«Κόλλησε» με την Καρμιώτισσα και... πέταξε ακόμη δύο βαθμούς ο ΑΠΟΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 7/10/2022 - 20:54

Νέα κακή παρουσία, νέα απώλεια!

Ο ΑΠΟΕΛ έμεινε στο 0-0 με την Καρμιώτισσα στο ΓΣΠ, στην αναμέτρηση με την οποία άνοιξε η αυλαία της 7ης αγωνιστικής.

Με μια νέα κάκιστη εμφάνιση, οι «γαλαζοκίτρινοι» δεν κατάφεραν ούτε τώρα να κερδίσουν εντός έδρας, μένοντας για δεύτερο σερί ματς στο μηδέν.

0

Στο πρώτο ματς μετά την απόλυση του Σωφρόνη Αυγουστή, με τον υπηρεσιακό Μάκη Σεργίδη στον πάγκο, η ομάδα της Λευκωσίας δεν μπόρεσε να κάνει πολλά, έχοντας ελάχιστες ευκαιρίες και «πετώντας» ακόμη δύο βαθμούς.

Συνεχίζει την ανοδική πορεία η ομάδα των Πολεμιδιών, η οποία στάθηκε καλά στο ΓΣΠ και πήρε τον βαθμό, μένοντας για τρίτο παιχνίδι χωρίς ήττα, αφού ακολούθησαν και δύο σερί νίκες.

0

Ο νέος προπονητής των γηπεδούχων, Βλάνταν Μιλόγεβιτς, είδε από τα θεωρεία του γηπέδου το ματς και καταλάβε ότι έχει πολλά να διορθώσει για να βάλει την ομάδα στον σωστό δρόμο.

Με αυτή την ισοπαλία ο ΑΠΟΕΛ έμεινε στην 5η θέση με 9 βαθμούς και την επόμενη (7η) αγωνιστική φιλοξενείται την Κυριακή (16/10, 19:00) από τον Ακρίτα στο «Στέλιος Κυριακίδης». Πριν από αυτό, όμως, θα δώσει μόνο αγώνα για την πρώτη φάση του κυπέλλου, την ερχόμενη Τρίτη (11/10, 17:00) με τον Π.Ο. Αχυρώνα-Ονήσιλο στο «Αμμόχωστος».

Από την άλλη, η Καρμιώτισσα με τον βαθμό που πήρε ανέβηκε στην 10η θέση με 7 βαθμούς και την επόμενη Κυριακή (16/10, 18:00) υποδέχεται την ΑΕΛ στο «Αμμόχωστος».

Στο 11' η πρώτη τελική του ματς, με τον Ελ Αλουχί να εκτελεί απευθείας το φάουλ από καλή θέση και τη μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι.

Πέντε λεπτά μετά, ο Δώνης δοκίμασε ένα διαγώνιο σουτ στην κίνηση, από δεξιά της περιοχής, με τη μπάλα να περνάει έξω.

Στο 34ο λεπτό, ο Φεράρι έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Σατσιάς έπιασε αδύναμη κεφαλιά, με τον Κνόμπλοχ να μαζεύει εύκολα.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Δώνης έπιασε ένα διαγώνιο πλασέ από δεξιά και η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, στο 44', ο Σούσιτς δοκίμασε ένα σουτ στην κίνηση έξω από την περιοχή και η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

0

Στο 49' η πρώτη φάση του β' μέρους, με τον Δώνη από δεξιά να γυρίζει για τον Κβιλιτάια, αυτός έκανε με τη μια του σουτ, όμως η μπάλα κόντραρε και πέρασε σε κόρνερ.

Τρία λεπτά μετά, ο Δώνης δοκίμασε το σουτ από πλάγια δεξιά, με τη μπάλα να κοντράρει εκ νέου και να περνάει ξανά σε κόρνερ.

Στο 80ο λεπτό η επόμενη φάση, με τον Εφραίμ να εκτελεί το κόρνερ και τον Καρώ με κεφαλιά να στέλνει τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Εφραίμ εκτέλεσε το φάουλ με σέντρα στην περιοχή, ο Κοσταντίνοφ έπιασε την κεφαλιά και ο Κνόμπλοχ απέκρουσε.

Στο 90' ο Αβραάμ έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Καλτσάς έπιασε την κεφαλιά και ο Μπέλετς απέκρουσε δύσκολα.

0

ΑΠΟΕΛ (Μάκης Σεργίδης): Μπέλετς, Σούσιτς (84' Ηλία), Κρέσπο, Καρώ, Φεράρι, Κοσταντίνοφ, Σατσιάς (59' Εντονγκαλά), Σαρφό, Μαρκίνιος (59' Εφραίμ), Δώνης (69' Μορέιρα), Κβιλιτάια (69' Μάγκλιτσα).

Καρμιώτισσα (Αλεξάντερ Κάτσεκιβτς): Κνόμπλοχ, Μαλόν, Μεντιμόρετς, Χούμποτσαν, Τάντι, Χουσμπάουερ (64' Αβραάμ), Οικονομίδης (90+3' Ποτστάφσκι), Ντούμπια (46' Καλτσάς), Ελ Ελουχί, Χατζηβασίλης (64' Κουλιμπαλί), Ζελάγια.

0

Μάκης Σεργίδης (ΑΠΟΕΛ): «Ένα δύσκολο βράδυ για μας, με ένα πολύ άσχημο αποτέλεσμα. Προσπαθήσαμε να σταματήσουμε το κακό σερί που έχουμε εντός έδρας. Εμφανίσαμε όμως τις ίδιες παθογένειες. Προσπαθήσαμε να βελτιώσουμε την εικόνα. Κάναμε πέντε αλλαγές. Προσπαθήσαμε να δημιουργήσουμε περισσότερο, κάτι που δεν μπόρεσε να γίνει. Η ευθύνη βαραίνει όλους όσους είμαστε εδώ. Οφείλουμε μια μεγάλη απολογία στον κόσμο. Πάντα υπάρχει η επόμενη μέρα. Με την έλευση του νέου προπονητή ελπίζω η ομάδα να πάρει το δρόμο της. Η ομάδα μπήκε με νίκη και διάθεσή για να καταφέρει από ένα σημείο και μετα δυσκολευτήκαμε να δημιουργήσουμε. Όσο περνάει ο χρόνος, περνάει το στοιχείο της νευρικότητας».

Για τον μίλησε με τον Μιλόγεβιτς: «Δεν έχουμε έρθει σε επικοινωνία με το νέο προπονητή. Νομίζω αυτό θα γίνει πολύ σύντομα. Ένας νέος προπονείς σαφώς μπορεί να βάλει τα δικά του στοιχεία και να φέρει την αλλαγή».

Για το τι πήγε λάθος: «Σίγουρα πρέπει να ξέρει κόσμος. Είναι μαθημένος με επιτυχίες και τύλους Είναι μια καινούργια ομάδα, προσπάθησε να κτιστεί εν μέσω μιας σύντομης προετοιμασίας. Κάποια παιδιά ΄ήρθαν καθυστερημένα. Κάποιοι παίκτες κλειδιά είχαν τραυματισμούς που ήταν σοβαροί για μας. Όλα αυτά είναι πράγματα που συμβαίνουν. Σημασία έχει ότι οι εμφανίσεις και τα αποτελέσματα δεν είναι τα επιθυμητά. Ελπίζουμε η έλευση του νέου προπονητή να αλλάξει την εικόνα της ομάδας».

Αλεξάντερ Κάτσεκιβτς (Καρμιώτισσα): «Ήμασταν πάρα πολύ οργανωμένοι, ιδιαίτερα στο αμυντικό κομμάτι. Όταν αμυνόμασταν δεν είχαμε ιδιαίτερα προβλήματα. Η ισοπαλία σε ένα τέτοιο γήπεδο και με ένα τέτοιο αντίπαλο μας αφήνει ικανοποιημένους. Είμαστε ικανοποιημένοι με τους εφτά συνεχόμενους βαθμούς, για τους στόχους δεν ξέρω».

0

Γιώργος Εφραίμ (ΑΠΟΕΛ): «Είμαστε απογοητευμένοι. Είναι ντροπή για όλους μας, είμαστε απαράδεκτοι. Είχαμε κάποιες ευκαιρίες, δεν σκοράραμε. Ντροπιάσαμε τον κόσμο μας. Ότι κι αν πούμε είναι λίγο. Ελπίζουμε να μας βοηθήσει ο νέος προπονητής, αυτό που βλέπουμε δεν είναι ΑΠΟΕΛ».