Αποκλεισμός για Μάρκο

Σάββατο, 9/2/2019 - 11:34

Ο Μάρκος Παγδατής αποκλείστηκε στα προημιτελικά του Μονπελιέ από τον Ράντου Άλμποτ αφού πρώτα έκανε μια αξιέπαινη προσπάθεια για μια δύσκολη ανατροπή.

Ο 33χρονος τενίστας μπόρεσε στη γαλλική πόλη να κάνει την πρώτη του νίκη σε βασικό ταμπλό τουρνουά της ATP μετά από επτά περίπου μήνες ενώ την «ζευγάρωσε» με μια εντυπωσιακή εμφάνιση-νίκη κόντρα στο Νο1 του ταμπλό και ημι-φιναλίστ του Αυστραλιανού Όπεν, Λούκα Πούιγ.

Ο Λεμεσιανός πρωταθλητής που προερχόταν και από δύο νίκες στον προκριματικό γύρο είχε φανερό έλλειμμα ενέργειας στον προημιτελικό του κόντρα στον Μολδαβό Ράντου Άλμποτ, σε όλο το ματς κυνηγούσε το σκορ και επιχείρησε στο τέλος την ύστατη προσπάθεια για μια ολική επαναφορά που δυστυχώς έμεινε στη μέση.

Ο Άλμποτ εντέλει επικράτησε με 6-2, 7-6 και συνεχίζει την ξέφρενη πορεία του στο Μονπελιέ που θα τον βρει αντιμέτωπο στα ημιτελικά με έναν εκ των Τσονγκά-Σαρντί.

Στο πρώτο σετ τίποτα δεν πήγε καλά για τον Μάρκο που ήταν φανερά κατώτερος των περιστάσεων και με δύο εις βάρος του breaks δεν απείλησε καν τον αντίπαλό του.

Η αρχή του δεύτερου σετ ήταν εξίσου κακή για τον Παγδατή που και πάλι κυνηγούσε το σκορ όντας ένα break πίσω, ωστόσο, όσο πλησίαζε το σετ προς το τέλος του, ανέβασε στροφές βγάζοντας ένστικτο «επιβίωσης».

Τελικά, επιβραβεύτηκε για το πείσμα του σώζοντας match point του Μολδαβού στο 5-4 και κάνοντας το πολυπόθητο break με το οποίο ισοφάρισε σε 5-5 ενώ βρέθηκε δύο πόντους μακριά από την ισοφάριση στο υπέρ του 6-5.

Στο τέλος όμως ο Άλμποτ έβγαλε αντίδραση, άντεξε στην “πολιορκία” του Παγδατή και τον “λύγισε” στο tie break έχοντας φανερά πολύ περισσότερες δυνάμεις.

Σε κάθε περίπτωση, αυτός ο προημιτελικός ήταν το καλύτερο αποτέλεσμα του Κύπριου αθλητή μετά από πολλούς μήνες και ελπίζουμε να είναι μόνο η αφετηρία για μια ανάλογη συνέχεια.