, Σίλντενφελντ, Μπρόρσον, Ντελμίρο (79′ Ντζαβέ), Μουσούντα, Μ. Γκαρσία (55′ Γιαμπλόνσκι), Μπράουν, Πακέ (62′ Σπόλιαριτς), Μπαμπίκα, Στεπίνσκι.

0

Σωφρόνης Αυγουστή (ΑΠΟΕΛ): «Θα απαντήσω στον συνάδελφο γιατί έχει παρατραβήξει αυτή η καραμέλα. Να κερδίζονται τα παιχνίδια δίκαια. Ο παίκτης του που έβαλε γκολ δεν έπρεπε να είναι στο γήπεδο μετά το κτύπημα στον Λούκας. Έξι ραφές. Είπα να μην ξαναμιλήσω αλλά κάποιοι συνάδελφοι ξεπέρασαν τα όριά τους. Ξέρουμε ότι δεν κερδίσαμε γιατί δεν εκμεταλλευτήκαμε τις ευκαιρίες για να βάλουμε δεύτερο γκολ. Σιγουρά ήταν κρίμα που δεν κερδίσαμε, ευχαριστούμε τον κόσμο για τη στήριξη του. Σε κάποιές τελικές προσπαθείς μπορούσαμε να είμαστε πιο ήρεμοι. Όταν δεν βάζεις την μπάλα στα δίχτυα, σε μια αδράνεια μπορείς να δεχθείς το γκολ. Όπως πάθαμε με τον Άρη στο προηγούμενο ματς το πάθαμε σήμερα».

Για την αλλαγή του Σαρφό: «Το πήραμε όσο μπορούσε για να μην τραυματιστεί. Έδωσε αρκετά στον αγωνιστικό χώρο».

Για τις απουσίες: «Δεν σταθήκαμε ποτέ στις απουσίες, αυτοί που αγωνίστηκαν έδωσαν τα πάντα. Μπορούσαμε να πάρουμε τη νίκη δεν τα καταφέραμε, βλέπουμε τη συνέχεια.

Αλεξέι Σπιλέφσκι (Άρης): «Όλος ο κόσμος αγαπά το ποδόσφαιρο και το έζησα και σήμερα. Στα πρώτα 10 λεπτά θέλαμε να μπούμε στο παιχνίδι. Δεχθήκαμε ένα εύκολο γκολ, ήμουν μπερδεμένος με την απόφαση. Είμαι ένας τύπος που θέλω να κερδίζω παιχνίδια τίμια, αξίζαμε κάτι περισσότερο. Η αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο ήταν εντυπωσιακή. Η ένταση που έβγαλαν ήταν εντυπωσιακή. Αυτό που έδωσα ήταν πάρα πολύ καλό καθώς έκανα 3-4 προπονήσεις. Καλή επιτυχία στον ΑΠΟΕΛ. Έχουμε αρκετά πράγματα που θέλουμε να αλλάξουμε, αλλά έχουμε μόνο 3-4 μέρες μαζί. Με αυτό που έδειξαν οι παίκτες είμαι ικανοποιημένος. Ο στόχος είναι να κερδίζουμε και να συνεχίσουμε να ονειρευόμαστε».

Ντιεμερσί Εντονγκαλά (ΑΠΟΕΛ): «Είμαι πολύ απογοητευμένος γιατί κάναμε μεγάλη προσπάθεια και δεχτήκαμε ένα γκολ στο τέλος. Ο κόσμος είναι φανταστικός, θέλαμε να τους δώσουμε κάτι πίσω. Συγνώμη στον κόσμο για το αποτέλεσμα, κοιτάμε την συνέχεια».

Μάριους Στεπίνσκι (Άρης): «Ήμασταν βελτιωμένοι σήμερα, είναι πάντα δύσκολο σε αυτό το γήπεδο γιατί οι διαιτητές ποτέ δεν μας βοηθούν εδώ. Αυτό πρέπει να το πούμε. Είναι σημαντικός ο βαθμός, πρέπει να συνεχίσουμε. Το επόμενο ματς είναι κρίσιμο με την Πάφο. Θέλουμε να πάμε Ευρώπη και αυτό το ματς θα είναι κρίσιμο, όπως όλα. Είναι τελικοί για εμάς. Το είπαμε ότι κάθε ματς είναι τελικός. Αν συνεχίσουμε έτσι θα πάμε καλύτερα. Πρέπει να διατηρήσουμε το κεφάλι μας ψηλά και με αυτή την νοοτροπία να συνεχίσουμε».