«Φρέναρε» τον Απόλλωνα με... τεσσάρα και πήρε μεγάλη νίκη η ΑΕΚ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 1/10/2021 - 22:00

Επιβλητικό πέρασμα από τη Λεμεσό!

Η ΑΕΚ με εντυπωσιακή εμφάνιση στο Τσίρειο, επικράτησε με 1-4 του Απόλλωνα, για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, παίρνοντας μια τεράστια νίκη.

Με επιβλητική παρουσία οι Λαρνακείς πήραν μεγάλο «διπλό», απέναντι στην ομάδα που είχε το απόλυτο, στέλνοντας... μηνύματα για τη συνέχεια, μένοντας παράλληλα οι μοναδικοί αήττητοι στο πρωτάθλημα.

Κάκιστη εμφάνιση από τους «γαλάζιους», οι οποίοι έκαναν πάρα πολλά και τραγικά λάθη στην άμυνα, δεχόμενοι μεγάλο «χαστούκι» μετά το σερί, μαζί και την πρώτη ήττα.

Τα γκολ για την ομάδα της Λάρνακας πέτυχαν οι Τρισκόφσκι (4', 52'), Γκιούρτσο (28') και Εσπινόσα (89'), ενώ οι γηπεδούχοι μείωσαν προσωρινά με πέναλτι του Πίττα (77').

Παρά την πρώτη ήττα ο Απόλλωνας παραμένει στην κορυφή με 12 βαθμούς και την επόμενη (6η) αγωνιστική φιλοξενείται την Κυριακή (17/10, 17:00) από την Ομόνοια στο ΓΣΠ.

Αντίθετα η ΑΕΚ έμεινε στην 2η θέση, με 11 βαθμούς πλέον και μετά τη διακοπή για τις Εθνικές, το Σάββατο (16/10, 17:00) υποδέχεται την ΠΑΕΕΚ στην «Αρένα».

Στο 3' η πρώτη τελική του ματς, με τον Ντάρμπισαϊαρ να κάνει το σουτ από πλάγια δεξιά και τον Δημητρίου να αποκρούει δύσκολα.

Ένα λεπτό μετά, η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ. Ο Τάντι έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο... ξεχασμένος Τρισκόφσκι με προβολή στο δεύτερο δοκάρι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

0

Στο 10ο λεπτό, ο Ίλιεφ δοκίμασε ένα καλό μακρινό σουτ, με τη μπάλα να κοντράρει και να φεύγει σε κόρνερ.

Τρία λεπτά αργότερα και μετά από μελέ, η μπάλα στρώθηκε στον Ίλιεφ σε καλό σημείο στην περιοχή, δοκίμασε το σουτ στον αέρα και η μπάλα κόντραρε εκ νέου.

Στο 24' ο Ακοράν δοκίμασε ένα διαγώνιο σουτ από τα δεξιά στην περιοχή, με τον Δημητρίου να αποκρούει.

Τέσσερα λεπτά μετά, η ΑΕΚ πέτυχε και δεύτερο γκολ. Ο Γκουστάβο με μακρινή μπαλιά βρήκε τον Γκιούρτσο, αυτός μπήκε περιοχή και πλάσαρε ιδανικά για το 0-2.

0

Στο 38ο λεπτό, ο Κολ εκτέλεσε το φάουλ και ο Ρομπέρζ με δυνατή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Κολ έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Πίττας έκανε το σουτ από κοντινή θέση και ο Τούμπας απέκρουσε δύσκολα.

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, στις καθυστερήσεις, ο Νταμπό δοκίμασε το σουτ από καλή θέση στην περιοχή με τη μπάλα να κοντράρει και να φεύγει κόρνερ.

Στην πρώτη ευκαιρία του δευτέρου μέρους, στο 52', η ΑΕΚ πέτυχε και τρίτο γκολ. Μετά από τεράστιο λάθος στην άμυνα του Απόλλωνα, ο Ουέλινγκτον στην προσπάθεια του να διώξει βρήκε τον Ρομπέρζ, ο Τρισκόφσκι είπε «ευχαριστώ» και σε κενή εστία έκανε το 0-3.

0

Στο 56ο λεπτό και μετά από νέο λάθος στην άμυνα του Απόλλωνα, ο Τρισκόφσκι καθυστέρησε να πλασάρει και έδωσε στον Μάμα, το ψηλοκρεμμαστό πλασέ του οποίου πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στο 76' ο Απόλλωνας κέρδισε πέναλτι με τη χρήση του VAR, έπειτα από σουτ του Νταμπό και χέρι του Τόμοβιτς.

Στην εκτέλεση ήταν ο Πίττας, ο οποίος με πλασέ στην αριστερή γωνία σκόραρε και μείωσε σε 1-3.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, στο 89ο λεπτό, η ΑΕΚ πέτυχε και τέταρτο γκολ. Ο Ρόμο από δεξιά γύρισε στην περιοχή για τον Εσπινόσα, ο οποίος «τσίμπησε» για το τελικό 1-4.

0

Απόλλωνας (Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ): Δημητρίου, Φιλιώτης (35′ Μαυρίας), Ρομπέρζ, Ουέλινγγκτον, Χαμάς (35′ Αλεσάμι), Ίλιεφ (57′ Χ. Κυριάκου), Ζράντι, Κολ (72′ Σπόλιαριτς), Πίττας, Νταμπό, Γιάνγκα (57′ Αλμπάνης).

ΑΕΚ (Νταβίντ Καταλά): Τούμπας, Ροσάλες, Τόμοβιτς, Χριστοφόρου, Τάντι, Ακοράν (60′ Εγγλέζου), Γκουστάβο (90'+2 Γκονσάλες), Μάμας, Γκιούρσκο (60′ Μακρής), Τρισκόφσκι (71′ Εσπινόσα), Ντάρμπισαϊαρ ( 70′ Ρόμο).

0

Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ (Απόλλωνας): «Συγχαρητήρια στην ΑΕΚ για την δίκαιη νίκη, εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες τους, ενώ στην άμυνα δεν έκαναν τα λάθη που κάναμε. Είχαμε περισσότερες φάσεις για να σκοράρουμε. Το σκορ είναι άδικο για μας. Είχαμε ένταση σήμερα, αλλά όχι καθαρό μυαλό. Στο δεύτερο ημίχρονο, δεν μπορέσαμε να τους κοντράρουμε όσο θα θέλαμε. Και οι οπαδοί μας κατάλαβαν πως οι παίκτες μας τα έδωσαν όλα, είχαμε την ευκαιρία να βάλουμε ένα γκολ για να μπούμε πίσω στο παιχνίδι, όμως δεν τα καταφέραμε. Θα πρέπει οι παίκτες μας να βοηθούν τον συμπαίκτη τους και όχι να τους δημιουργούν προβλήματα. Θα δουλέψουμε κατά τη διάρκεια της διακοπής. Ψηλά το κεφάλι για όλους, θα δουλέψουμε, έρχονται κάποιοι παίκτες πίσω από τραυματισμό, έρχεται το παιχνίδι με την Ομόνοια. Ήταν μια κακή μέρα, αλλά θα πρέπει να είμαστε περήφανοι για την δουλειά μας».

Για τα πολλά λάθη: «Είμαι ευχαριστημένος από την νοοτροπία μας, όχι από τα λάθη που κάναμε, αυτοί οι παίκτες έκαναν πάρα πολ΄λά μέχρι στιγμής, το σημερινό είναι ένα πισωγύρισμα για μας. Κερδίζουμε και χάνουμε σαν ομάδα. Είχαμε κακές αποφάσεις σε ατομικό επίπεδο. Έχουμε πολλούς χαρισματικούς παίκτες, όμως θα πρέπει να ακολουθούν το πλάνο μας. Πολλοί παίκτες ακόμα χρειάζονται δουλειά. Υπομονή και θα προχωρήσουμε μπροστά».

Νταβίντ Καταλά (ΑΕΚ): «Ξέραμε ότι σήμερα ο μόνος τρόπος να πάρουμε βαθμούς ήταν να τρέξουμε, να βάλουμε περισσότερη ένταση, ενέργεια και πίεση. Ξέραμε ότι μόνο έτσι μπορούμε να κερδίσουμε τον Απόλλωνα και το κάναμε, δείξαμε περισσότερο από ποτέ άλλοτε το ομαδικό πνεύμα που έχουμε. Συγχαρητήρια στους παίκτες μας, σε όλους για τη δουλειά που έκαναν, ακόμη και σ’ αυτούς που ήταν στον πάγκο και ενθάρρυναν τους συμπαίκτες τους. Είναι τρεις βαθμοί, πρέπει να διατηρήσουμε τα πόδια στο έδαφος. Ευχαριστούμε τον κόσμο που μας υποστήριξε».

Για το αν περίμενε τέτοια λάθη από τον Απόλλωνα: «Αυτό είναι το ποδόσφαιρο, αν δείτε βαθιά όλα τα γκολ έρχονται από λάθη. Αλλά σήμερα τα λάθη δεν έγιναν μόνα τους, ήταν η πίεση που βάλαμε, ήταν απίστευτη, αυτό δείχνει την πολύ καλή δουλειά που κάναμε. Ξέραμε ότι είχαμε την προσωπικότητα να πιέσουμε ψηλά. Είχαμε ευκαιρίες και κερδίσαμε, συγχαρητήρια ξανά στους παίκτες μας».

Ιωάννης Πίττας (Απόλλωνας): «Δεχθήκαμε εύκολα γκολ. Πιέσαμε στο πρώτο ημίχρονο να μειώσουμε. Δεν ξεκίνησε όπως θέλαμε το δεύτερο ημίχρονο. Βρεθήκαμε και με τρίτο γκολ πίσω και κάπου εκεί ήταν δύσκολο. Η ομάδα είχε άσχημη ημέρα. Πρέπει να αναλύσουμε το τι έφταιξε. Συνεχίζουμε από εκεί που μείναμε. Είμαι αισιόδοξος για τη συνέχεια. Το τρίτο γκολ είναι αυτό που μας σκότωσε. Συνεχίζουμε».

Ιβάν Τρισκόφσκι (ΑΕΚ): «Ό,τι μπορώ να πω ότι γνωρίζαμε πόσο δύσκολο ήταν όταν ήρθαμε εδώ με το τέσσερα επί τέσσερα του Απόλλωνα. Είμασταν πολύ καλοί, έπρεπε να αντιμετωπίζουμε το παιχνίδι του Απόλλωνα, είμασταν αρκετά καλοί αλλά και τυχεροί σε κάποιες στιγμές που σκοράραμε σε όλες τις ευκαιρίες μας και αξίζαμε τη νίκη. Υπάρχει ακόμη δρόμος. Έχει σημασία να κερδίζουμε τέτοια παιχνίδια, αλλά υπάρχουν πολλά ακόμη, είναι απλώς τρεις βαθμοί. Δεν υπάρχει εύκολο παιχνίδι σε αυτό το πρωτάθλημα. Σήμερα η απόδοση ήταν φανταστική και σε τέτοια ματς οι λεπτομέρειες τα κρίνουν. Στο τέλος της ημέρας είναι απλά ένα ματς και ένα τρίποντο. Θέλω να πω ένα τεράστιο ευχαριστώ στον κόσμο μας που έδωσαν δυναμικά το παρών τους».

Φανούριος Κωνσταντίνου (Απόλλωνας): «Αξιοποίησε τις ευκαιρίες που τις παρουσιάστηκαν η ΑΕΚ, σε αντίθεση με εμάς που όποιες ευκαιρίες είχαμε, δεν είχαμε καθαρό μυαλό. Κάναμε αρκετά λάθη, ο αντίπαλος μας τιμώρησε. Έτσι είναι το ποδόσφαιρο. Είτε τρία, είτε τέσσερα, είτε ένα όταν χάνεις η ήττα είναι ήττα. Δεν έχει καλή ήττα και κακή. Θα πρέπει να βελτιώσουμε τις αδυναμίες μας. Μας στράβωσε από την αρχή το παιχνίδι, κάποτε θα συνέβαινε και αυτό. Τώρα πρέπει να δείξουμε την αντίδραση μας μετά την πρώτη μας ήττα. Είναι μακρύ ο δρόμος. Θα υπάρξουν απώλειες. Ήταν δύσκολο να αντιδράσουμε, βάλαμε πίεση. Έτσι είναι το ποδόσφαιρο. Συγχαρητήρια στην ΑΕΚ, ήταν πέρα πέρα δίκαιη η νίκη της».

Κυριάκος Δημητρίου (ΑΕΚ): «Είναι ένα παιχνίδι, έχουμε περιθώρια βελτίωσης. Συγχαρητήρια σε όλους. Μας ικανοποιεί η νίκη και η εμφάνιση, δεν είμαστε από αυτούς που πετούν στα σύννεφα. Καλή συνέχεια στον Απόλλωνα, πολύ ωραία η ατμόσφαιρα. Πρώτα πάντα στηρίζουμε την Εθνική μας ομάδα. Καλούμε τον κόσμο να πάει στο γήπεδο. Αλλά όπως είδατε και σήμερα και από το ξεκίνημα της σεζόν είναι άδικο για κάποιους που δεν πήραν κλήση στην Εθνική. Δεν θα πω ονομαστικά, η εικόνα τους φωνάζει. Καλή συνέχεια σε όλους».