«Πάτησε» τη Νέα Σαλαμίνα με χατ τρικ του Γκάρνερ και... ελπίζει ο ΑΠΟΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 14/2/2021 - 20:19

Νίκησε και... ελπίζει!

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 3-1 της Νέας Σαλαμίνας στο ΓΣΠ, για την 25η αγωνιστική, παίρνοντας τη νίκη και διατηρώντας τις ελπίδες για εξάδα.

Απόλυτος πρωταγωνιστής του ματς ο Τζο Γκάρνερ που πέτυχε χατ τρικ (16', 44', 52') και συνεβάλε τα μέγιστα για να μείνει «ζωντανή» η ομάδα του.

Συνολικά οι «γαλαζοκίτρινοι» πραγματοποίησαν μια πολύ καλή εμφάνιση σε ένα κομβικό ματς και κατάφεραν να πάρουν το ζητούμενο.

Απογοητευτική για ακόμη ένα παιχνίδι η ομάδα της Αμμοχώστου που δέχθηκε άλλη μια ήττα και το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με τον Βάγκνερ (62').

Με αυτή τη νίκη ο ΑΠΟΕΛ ανέβηκε, προσωρινά, στην 7η θέση με 30 βαθμούς και την επόμενη (26η) αγωνιστική παίζει το τελευταίο του χαρτί για εξάδα στο «αιώνιο» ντέρμπι του Σαββάτου (20/2, 18:30) με την Ομόνοια, ελπίζοντας παράλληλα σε συνδυασμό αποτελεσμάτων.

Από την άλλη η Νέα Σαλαμίνα με αυτή την ήττα παρέμεινε στην 10η θέση με 26 βαθμούς και οριστικά μένει στο δεύτερο γκρουπ και την ερχόμενη Παρασκευή (19/2, 17:00) υποδέχεται την Καρμιώτισσα στο «Αμμόχωστος».

Στο 2' η πρώτη φάση του αγώνα, με τον Κλωναρίδη εκτός περιοχής να κάνει το σουτ, ήταν όμως αδύναμο και μάζεψε εύκολα ο Βεσελόφσκι.

Τέσσερα λεπτά μετά, ο Ντε Βινσέντι από δεξιά γύρισε στην περιοχή για τον Κατσαντώνη, ο οποίος από κοντά έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στο 14ο λεπτό ο Ενσούε βρέθηκε έξω από την περιοχή και δοκίμασε το σουτ, με τον Βεσελόφσκι να αποκρούει ξανά.

Δύο λεπτά αργότερα ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Κλωναρίδης έκανε τη σέντρα από δεξιά για την περιοχή, εκεί όπου ο Γκάρνερ πήρε τη μπάλα και με σουτ την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0.

1

Στο 23' ο Ντε Βινσέντι επιχείρησε να απειλήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ωστόσο η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Είκοσι λεπτά μετά η επόμενη φάση και ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να πετύχει και δεύτερο γκολ. Ο Ντε Βινσέντι εκτέλεσε το φάουλ στην περιοχή, ο Γκάρνερ έπιασε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

2

Στην πρώτη φάση του δευτέρου μέρους, στο 52', ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να πετύχει και τρίτο γκολ. Ο Κλωναρίδης μπήκε περιοχή και έδωσε στον Ζαχίντ, αυτός βρήκε με τη μια τον Γκάρνερ αριστερά που πλάσαρε ιδανικά για το χατ τρικ και το 3-0.

3

Στο 55ο λεπτό και μετά από εκτέλεση φάουλ ο Καμισόκο πήρε την κεφαλιά στην περιοχή και έστειλε τη μπάλα άουτ.

Η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να μειώσει στο 62'. Ο Βάγνκερ με διπλή προσπάθεια νίκησε τον Ουζόχο πλασάροντας σε κενή εστία για το 3-1.

Ένα λεπτό μετά ο Γκάρνερ δοκίμασε το σουτ από καλή θέση στην περιοχή, σημαδεύοντας το δεξί κάθετο δοκάρι.

Στο 66ο λεπτό ο Καμισόκο ξανά έπιασε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ, στέλνοντας και πάλι τη μπάλα έξω.

Στο 80' ο Κλωναρίδης από δεξιά έδωσε έτοιμο γκολ για τον Εφραίμ, ο οποίος σε κενή εστία έστειλε τη μπάλα ψηλά.

Στο 88ο λεπτό, ο Μπεν Σαχάρ έδωσε στην περιοχή για τον Σαμπάλα, το πλασέ του οποίου σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι.

Ένα λεπτό μετά, ο Τσουκαλάς δοκίμασε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και πέρασε έξω.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, στις καθυστερήσεις, ο Εφραίμ από αριστερά έκανε το πλασέ και ο Βεσελόφσκι απέκρουσε.

ΑΠΟΕΛ (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Ουζόχο, Ενσούε, Μερκής, Βινίσιους, Κλωναρίδης, Ντε Βινσέντι (68′ Εφραίμ), Ανουάρ, Γουίλερ (68′ Σαμπάλα), Ζαχίντ (86′ Σαχάρ), Κατσαντώνης (78′ Εντονγκαλά), Γκάρνερ (86′ Σαχάρ).

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Δαμιανού): Βεσελόφσκι, Σεργίου, Καμισόκο, Χριστοφόρου, Μπρένο (46′ Νικολάου), Κρεάν (46′ Τσουκαλάς), Σανκό (65′ Σιαθάς), Κονφέ, Ντουβεντρού (79′ Πικής), Ντανίλο, Βάγκνερ.

Σάββας Πουρσαϊτίδης (ΑΠΟΕΛ): «Συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μου. Ήταν καλό παιχνίδι. Πετύχαμε τρία τέρματα, μπορούσαμε να πετύχουμε κι άλλα. Ήταν απόγευμα με λιγότερη πίεση και άγχος, το χρειαζόμασταν κι εμείς και ο κόσμος μας. Είπα στους παίκτες ότι θα κριθεί το παιχνίδι από τη δική μας απόδοση. Ήταν δίκαιο αποτέλεσμα, κάναμε καλά τη δουλειά μας. Το μυαλό μας είναι στο επόμενο παιχνίδι (σ.σ.: με την Ομόνοια), θα είναι πολύ δύσκολο, θα προετοιμαστούμε κατάλληλα και θα πάμε να παίξουμε. Καλή συνέχεια στη Νέα Σαλαμίνα, μια ομάδα στην οποία είχα φανταστικές σεζόν», δήλωσε ο Ελλαδίτης για το παιχνίδι.

Για τον Γκάρνερ και την επιθετική βελτίωση στα τελευταία ματς: «Είμαστε πολύ χαρούμενοι για τον ίδιο. Κάνει τη δουλειά του, είναι καλός επιθετικός και του δείχνουμε την ευκαιρία να το δείξει. Στην επίθεση δεν έχουμε πρόβλημα, δημιουργούμε φάσεις και βάζουμε γκολ. Πριν έρθω υπήρχε θέμα, αλλά εκεί που θέλουμε βελτίωση είναι στο αμυντικό κομμάτι. Δεν έχει να κάνει μόνο με τους αμυντικούς αλλά με όλη την ομάδα».

Για το ντέρμπι που ακολουθεί: «Όλοι ξέρουμε ποια είναι η Ομόνοια. Θα είναι ενδιαφέρον παιχνίδι, δύσκολο για τις δύο ομάδες. Ανεξαρτήτως διαφοράς θα γίνει ντέρμπι, εύχομαι να κερδίσει ο καλύτερος και αυτός να είναι η δική μου ομάδα. Θα βλέπουμε παιχνίδι με παιχνίδι».

Σάββας Δαμιανού (Νέα Σαλαμίνα): «Είχαμε σημαντικό παιχνίδι και δεν παρουσιαστήκαμε όπως έπρεπε. Για δεύτερο συνεχόμενο ματς σε αυτό το επίπεδο (σ.σ.: μετά το 0-2 από την Ομόνοια) δείχνουμε σημάδια που δεν είχαμε συνηθίσει και δυστυχώς όταν χάνεις με αυτό τον τρόπο δεν μπορείς να πεις πολλά. Απολογούμαστε στον κόσμο μας, γνωρίζουμε ότι τον στεναχωρήσαμε. Δεν υπάρχει άλλος δρόμος, έχουμε σημαντικό παιχνίδι την άλλη εβδομάδα (σ.σ.: με την Καρμιώτισσα) και μοναδικός στόχος μας θα είναι η νίκη. Θα πάμε για να δώσουμε τα πάντα για τους τρεις βαθμούς. Θέλω όμως να θυμίσω κάτι γι’ αυτά τα παιδιά. Είναι τα ίδια που ματς πήραν από τους τρεις βαθμούς στους 26. Τώρα είναι που χρειάζονται όσο ποτέ άλλοτε στήριξη στα αποδυτήρια».

Για την πτωτική πορεία και τους στόχους: «Στο ποδόσφαιρο όλες οι ομάδες περνούν κάμψη. Αν δείτε όλες τις ομάδες πέρασαν από κρίση. Είναι δυστυχώς αυτή η στιγμή, Για να τη ξεπεράσουμε το πιο σημαντικό είναι να στηρίξουμε τα παιδιά. Το ποιος εύκολο είναι να ρίχνουμε ευθύνες. Ποιος να είναι ο στόχος από τη στιγμή που από τ8ις 8 θα πέσουν οι τέσσερις. Να ξεμπερδεύουμε όσο πιο γρήγορα μπορούμε».