Αποκλεισμός για Σάκκαρη στο Roland Garros

Πέμπτη, 30/5/2019 - 16:24

Μεγάλη προσπάθεια από τη Μαρία Σάκκαρη, αλλά αυτό δεν έφτανε.

Η Ελληνίδα τενίστρια ηττήθηκε από την Κατερίνα Σινιάκοβα με 2-1 σετ (7-6, 6-7, 6-3) έπειτα από έναν αγώνα που κράτησε 3 ώρες και 10 λεπτά και έτσι αποχαιρέτησε το Roland Garros, σε μία μάχη που το 1ο σετ χάθηκε από τη νεαρή τενίστρια.

Συγκεκριμένα, η Σάκκαρη προηγήθηκε με 5-1 στα games, αλλά η Τσέχα εκμεταλλευόμενη τα πολλά αβίαστα λάθη, οδήγησε την αναμέτρηση στο τάι-μπρέικ και με την υπέρ της ψυχολογία πήρε το σετ.

Στο 2ο σετ, η Σινιάκοβα με φόρα από το νικηφόρο 1ο, προηγήθηκε με 20, αλλά με διπλό μπρέικ η Σάκκαρη έφερε τούμπα την κατάσταση περνώντας μπροστά με 3-2. Ωστόσο, τα λάθη της Ελληνίδας και πάλι την πρόδωσαν με αποτέλεσμα η Σινιάκοβα να προηγηθεί με 5-4 και 6-5 και μάλιστα έφτασε σε διπλό ματς πόιντ. Τελικά, η Σάκκαρη όχι μόνο έσωσε την κατάσταση, αλλά στο τάι-μπρέικ επέστρεψε και από το 5-2, παίρνοντας τελικά το σετ με 10-8.

Παρ’ όλα αυτά, στο 3ο σετ, η Σάκκαρη άδειασε και η Σινιάκοβιια πήρε τη νίκη, επικρατώντας τελικά εύκολα με 6-3.