Συμβιβάστηκαν στη... ματσάρα Απόλλωνας και Ανόρθωση (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 26/2/2022 - 21:00

Ισοπαλία στη... ματσάρα!

Σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι στο Τσίρειο, Απόλλωνας και Ανόρθωση έμειναν στο 2-2, σε αναμέτρηση για την 22η και τελευταία αγωνιστική της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος Cyta, παίρνοντας από ένα βαθμό.

Οι «γαλάζιοι» μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα και μέχρι το πρώτο δεκάλεπτο ήταν μπροστά στο σκορ με τα τέρματα των Αλμπάνη (4') και Ντιγκινί (πεν. 10').

Η ομάδα της Αμμοχώστου έβγαλε αντίδραση όμως, αρχικά λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου μείωσε με τον Χριστοφή (45') και ο Χριστοδουλόπουλος (πεν. 51') έφερε το ματς στα ίσα.

Ωστόσο η «Κυρία» είχε την ευκαιρία να κάνει την ανατροπή και να πάρει όλο το ματς, με τον Ουάρντα να αστοχεί σε πέναλτι στην τελευταία φάση του αγώνα, με τον Γιοβάνοβιτς να αποκρούει και να σώζει τον ένα βαθμό.

Γενικώς ένα παιχνίδι με τρομερή ένταση και πάθος, πολλές διαμαρτυρίες και από ένα σημείο κι έπειτα οι δύο ομάδες έμειναν από... δυνάμεις και τελικά συμβιβάστηκαν.

Με αυτή την ισοπαλία ο Απόλλωνας παρέμεινε στην κορυφή με 46 βαθμούς και την ερχόμενη Τετάρτη (3/3, 19:00) δίνει τη ρεβάνς κυπέλλου της νίκης (1-0) κόντρα στην ΑΕΛ στο Τσίρειο.

Αντίθετα η Ανόρθωση έπεσε στην 4η θέση με 37 βαθμούς και στην πρεμιέρα των play-off υποδέχεται την ΑΕΚ στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Στην πρώτη τελική του ματς, στο 4ο λεπτό, ο Απόλλωνας κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Χριστοφή έκανε λάθος γύρισμα προς τα πίσω, ο Αλμπάνης έκλεψε και έκανε το σουτ, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

0

Τέσσερα λεπτά αργότερα η ομάδα της Λεμεσού κέρδισε πέναλτι, με το σουτ του Ίλιεφ να σταματάει στο χέρι του Αμπαρτζουμιάν και ενώ μετά σταμάτησε στο δοκάρι.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ντιγκινί, ο οποίος με πλασέ στην αριστερή γωνία σκόραρε και έκανε το 2-0 στο 10'.

0

Δύο λεπτά μετά, ο Κολ εκτέλεσε το κόρνερ και η κεφαλιά του Κατελάρη πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 23ο λεπτό ο Αμπαρτζουμιάν έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Χριστοδουλόπουλος έπιασε την κεφαλιά και ο Κατελάρης σωτήρια με το κεφάλι απέκρουσε σε κόρνερ.

Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Ντιγκινί έδωσε κάθετη πάσα στον Αλμπάνη κι αυτός δοκίμασε το διαγώνιο πλασέ από δεξιά, με τον Λόρια να σώζει.

Στο 37' η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Κατελάρη και από πλευράς Ανόρθωση ζήτησαν πέναλτι, τίποτα όμως από Βασίλη Δημητρίου και VAR.

Πέντε λεπτά μετά, ο Κορέια έκανε τη σέντρα από αριστερά και η κεφαλιά του Χριστοδουλόπουλου πέρασε έξω.

Στο 44ο λεπτό, ο Χριστοδουλόπουλος εκτέλεσε το κόρνερ και η κοντινή κεφαλιά του Αραγιούρι πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, στο 45', η Ανόρθωση κατάφερε να μειώσει. Ο Ουάρντα έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Νοβότνι έπιασε την κεφαλιά και ο Γιοβάνοβιτς απέκρουσε, με τη μπάλα να στρώνεται στον Χριστοφή που πλάσαρε ιδανικά στην κενία εστία, για το 2-1.

0

Στο 50ο λεπτό η Ανόρθωση κέρδισε πέναλτι, μετά από μαρκάρισμα του Κατελάρη στον Ουάρντα.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Χριστοδουλόπουλος και με πλασέ στη δεξιά γωνία έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ισοφαρίζοντας σε 2-2, στο 51'.

0

Τέσσερα λεπτά μετά, ο Χουσμπάουερ έκανε τη σέντρα, η μπάλα στρώθηκε στον Νοβότνι που έκανε το σουτ και ο Γιοβάνοβιτς έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στο 79' η Ανόρθωση σκόραρε με τον Νοβότνι, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε αφού προτού σουτάρει η μπάλα βρήκε στο χέρι του.

Έξι λεπτά μετά, ο Ντιγκινί έστρωσε στην περιοχή για τον Ζράντι που δοκίμασε το δυνατό σουτ από κοντά και ο Λόρια απέκρουσε σωτήρια.

Στο 90+3' η Ανόρθωση κέρδισε νέο πέναλτι, έπειτα από μαρκάρισμα του Κολ στον Αμπαρτζουμιάν.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ουάρντα αυτή τη φορά, ωστόσο ο Γιοβάνοβιτς απέκρουσε και έσωσε τον βαθμό στο 90+7'.

0

Απόλλωνας (Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ): Α. Γιοβάνοβιτς, Μαυρίας (78′ Φιλιώτης), Ρομπέρζ, Κατελάρης, Χαμάς, Κολ, Νογιόκ (70′ Χ. Κυριάκου), Ίλιεφ (57′ Νταμπό), Αλμπάνης (57′ Ζράντι), Πίττας (78′ Γιάνγκα), Ντιγκινί.

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Αραγιούρι, Αντωνιάδης, Κορέια, Χριστοφή (61΄Καλτσάς), Αρτυματάς, Χουσμπάουερ (87′ Ιωάννου), Ουάρντα, Χριστοδουλόπουλος (75′ Χρυστοστόμου), Νόβοτνι (87′ Ρουσιάς).

0

Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ (Απόλλωνας): «Δύσκολο να μιλάμε για ποδόσφαιρο αυτές τις μέρες αλλά θα προσπαθήσω. Ήταν πολύ έντονο παιχνίδι, απίστευτη η ατμόσφαιρα, τρομεροί οι οπαδοί, και των δύο ομάδων αλλά ειδικά οι δικοί μας. Ήμουν τυχερός να προπονήσω τη Στουτγκάρδη όπου είχε τρομερή ατμόσφαιρα και μπορώ να πω πως σήμερα ήταν στο ίδιο επίπεδο. Θέλαμε να τους δώσουμε τη νίκη. Μετά από ένα υπέροχο δεκάλεπτο συνεχίσαμε λίγη πίεση. Είχε τη μεγάλη ευκαιρία ο Αλμπάνης για το 3-0, μετά δεχθήκαμε το 2-1, έχουν ποιότητα, είναι φιλόδοξη ομάδα, δεν τα παρατάνε, μετά μας άσκησαν λίγη πίεση στο δεύτερο ημίχρονο, είχαμε κάποιες παράξενες αποφάσεις από τους παίκτες, κάποιοι ήταν κουρασμένοι, κάναμε κάποια αχρείαστα λάθη, στο τέλος ήμασταν τυχεροί που ο Γιοβάνοβιτς έσωσε τον πισινό μας. Μπορούσαμε να σκοράρουμε λίγο πριν το τέλος, δεν τα καταφέραμε. Στο τέλος νομίζω είναι δίκαιο το 2-2. Κρατήσαμε την απόσταση και τώρα πάμε στα πλέι οφ.

Το πέναλτι που κάναμε στο 2-2 δείχνει λίγο την κατάσταση στην οποία ήμασταν σήμερα.  Φανήκαμε όχι τόσο έξυπνοι, κάναμε αχρείαστα λάθη που έφεραν το πέναλτι, παίζαμε τον Ουάρντα στο ένας εναντίον ενός, που ίσως είναι ο καλύτερος στην Κύπρο σε αυτό. Ξέρουμε ότι οι παίκτες μας έχουν ποιότητα και θέλουν να λάμψουν αλλά όταν πήγαιναν στην ατομική ενέργεια κάναμε λάθη κι αυτό έφερνε ευκαιρίες στην Ανόρθωση. Στα πρώτα 30′ δείξαμε τι μπορεί να κάνει η ομάδα. Θα έχουμε επιστροφές, θέλουν χρόνο οι παίκτες, θα ανέβουν, είδατε ποιους είχαμε στον πάγκο σήμερα, θα επιστρέψουν και η ομάδα θα εμφανιστεί καλύτερη στο μέλλον. Τώρα επικεντρωνόμαστε στον αγώνα κυπέλλου με την ΑΕΛ και μετά πάμε στα πλέι οφ».

Για την τακτική του μετά το 2-0 κι αν θεωρεί πως έφταιξε το ότι δεν έπαιξε πιο αμυντικά: «Όχι. Προσπαθούμε να παίξουμε όπως θέλω, έτσι θέλουμε να παίζουμε, αυτό θέλουν να βλέπουν οι οπαδοί. Αν κάναμε το 3-0 θα ήταν διαφορετική η ερώτηση. Δεν είμαστε η Μπάγερν ή η Μάντσεστερ Σίτι. Δεν μπορούμε να έχουμε συνεχώς αυτόν τον ξέφρενο ρυθμό ούτε να αλλάξουμε τέσσερις φορές τακτικό σχηματιμό σε ένα ημίχρονο. Προτιμώ να παίζω όπως σήμερα. Αν παίζαμε πιο αμυντικά και χάναμε από λάθος απόφαση του διαιτητή στο 90′, τότε θα ήμουν θυμωμένος. Όχι τώρα. Πρέπει να βρούμε την ταυτότητά μας και η ταυτότητά μας είναι ξεκάθαρη τώρα. Παρεμπιπτόντως, αν έλεγες σε οδηγό της Formula 1 να οδηγήσει με πιο ασφαλή τρόπο ή πιο αργά, θα σου έλεγε πως δεν θα το κάνει».

Τιμούρ Κετσπάγια (Ανόρθωση): «Πιστεύω ότι αυτοί οι φίλαθλοι που ήρθαν σήμερα στο γήπεδο, ήταν αρκετοί, πρώτη φορά τα τελευταία τρία χρόνια είδαμε τόσο κόσμο, και πιστεύω ότι ήταν ένα πολύ καλό παιχνίδι από τις δύο ομάδες. Σίγουρα ήταν δύσκολο για μας, βρεθήκαμε πίσω 2-0 σε 10′, δεν ήταν εύκολο αλλά αντιδράσαμε, πετύχαμε δύο γκολ, είχαμε κάποιες ευκαιρίες αλλά τη μεγαλύτερη την είχαμε στο τέλος που δεν μπορούσαμε να σκοράρουμε το πέναλτι. Έγινε καλό παιχνίδι, από τις δύο καλύτερες ομάδες του κυπριακού ποδοσφαίρου. Σίγουρα είμαστε πολύ πίσω ακόμα από εκεί που θέλουμε να είμαστε. Για το παιχνίδι, όπως εξελίχθηκε πράγματι νιώθουμε απογοήτευση που δεν βάλαμε το πέναλτι αλλά έτσι είναι το ποδόσφαιρο, πρέπει να συνεχίσουμε, τώρα ξεκινάει το πρωτάθλημα, έχουμε ακόμα 30 πόντους κι αν παίζουμε έτσι πιστεύω έχουμε μέλλον».

Για το ότι για μια φάση δεν έγινε το -5 κι έμεινε το -8: «Είμαστε μακριά, αν βάζαμε το γκολ θα ήμασταν πιο κοντά, αλλά αν ήμασταν -5 και αν είμαστε -8… δεν παύει το ότι για μας είναι δύσκολο. Αλλά όπως είπα έχουμε ακόμη 30 βαθμούς και θα προσπαθήσουμε κάθε παιχνίδι, εδώ και καιρό κάνουμε μεγάλη αντεπίθεση, βρεθήκαμε στη δεύτερη θέση και μπορούσαμε να βρεθούμε σήμερα ξανά αλλά και πιο κοντά στην πρώτη».

Για την κριτική που είχε δεχθεί σε προηγούμενο στάδιο της σεζόν και το ότι τώρα η Ανόρθωση είναι μια από τις κορυφαίες ομάδες: «Μέσα στο παιχνίδι είναι η κριτική, δεν μπορούμε να την αποφύγουμε, παρότι εμείς εκεί στις δυσκολίες πιστεύαμε στην ομάδα και στο ότι έχουμε καλούς παίκτες. Τελείωσαν τα ευρωπαϊκά, αντιμετωπίζαμε και από την αρχή πολλά προβλήματα με τον κορωνοϊό… αλλά το καλό είναι ότι είμαστε κοντά στον στόχο που θέσαμε από την αρχή, κοντά… εντάξει, αλλά μιλάμε ότι έχουμε ακόμη 30 βαθμούς άρα έχουμε πιθανότητες, ακόμα πολλά έχουμε να παίξουμε».

Για το ότι είχε και ο Απόλλωνας μεγάλη ευκαιρία να κλειδώσει τη νίκη κι αν με το 2-2 αποδόθηκε δικαιοσύνη: «Ο καθένας μπορεί να το ερμηνεύσει όπως θέλει. Αν δεχόμασταν εμείς το τρίτο γκολ… κι εμείς είχαμε ευκαιρίες, είχαμε το πέναλτι στο τελευταίο λεπτό, πιο κοντά θα έλεγα ότι ήμασταν εμείς. Δεν τα καταφέραμε, τι να κάνουμε. Βλέπουμε τη συνέχεια. Τελείωσε αυτό το παιχνίδι, είμαι περήφανος για τους παίκτες μου, τους τελευταίους δύο μήνες είμαστε σε πολύ καλή κατάσταση, δείξαμε και σήμερα ότι τα προηγούμενα αποτελέσματα δεν ήταν τυχαία».

Αλεξάντερ Γιοβάνοβιτς (Απόλλωνας): «Ξεκινήσαμε πολύ καλά, 2-0 μπορούσαμε και 3-0. Στο τέλος 2-2, αυτά τα παιχνίδια κρίνονται στις λεπτομέρειες. Στο τέλος κρατήσαμε το 2-2 και είμαστε εφτά βαθμούς μπροστά. Δεν είμαστε χαρούμενοι αλλά είμαστε μπροστά. Ήμουν εκνευρισμένος από το πρώτο πέναλτι που δεν το έπιασα αλλά είχα τα ρεφλέξ στο δεύτερο και απέκρουσα. Φυσικά θέλουμε το πρωτάθλημα, θα το κυνηγήσουμε. Μπορώ να υποσχεθώ ότι θα παίζουμε καλά ως το τέλος».

Κωστάκης Αρτυματάς (Ανόρθωση): «Αν αναλογιστούμε πως ξεκίνησε το παιχνίδι θα έλεγα ότι είναι καλό αποτέλεσμα για μας αλλά στο τέλος είχαμε την ευκαιρία να πάρουμε τους τρεις βαθμούς και δεν τα καταφέραμε. Έχουμε ποιότητα, έχουμε ομάδα, έχουμε τη ψυχή και το πάθος. Δείξαμε σήμερα ποιότητα πρωταθλητισμού και αυτό θα συνεχίσουμε να κάνουμε».